Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Słynna szopka bożonarodzeniowa Antoniego Toborowicza w Gminie Koziegłowy

Słynna szopka bożonarodzeniowa Antoniego Toborowicza w Gminie Koziegłowy

Słynna szopka bożonarodzeniowa Antoniego Toborowicza, która w ubiegłym roku podróżowała tramwajem po miastach Śląska i Zagłębia, te święta spędzi w Koziegłowach. Konstrukcja szopki ma 250 cm. wysokości, a figury św. Józefa i Maryi ok. 150 cm. Przez dwa dni (21-22 grudnia) można ją było oglądać w Cynkowie w tamtejszej szkole, gdzie młodzież zgotowała jej artystyczne przyjęcie. Później pewnie na sankach, bo w Koziegłowach nie ma tramwajów, dotrze do miasta.  Inicjatorami tej świątecznej atrakcji są Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.
Antoni Toborowicz, artysta rzeźbiarz, urodził się w roku w 1941 r. w Woli Libertowskiej. Tu w zaprojektowanym przez siebie domu prowadzi własną galerię oraz Muzeum Krzyży i Kapliczek. Znaleźć tam można rzeźby, płaskorzeźby, obrazy malowane na szkle, drzeworyty, oryginalne meble i kominki. Rzeźba Toborowicza wyrasta ze sztuki ludowej, ale widać w niej również zachwyt twórczością dzieci oraz inspiracje sztuką profesjonalną. Artysta swobodnie łączy drewno z kamieniem, wikliną, skórą i metalem. Projektuje i wykonuje wystroje wnętrz sakralnych (Celiny, Dobraków, Tychy, Warszawa), domów prywatnych, restauracji. Inspiracją są wyszukane kształty drewna. Powstają z nich zarówno monumentalne rzeźby o tematyce sakralnej jak i również baśniowe stwory, duchy, zwierzęta i kwiaty. Prace dopełnia kolorem córka artysty Weronika Witkowska. Dzieła Antoniego Toborowicza znaleźć można w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, oraz w zbiorach muzeów (Muzeum Śląskie, Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Toruniu, Krakowie).
Tak kiedyś pisał o nim prof. Aleksander Jackowski
Gdybym miał określić go najkrócej, powiedziałbym artysta, człowiek o wyjątkowej wrażliwości i to nie tylko estetycznej, samotnik wychylony ku ludziom, mądrze i pięknie reagujący na niesprawiedliwość, kłamstwo i bezmyślność. Odrzucił życie w mieście, luksusy cywilizacji, gdzie ludzie upodobniają się do rzeczy i stają się coraz gorsi. Uznał, że konieczne jest stworzenie sobie własnego świata. Buduje go w rzeźbach, obrazach na szkle, drzeworytach, w stylu życia i wyborze wartości.    
 Choć sam amator, to tworzy w otoczeniu wykształconych artystycznie córek i tak:
Małgorzata Toborowicz ur. w 1966 r. absolwentka krakowskiej ASP- dyplom w 1991 r. w pracowni prof. Wł. Kunia. Uprawia malarstwo sztalugowe i monumentalne- witraże, mozaiki, polichromie w kościołach ( Sopotnia Wielka, Wieliczka, Gandawa, Koszarowa Bystra, Nisko). W swoich realizacjach malarskich często wykorzystuje drewno i kamień.
Weronika Witkowska ur. w 1974 r. Absolwentka krakowskiej ASP- dyplom w 1999 r. w pracowni Leszka Misiaka. Prowadzi Galerię Antoniego Toborowicza i Muzeum Krzyży i Kapliczek w Woli Libertowskiej. Współpracuje z ojcem w jego realizacjach rzeźbiarskich. Maluje obrazy o tematyce sakralnej oraz pejzaże i kwiaty inspirowane naturą i tworzonym przez siebie ogrodem.
Julia Toborowicz ur. w 1984 r. Absolwentka krakowskiej ASP-dyplom w 2010 r. w pracowni prof. T. Kotkowskiej Rzepeckiej. W 2006 studiowała malarstwo w Atenach. W 2010 r. Stypendystka Ministerstwa Kultury. Maluje duże pejzaże techniką olejną, zajmuje się mozaiką i ikoną.

 

21

GRU

2010

1831

razy

czytano

3025/4112

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.