Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Noc Świętojańska, Sobótki, to nazwa święta związanego z letnim przesileniem Słońca, przypadającego w najkrótszą noc roku (21/22 czerwiec). Święto ognia, wody, słońca i księżyca, płodności i urodzaju, miłości i radości. W Polsce nazywana najczęściej Sobótką ( od ogni palonych w nocy nazywanych sobótkami). W czasach chrześcijańskich taką magiczną nocą była wigilia św. Jana ( 23/24 czerwiec), zwana Kupalnocką lub Nocą Kupały z racji tego, że Jan Chrzciciel stosował chrzest w formie rytualnej kąpieli. Wtedy to przeprowadzano rytualne święcenie wody i przepędzano złe moce. Z tym okresem związane jest przysłowie ,, Już Jan ochrzcił wszystkie wody, nikomu nie będzie szkody”. Inne przysłowie ,,Dzisiaj św. Janek puśćmy na wodę wianek” łączy oba te święta, bo trzeba wiedzieć, że puszczanie wianków było nieodłącznym elementem świętowania. Wianki na wodę puszczały młode panny w nadziei, że kawaler, który je wyłowi będzie przyszłym mężem. Pięknym zwyczajem było poszukiwanie magicznego, tajemniczego kwiatu paproci wróżącego pomyślny los.
W Koziegłowach 23 czerwca już po raz czwarty obchodzona będzie  ,,Koziegłowską Noc Świętojańską”. Impreza plenerowa co roku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Zgromadzona publiczność będzie mogła obejrzeć występ Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy”, zespołu ludowego ,,Kłos”, posłuchać koncertu Gminnej Orkiestry Dętej oraz uczestniczyć w prastarym zwyczaju puszczania wianków na wodę i grzać się  w płomieniach ogniska.  Dodatkową atrakcją tego wieczoru są  konkursy na wyplatanie wianka świętojańskiego i poszukiwanie kwiatu paproci. Panowie mogą spróbować swoich sił w konkursie przeciągania liny, panie zaś mogą wykazać się w rzucie wiankiem na odległość.  Nadwątlone siły będzie można zregenerować przy grillu, zaś od godz. 20.00 rozpocznie się zabawa taneczna.      
Wszystkich chętnych, którzy chcieliby spędzić tę Noc w Koziegłowach zapraszamy  w sobotę 23 czerwca  o godz. 18.00 nad zbiornik wodny ul. Warszawska.
 

04

CZE

2012

1712

razy

czytano

3019/4401

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.