kozieglowy.pl
Juromania w Koziegłowach
18
wrz
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
My harcerze z Koziegłówek, niosąc w przyszłość dziedzictwo historyczne naszej wsi, co ją król Bolesław Krzywousty dzielnemu rycerzowi osadzić przyzwolił, prosimy dziś Radę Sołecką Miłości o obdarzenie naszej stanicy we wsi Miłość patronatem zacnego Walentego Roździeńskiego. Dobra ku temu okazja, bo właśnie mija lat czterysta, jak szlachetny w czynach i nauce Walenty Roździeński napisał tu słynny poemat o staroświeckim hutnictwie:
"Officina ferraria, abo huta y warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego"
I choć to dawno temu to nie ucichła jego sława, a myśl jest całkiem świeża,
że… wszystko z natury cnotliwej pochodzi, która sama postępki tak szlachetne rodzi, bo jest rozum, baczenie wielkie i nauka, a nadto bojaźń Boża najprzedniejsza sztuka…
O taką właśnie przysługę dziś Was prosimy dostojni rajcowie
Te słowa zostały skierowane do Rady Gminy i Miasta Koziegłowy oraz sołtysa miejscowości Miłość, na ostatnim posiedzeniu Rady w dn. 29 listopada. Miło to związek z rozprawką rocznicową pn. Co nas obchodzi Walenty Roździeński ?, przygotowaną przez Leonarda Jagodę. Radny w krótkiej prezentacji przedstawił kilka ważnych faktów dotyczących życia Walentego Roździeńskiego i jego związku z Koziegłowami. W roku 1929 kilka gazet w Polsce doniosło o sensacyjnym odkryciu zabytku literatury polskiej. Takiego, co to może poleżeć na półce obok dzieł Jana Kochanowskiego i Mikołaja Reja. Dokonał tego ks. Formanowicz, kustosz Biblioteki Kapituły Gnieźnieńskie. Odkryciem była książka (poemat) Walentego Roździeńskiego pt. Officina Ferraria, abo Huta y Warstat z Kuźniami szlachetnego dzieła Żelaznego. Wydano ją w Krakowie w 1612 roku, a jedyny jej egzemplarz ocalał w zbiorze darowanym przez bibliofila, Jana Kazimierza Grabskiego. Szybko ją przeczytał profesor historii literatury polskiej Roman Pollak z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i równie szybko doprowadził do nowego wydania (320 stron) w 1936 roku.
Bliska nam Gmina Koszęcin ogłosiła rok 2012, rokiem Walentego Roździeńskiego. Ta ze wszech miar godna uznania inicjatywa, której autorem jest Pan Jan Myrcik nie może pozostać bez echa w Koziegłowach. Tym bardziej, że ślady bytności mistrza Walentego w naszym mieście są wysoce oczywiste, a i okazja szczególna, bo to przecież okrągłych lat czterysta, jak wydany został ten pouczający poemat ( …). Kim był Walenty Roździeński i co łączyło go z Koziegłowami? Leonard Jagoda pisze o tym w swym artykule pt. Koziegłowy nasz Roździeński, w pełnej objętości do pobrania tutaj (format PDF).
kozieglowy.pl
18
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
17
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
17
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
17
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
13
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
13
wrz
2024
Więcej