Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Jakie wartości dostrzegamy w literaturze, w czytaniu, w zdobywaniu wiedzy? Skąd  czerpać  pomysły na książkę. Takie  i inne ważne pytania zadawali uczniowie klas IV - VI  oraz gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Lgocie Górnej, podczas spotkania z Marcinem Pilisem,   17. 11. 2011r. Spotkanie z pisarzem,  było zorganizowane w ramach realizowanego projektu "Odczaruj szarą rzeczywistość..." finansowanego ze środków EFS. Duża część spotkania była zagospodarowana przez członków szkolnego koła redakcyjnego, którzy przeprowadzili wywiad z pisarzem, do szkolnej gazetki "LUZAK". Młodzież interesowała się początkami pisarstwa, pasjami autora oraz  dorobkiem literackim. Uczniowie pytali o inspirację, metody pisania powieści, pomysły i tematykę.
„Chciałbym położyć nacisk na sięganie po wiedzę, na gromadzenie wiedzy, na wewnętrzną potrzebę wiedzy, którą można w sobie odnaleźć. Ktoś może powiedzieć, że to mało istotne, bo przecież istnieje np. Wikipedia i w każdej chwili można do niej sięgnąć. To prawda, istnieje, ale przy tym zakres wiedzy, jaką dostarcza jest niewielki i raczej powierzchowny. Ponadto jedynie wiedza zawarta w nas pozwala na bieżąco, w każdej chwili odbierać świat poprzez szereg odniesień i skojarzeń sięgających daleko w głąb dziejów. Taki odbiór jest nie tylko głębszy, ale też bardziej kolorowy, różnorodny. Stajemy się po prosu mądrzejsi, gdyż obszar jaki zatacza nasza wyobraźnia nie ogranicza się do teraźniejszości i do naszego osobistego doświadczenia, ale sięga znacznie dalej. Dzięki posiadanej wiedzy – ale nie tej gazetowej bądź pochodzącej z bryków szkolnych – jako ludzie nie jesteśmy bezbronni wobec rozmaitych form manipulacji ze strony innych ludzi, mediów, środowisk. Taką wiedzę mogą zapewnić wyłącznie książki – mówił pisarz, a  „czytanie jest bardzo ważne z tego powodu, że pozwala na głęboki kontakt ze słowem, z własnym językiem. Dlatego bardzo zachęcam was do sięgania po rozmaite książki. Pamiętajcie, że język, którym posługujecie się na co dzień jest narzędziem poznawania świata, otaczającej rzeczywistości. Stąd dzięki lepszej znajomości języka będziecie potrafili szerzej spojrzeć na świat, jak również głębiej go zrozumieć”- wyjaśniał autor powieści i opowiadań. Zakończenie spotkania gość poświęcił na rozdanie licznych autografów.

O autorze: Dorobek literacki: Łąka umarłych, Warszawa 2010; Relikwia, Warszawa 2009, Opowieść nawiasowa, Sosnowiec 2006.W przygotowaniu: Zemsta kobiet.

Jego utwory cechuje realizm w obrazowaniu stosunków międzyludzkich, bohaterowie niejednokrotnie znajdują się w sytuacjach granicznych, zmuszeni do dokonywania trudnych wyborów. Akcja często jest osadzona na prowincji, między niewielkimi społecznościami, a łączące ich zależności służą do rozważania problemów o uniwersalnym charakterze. W książkach można odnaleźć elementy powieści obyczajowej, jak również sensacyjnej, kryminalnej oraz thrillera. Występują także wątki typowo romantyczne. Autor nie unika podejmowania tematów trudnych i kontrowersyjnych Powieść Łąka umarłych była nominowana do Nagrody Literackiej Srebrny Kałamarz 2010.


 

22

LIS

2011

1006

razy

czytano

3289/4549

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.