Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

27.10.2011r. Kabaret „Szkolna Kraksa” działający w Szkole Podstawowej w Siedlcu Dużym zajął II miejsce w Międzypowiatowych Eliminacjach III Wojewódzkiego Konkursu na Małą Formę Teatralną o Charakterze Profilaktycznym. Organizatorem konkursu jest Wojewoda Śląski i Śląski Kurator Oświaty w Katowicach. Etap rejonowy został zorganizowany przez Delegaturę w Częstochowie.

Eliminacje miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 18 w Częstochowie. W kategorii szkół podstawowych wzięło w nich udział 10 placówek z powiatów wchodzących w obszar działania  Delegatury w Częstochowie. Uczniowie SP w Siedlcu Dużym przedstawili sztukę pod tytułem „Baśń przeciw przemocy” według autorskiego scenariusza pani Małgorzaty Knapik (założycielki kabaretu, nauczycielki języka polskiego). Bardzo dużo inwencji twórczej w przygotowanie przedstawienia włożyli także sami uczniowie. Zarówno opiekun, jak i młodzi aktorzy postanowili przedstawić niezwykle trudny temat agresji i przemocy w szkole w sposób humorystyczny, zgodnie z powiedzeniem, że „i śmiech niekiedy może być nauką”. Ich baśń pokazała, jak szybko można wpaść w sidła zła. Główni bohaterzy – grzeczne Krasnoludki, które śpiewając piosenkę „Bardzo kocham szkołę”, maszerowały na pierwsze lekcje, dały omamić się Księciu Agresorowi. Pod wpływem krwawych gier komputerowych stały się okropnymi wandalami. Zaczęły terroryzować całą szkołę. Wyśmiewały się i szydziły z małej Calineczki, zabrały koszyczek Czerwonemu Kapturkowi i okradły Kopciuszka, który dostał pieniądze na edukację od księcia. Wszystko zakończyłoby się tragicznie, gdyby nie pomoc Matki Chrzestnej, która w porę odczarowała Krasnoludki i przypomniała im główne założenia Konwencji Praw Dziecka. Jak to zwykle w baśniach bywa, zło zostało ukarane, a dobro nagrodzone. Na zakończenie bohaterzy spektaklu skierowali do wszystkich prośbę, aby robili wszystko, żeby baśniowo było także i w ich szkołach. Receptą na to mają być rady wyśpiewane w rytmie rapu:

Szanuj – żeby inni Cię szanowali!
Słuchaj -  żeby inni też Cię słuchali!
Nie bij, żeby Cię nie bili!
Nie poniżaj, żeby byli mili!
Nie wyśmiewaj, nie obrażaj, nie lekceważ!
Z rzeczy wielu, czasem masz prawo do złości i gniewu!
Przepraszaj, jeśli zrobisz coś złego!
Bierz przykład z człowieka mądrego!
I pamiętaj na wieki kolego,
Nie zaczepiaj bezbronnego!
Dosyć szkolnych presji,
Życzliwość i empatia zamiast złości, przemocy i agresji!

Zainteresowanie konkursem świadczy o tym, jak ważne i potrzebne jest nabycie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych oraz stopniowe eliminowanie aktów agresji fizycznej i psychicznej. Uczniowie i opiekun grupy teatralnej z Siedlca Dużego, ciesząc się ze zwycięstwa, mają jednocześnie nadzieję, że największym sukcesem konkursu będzie autentyczne budowanie rzeczywistości bez agresji i przemocy.

 

09

LIS

2011

1197

razy

czytano

3325/4578

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.