kozieglowy.pl
"Sponsoring i darowizny" - szkolenie dla organizacji ...
17
wrz
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Od poniedziałku, 11 kwietnia, do końca tygodnia w Miejsko Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach, można będzie oglądać wielką adaptację obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". To dzieło ma wymiary 10 na 4 metry. 220 kolorów, około 150 kilometrów nici, 40 zszytych ze sobą kawałków o wymiarach metr na metr tworzą największy na świecie haft krzyżykowy wykonany przez 35 hafciarzy. Inicjatorami wystawy jest grupa rycerzy z 42 drużyny Krystyna z Koziegłów, utworzonej w ubiegłym roku, których pokazy towarzyszyć będą podczas prezentacji obrazu.
Haftowana "Bitwa pod Grunwaldem", czy prościej "Bitwa" to nazwa spontanicznego projektu polegającego na wyhaftowaniu haftem krzyżykowym obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" naturalnej wielkości. Pomysłodawcami są Pani Janina Panek oraz Adam Panek z Działoszyna. Inspiracja przyszła od Pana Adama, który obserwując Panią Janinę podczas haftowania zażartował Tyle haftujesz, że do tej pory wyhaftowałabyś „Bitwę pod Grunwaldem”. Tak się zaczęło. Haftowanie pełną parą ruszyło we wrześniu 2008 roku. Dodatkowym impulsem do zrealizowania nietypowego pomysłu była zbliżająca się rocznica 600-lecia bitwy z zakonem krzyżackim. W związku z tym ustalono, że z dniem 15 lipca 2010 roku należy skończyć pracę. W projekt zaangażowało się 35 osób. Wszyscy pochodzą z okolic Częstochowy (http://www.haftix.pl/bitwa_pod_grunwaldem/)
"Bitwa pod Grunwaldem" jest jednym z najbardziej znanych, wartościowych i rozpoznawalnych malowideł polskich. Charakteryzuje się też ogromnymi wymiarami. Jego autor, Jan Matejko, uwiecznił w nim sceny jednej z największych średniowiecznych bitew Europy, która rozegrała się 15 lipca 1410 roku pomiędzy wojskami Zakonu Krzyżackiego a zjednoczonymi siłami polsko-litewskimi oraz z mniej licznymi posiłkami ruskimi, mołdawskimi, czeskimi i tatarskimi.
kozieglowy.pl
17
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
17
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
17
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
13
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
13
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
13
wrz
2024
Więcej