Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zespół Szkół w Pińczycach zorganizował I Ogólnopolski Konkurs Historyczno – Literacki pod hasłem „Polskie więźniarki w Ravensbrück”. Patronat nad konkursem objęła dr Wanda Półtawska, jedna z więźniarek obozu w Niemczech.
Prace konkursowe napływały niemal z całej Polski. Poziom prac był bardzo wysoki i trudno było wyłonić zwycięzców. Komisja konkursowa, w skład której wchodzili zarówno historycy jak i poloniści, wyłoniła czworo laureatów. Główną nagrodą był dwudniowy wyjazd edukacyjny do obozu w  Ravensbrück, który odbył się 23-24 września 2012 r.
Laureatom i ich opiekunom towarzyszyła grupa uczniów i nauczycieli z Gimnazjum w Pińczycach.
Data wyjazdu nie była przypadkowa, bowiem 23. września 1941 r. do obozu dotarł transport Polek, a wraz z nim dr Wanda Półtawska (Wojtasik).
Obóz koncentracyjny w Ravensbrück był przeznaczony wyłącznie dla kobiet. Założono go w marcu 1939 roku. Pierwsze więźniarki przywieziono do obozu 18 maja 1939 r. Przez obóz przeszło ponad 132 tysiące kobiet 27 narodowości, z których zginęło około 92 tys. Liczba Polek w obozie sięgała około 40 tysięcy – przeżyło zaledwie 8 tys. kobiet, resztę zagazowano, wiele setek zmarło. Trafiały tu kobiety i młode dziewczyny - „fanatyczki polskości”. W latach 1942-1944 w  Ravensbrück przeprowadzano pod przymusem zbrodnicze operacje doświadczalne prawie wyłącznie na młodych Polkach. Te „doświadczalne króliki” były poddawane pseudooperacjom, po których wiele z nich umarło lub zostało kalekami. Ale nie tylko. Kobiety w obozie zmuszane były do fizycznej pracy ponad siły, torturowane. Jednym słowem przeżyły tutaj prawdziwe piekło.
O tych i innych równie dramatycznych zdarzeniach dowiedzieliśmy się pierwszego dnia pobytu od przewodników oprowadzających nas po miejscu zbrodni. Spośród nielicznych świadectw tych okrutnych lat mogliśmy zobaczyć pozostały jeszcze budynek więzienny, krematorium oraz budynki mieszkalne byłych SS-manów, które obecnie przekształcone są w bazę noclegową.
W budynku dawnego wiezienia obozowego stworzono muzeum. Zgromadzone są w nich pamiątki, rysunki, dokumenty z okresu pobytu w obozie. Poświęcono temu wiele narodowych izb pamięci. Jedna z izb poświęcona jest Polkom, w której znajduje się m. in. imienna lista więzionych kobiet.
Niemalże traumatycznym przeżyciem było dla nas wejście do krematorium z piecami, w których palono zwłoki kobiet i dzieci. Zdarzało się czasem, że trafiały tam także żyjące ofiary. Prochy spalonych ciał wykorzystywano jako nawóz do użyźniania gleby, a pozostałości trafiały do pobliskiego jeziora Schwedt. Tuż nad jego brzegiem znajduje się pomniki – rzeźba z brązu „Niosąca”. Pomnik ten stanowi Centrum Miejsca Pamięci. Jezioro sprawia wrażenie bardzo spokojnego, milczącego, skrywającego wielkie i okrutne tajemnice czasów wojny.
Na fragmencie muru pozostałego po jednym z budynków obozowych widnieje tablica pamiątkowa, ufundowana przez ocalałe więźniarki. Tablica ta została poświęcona przez papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Berlina.
Po całym dniu, pełnym niezapomnianych wrażeń czekały na nas pokoje noclegowe w byłych domach nadzorczyń SS.
Dla równowagi duchowej, drugi dzień spędziliśmy w Berlinie. Tutaj zobaczyliśmy niektóre z ważnych zabytków i ciekawych miejsc stolicy Niemiec. Poza wyspą muzeów, zobaczyliśmy Reichstag – Gmach Parlamentu Rzeszy, Bramę Brandenburską – najbardziej znany symbol Berlina, Pergamon, a także Pomnik żołnierzy Radzieckich i Holocaust – pomnik upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej.
Niezwykłym miejscem okazał się Gendarmenmarkt, który jest uznawany za jeden z najpiękniejszych placów w Europie. Tu znajduje się Niemiecka Katedra, Francuska Katedra i Sala Koncertowa. Pośrodku przed salą koncertową stoi pomnik F. Schillera.
Poza tym zobaczyliśmy Czerwony Ratusz, którego nazwa pochodzi od koloru cegieł z jakich został zbudowany oraz Katedrę Berlińską. Jest to miejsce, w którym odbywają się ekumeniczne nabożeństwa z okazji różnych świąt państwowych i innych ważnych dla Niemców wydarzeń.
Inne miejsca, które wzbudziły nasze zainteresowanie to Plac Aleksandra znajdujący się we wschodniej części Berlina, wieża telewizyjna osiągająca wysokość 365 metrów oraz Urząd Kanclerza Niemiec, w którym obecnie urzęduje Angela Merkel.
Wyjazd tern był prawdziwą lekcją historii, podczas której pozwaliśmy niektóre tajemnice II wojny światowej, dotąd mało nam znane. Niesamowite przeżycia, zarówno w obozie w  Ravensbrück jak i stolicy Niemiec – Berlinie na pewno zapadną wszystkim uczestnikom na długo w pamięci.
W wyjeździe wzięli udział laureaci;
Aleksandra Penszyńska z op. mgr Joanną Nowakowską
Szymon Til z op. mgr Elżbietą Maciąg-Pichitą
Tomasz Janas z op. mgr Beatą Zemłą
Alan Jakman z op. mgr Januszem Kapsem.
Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia, wymagającego wielkiego zaangażowania i ogromnego wkładu pracy i czasu była p. Joanna Sularz – dyrektor Zespołu Szkół w Pińczycach.
Fundatorem nagród był Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie oraz Gmina i Miasto Koziegłowy.
 

24

PAŹ

2012

1565

razy

czytano

3014/4490

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.