Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Haftowana Bitwa pod Grunwaldem w Koziegłowach


Od poniedziałku, 11 kwietnia, do końca tygodnia w Miejsko Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach, można będzie oglądać wielką adaptację obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". To dzieło ma wymiary 10 na 4 metry. 220 kolorów, około 150 kilometrów nici, 40 zszytych ze sobą kawałków o wymiarach metr na metr tworzą największy na świecie haft krzyżykowy wykonany przez 35 hafciarzy. Inicjatorami wystawy jest grupa rycerzy z 42 drużyny Krystyna z Koziegłów, utworzonej w ubiegłym roku, których pokazy towarzyszyć będą podczas prezentacji obrazu.
Haftowana "Bitwa pod Grunwaldem", czy prościej "Bitwa" to nazwa spontanicznego projektu polegającego na wyhaftowaniu haftem krzyżykowym obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" naturalnej wielkości. Pomysłodawcami są Pani Janina Panek oraz Adam Panek z Działoszyna. Inspiracja przyszła od Pana Adama, który obserwując Panią Janinę podczas haftowania zażartował Tyle haftujesz, że do tej pory wyhaftowałabyś „Bitwę pod Grunwaldem”. Tak się zaczęło. Haftowanie pełną parą ruszyło we wrześniu 2008 roku. Dodatkowym impulsem do zrealizowania nietypowego pomysłu była zbliżająca się rocznica 600-lecia bitwy z zakonem krzyżackim. W związku z tym ustalono, że z dniem 15 lipca 2010 roku należy skończyć pracę. W projekt zaangażowało się 35 osób. Wszyscy pochodzą z okolic Częstochowy (http://www.haftix.pl/bitwa_pod_grunwaldem/)
"Bitwa pod Grunwaldem" jest jednym z najbardziej znanych, wartościowych i rozpoznawalnych malowideł polskich. Charakteryzuje się też ogromnymi wymiarami. Jego autor, Jan Matejko, uwiecznił w nim sceny jednej z największych średniowiecznych bitew Europy, która rozegrała się 15 lipca 1410 roku pomiędzy wojskami Zakonu Krzyżackiego a zjednoczonymi siłami polsko-litewskimi oraz z mniej licznymi posiłkami ruskimi, mołdawskimi, czeskimi i tatarskimi. 

05

KWI

2011

1386

razy

czytano

3392/4534

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.