Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Chodźcie od Karpat aż do morza, w szopie jest Dziecina Boża
 –jasełka w Cynkowie


„Trza nam lecieć chybka strzałą,
Trzeba budzić Polskę całą.
Chodźcie ludzie tutaj z nami ,
ze swoimi życzeniami do Bożej Dzieciny.
Chodźcie od Karpat aż do morza,
w szopie jest Dzieciątko Boże”

Tymi słowami, wypowiedzianymi przez małego pastuszka, można by najkrócej  streścić  tegoroczne jasełka przygotowane i zaprezentowane 22 grudnia przez uczniów Szkoły Podstawowej w Cynkowie.
Jednak byłoby to zbyt duże streszczenie, gdyż jasełka miały bardzo  bogatą i wymowną treść. Najpierw wszyscy przybyli na Szkolną Wigilie przeżyli moment adwentowego oczekiwania, które ustąpiło przygotowaniom do Wigilii, do polskiej  rodzinnej Wigilii.
Uczniowie   zainscenizowali  piękne polskie tradycje i zwyczaje  związane z tym dniem: ubieranie choinki, przygotowanie prezentów,  nakrywanie stołu białym obrusem , siano pod obrusem, świeca, Pismo Święte i opłatek na stole, oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę  oraz  wolne miejsce przy stole dla niespodziewanego gościa. 
Na tak przygotowaną wigilię przybyło wielu „niespodziewanych gości” . Przyszli przedstawiciele, regionów Polski  „ od Karpat aż do morza”, którzy  następnie razem z gospodarzami, zgodnie z tradycją,  udali  się ze śpiewem  do stajenki.
Przy stajence  Bożej Dzieciny wraz z Maryją i Józefem czuwali, śpiewając  kolędy i tańcząc wdzięcznie,  aniołowie.
 I właśnie  do takiej stajenki ze śpiewem kolędy  „W żłobie leży” przybyli goście z różnych regionów Polski. Goście bardzo barwni, bo w strojach ludowych: ślązacy, górale, kujawiacy, łowiczanie, kaszubi, krakowiacy oraz  marynarze.  Każdy z gości złożył Dzieciątku pokłon dołączając dary swojej ziemi, a krakowiacy zatańczyli siarczystego krakowiaka.
Do pokłonu dołączyli też polscy królowie:   Jan Sobieski, Stefan Batory i Jan Kazimierz .
Jednak najważniejszą postacią przybyłą do stajenki  była biało- czerwona  Polska , która z rąk Maryi otrzymała  Jezusa , prosząc o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny. Prośbę tę wyrazili też wszyscy przybyli  odśpiewując kolędę „Podnieś rękę Boże Dziecię”, której słowa były mottem tegorocznych jasełek.
       Adoracji  żłóbka towarzyszyło wypowiadanie pięknych słów o Bożym narodzeniu  oraz śpiew tradycyjnych jak i mniej znanych kolęd i pastorałek.
Wspólne  wigilijne spotkanie w Cynkowie zakończyło się błogosławieństwem Ks. Bp Jana Wątroby  i przełamaniem się opłatkiem z przybyłymi gośćmi, wśród których nie zabrakło Przewodniczącej Rady Gminy i Miasta Pani Joanny Kołodziejczyk, Burmistrza Pana Jacka Ślęczki, Księdza Proboszcza Zygmunta Furgoła, Sołtysa Cynkowa Pani Zofii Wielgus, Dyrektor ZEAOS Pani Katarzyny Zychowicz Radnego Pana Leonarda Jagody , wieloletniego nauczyciela naszej szkoły  - Pana Henryka Daniela oraz przedstawicieli Rady Rodziców.
Autorkami  i reżyserkami tegorocznych jasełek były Elżbieta Chłosta i Dorota  Zenderowska.  Choreografię taneczną do krakowiaka i  tańca aniołków  opracowały Beata Meresińska i Bożena Chmurzewska. Całość inscenizacji jasełkowej odbyła się w przepięknej scenografii przygotowanej przez Hannę Sojkę przy współpracy Danuty Bajor i Justyny Jurek.
 

Obsada jasełek: 
Dzieci:  Natalia Szewczyk, Dawid Nowak
Adwent: Barbara Chabrzyk, Sandra Czyż,Katarzyna Urbańczyk, Kamila Każmierska
Rodzina: Zuzanna Wylon, Sebastian Szewc, Paulina i Patrycja Kurzak, Dominik Noga
Ślązacy: Sylwia  Klyta, Igor Zawiązalec
Górale: Karolina Gil, Kamil Rusek, Mateusz Zawiązalec, Mikołaj Konieczniak
Marynarze: Tobiasz Marchewka, Dominik Szewczyk
Kaszubi: Julia Lis, Szymon Lis
Kujawiacy: Weronika Cesarz, Wojciech Radosz
Anioł : Patrycja Wcisło
Aniołowie i pasterze: uczniowie kl. II i I
Krakowiacy : Uczniowie kl. III
Maryja : Paulina Pietrusińska
Józef: Szymon Owcarz
Rycerz: Grzegorz Jagielski
Polska:  Natalia Słoma
Królowie: Natalia Nowak
Martyna   Sitek
Damian Rychlik
 i inni.

 

 

 

30

GRU

2010

1798

razy

czytano

3399/4493

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.