Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Tegoroczne Święto wszystkich rolników z Powiatu Myszkowskiego odbyło się w Myszkowie na Podlasiu. Tradycyjnie już Dożynki Powiatowe co roku organizuje inna gmina przy współudziale Starostwa Powiatowego.

Jak każe obyczaj, początek Dożynek wyznaczyła msza święta, celebrowana w Kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła przez księdza prałata Jarosława Koczura. Następnie uczestnicy wyruszyli w przemarsz ulicą Jana Pawła II aż na teren rekreacyjny Podlasu. Korowód poprowadziła Orkiestra Dęta OSP z Mrzygłodu, a wzięli w nim udział zaproszeni goście – parlamentarzyści, przedstawiciele administracji wojewódzkiej i samorządowej, instytucji rolniczych i in. oraz – przede wszystkim – Koła Gospodyń Wiejskich z całego Powiatu Myszkowskiego, które niosły pięknie wykonane wieńce dożynkowe.
Tymczasem na scenie, przystrojonej z tej okazji w ludowe ornamenty, już przygotowywał się zespół folklorystyczny „Jurajskie Igraszki” z Myszkowskiego Domu Kultury. Gdy tylko goście zajęli miejsca, zespół zaprezentował na powitanie szereg przepięknych układów choreograficznych. Wśród gości, którzy zasiedli na widowni było wiele znakomitych osób, m.in. posłowie na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska i Artur Bramora, Marszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, Przewodnicząca Krajowej Rady KGW Bernadetta Niemczyk, Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Katowicach Witold Panas, Zastępca Dyrektora KRUS w Częstochowie Małgorzata Niemczyk, Burmistrzowie i Wójtowie gmin Powiatu Myszkowskiego, dyrektorzy banków działających na terenie Powiatu, przewodniczący Rad Gminnych, dyrektorzy i kierownicy jednostek rolniczych i samorządowych w Powiecie Myszkowskim i in. Oficjalne otwarcie Dożynek nastąpiło w chwilę później. Na scenie zjawili się organizatorzy uroczystości – Starosta Myszkowski Wojciech Picheta i Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak. W swoim przemówieniu Burmistrz podkreślił ogromną rolę, jaką dla nas wszystkich odgrywa rolniczy trud i ile zawdzięczamy tej ciężkiej pracy. Starosta Wojciech Picheta nawiązał do długiej i pięknej tradycji rolniczej, przypominając wielkie dzieła polskiej literatury poświęcone ludowości i życiu na wsi oraz ważne momenty w polskiej historii; w swoim wystąpieniu sięgnął do codziennej, trudnej pracy rolnika i podkreślił znacznie dziedziny rolniczej dla zachowania polskiej tożsamości. Kolejnym punktem programu, ale za to bardzo ważnym, odnoszącym się bowiem do długiej tradycji Święta Plonów, było wręczenie poświęconego bochna chleba Staroście Myszkowskiemu i Burmistrzowi Myszkowa. Symbolika tej sceny jest szczególnie istotna. Oto chleb z tegorocznych zbiorów rolnicy oddają w ręce mieszkańców. W imieniu całej społeczności rolniczej tradycyjny bochen wręczyli Starostowie Dożynek Powiatowych Ewa Jagusiak (Mzyki, Gmina Koziegłowy) i Krzysztof Kłosowicz, przywołując na tę okazję zwyczajową formułę: „przyjmijcie gospodarze od nas ten bochen chleba, wypieczony z nowego zboża, uszanujcie go i tak dzielcie, aby go nikomu nie brakowało.” Obok chleba, najbardziej rozpoznawalnym elementem symbolicznym dożynek jest wieniec, bez którego żadne święto plonów nie mogłoby się odbyć. Jak nakazuje obyczaj, niezwykle piękne, kunsztownie przyozdobione wieńce przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z całego Powiatu, a także wyjątkowo – szkoły ponadgimnazjalne i świetlice myszkowskie. Dożynkowe wieńce w ręce zaproszonych gości wręczały: z Gminy Koziegłowy – Winowno, Krusin, Ziemianki –Koziegłowy,Gniazdów, Złoty Kłos z Huty Starej ( Inscenizacja obrzędu dożynkowego)  ;
Poraj – Kalina, Choronianki, Porajanki; z Gminy Żarki – Kłos, Ostrówiolinki, Lira; z Gminy Niegowa – KGW Niegowa, Niegówka, Łutowiec, Sokolniki, Gorzków Nowy, Gorzków Stary; z gminy z Gminy Myszków – Nowowsianki oraz LO Myszków, Zespoły Szkół nr 1 i nr 2, Zespół Szkół w Żarkach, Świetlice Środowiskowe z ul. Stalowej, Millenium i Gałczyńskiego. W kolejnym punkcie programu głos zabrali m.in. posłanka Jadwiga Wiśniewska, Marszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, Bernadetta Niemczyk i in. Ważną częścią oficjalnej części uroczystości było uhonorowanie wyróżniających się w minionym roku rolników oraz organizacji ludowych działających na rzecz środowisk wiejskich. Wicestarosta Jan Kieras przedstawił wyróżnionych, krótko prezentując ich sylwetki i charakterystykę działalności, jaką prowadzą, a następnie przedstawiciele samorządów z Powiatu Myszkowskiego wspólnie wręczyli statuetki i dyplomy wymienionym rolnikom i działaczom. Z Gminy Koziegłowy zostali wyróżnieni: Ilona i Rafał Zawiązalec, Olga i Łukasz Psonka, Kamil Haraziński Łukasz Haraziński, oraz Zespół Pieśni i Tańca „Koziegłowy”,Miejsko-Gminny Ludowy Klub Sportowy „Błękitni”.Nagrody odebrali również:Maria Motyl, Mirosław Śrubarz, Stanisław Łapaj, Jan Gordel, Mirosław Lamch, Grzegorz Rudawski, Krzysztof Różyczka, Edward Mizera, Emil Prysak, Zdzisława Pluta, Barbara Kowacka, Wiesława Pośpiech, Helena Kot, Dorota i Robert Chrostowscy, Barbara i Artur Socha, Robert Noczyński, Dariusz Machura, Tomasz Kieras, Bożena Kłosowicz, Zenona Zimońska. Tegoroczne Dożynki Powiatowe zorganizowała Gmina Myszków i Miejski Dom Kultury w Myszkowie, przy współudziale Starostwa Powiatowego.

Źródło:http://www.powiatmyszkowski.pl/

Fotoreportaż z dożynek myszkow.naszemiasto.pl

 


 

12

WRZ

2012

2410

razy

czytano

2786/4237

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.