Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Co nas obchodzi Walenty Roździeński rozprawka rocznicowa

My harcerze z Koziegłówek, niosąc w przyszłość dziedzictwo historyczne naszej wsi, co ją król Bolesław Krzywousty dzielnemu rycerzowi osadzić przyzwolił, prosimy dziś Radę Sołecką Miłości o obdarzenie naszej stanicy we wsi Miłość patronatem zacnego Walentego Roździeńskiego. Dobra ku temu okazja, bo właśnie mija lat czterysta, jak szlachetny w czynach i nauce Walenty Roździeński napisał tu słynny poemat o staroświeckim hutnictwie:
"Officina ferraria, abo huta y warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego"
I choć to dawno temu to nie ucichła jego sława, a myśl jest całkiem świeża,
 że… wszystko z natury cnotliwej pochodzi, która sama postępki tak szlachetne rodzi, bo jest rozum, baczenie  wielkie i nauka, a nadto bojaźń Boża najprzedniejsza sztuka…
O taką właśnie przysługę dziś Was prosimy dostojni rajcowie


Te słowa zostały skierowane do Rady Gminy i Miasta Koziegłowy oraz sołtysa miejscowości Miłość, na ostatnim posiedzeniu Rady w dn. 29 listopada. Miło to związek z rozprawką rocznicową pn. Co nas obchodzi Walenty Roździeński ?, przygotowaną przez Leonarda Jagodę. Radny w krótkiej prezentacji przedstawił  kilka ważnych faktów dotyczących życia Walentego Roździeńskiego i jego związku z Koziegłowami.  W roku 1929 kilka gazet w Polsce doniosło o sensacyjnym odkryciu zabytku literatury polskiej. Takiego, co to może poleżeć na półce obok dzieł Jana Kochanowskiego i Mikołaja Reja. Dokonał tego ks. Formanowicz, kustosz Biblioteki Kapituły Gnieźnieńskie. Odkryciem była książka (poemat) Walentego Roździeńskiego pt. Officina Ferraria, abo Huta y Warstat z Kuźniami szlachetnego dzieła Żelaznego. Wydano ją w Krakowie w 1612 roku, a jedyny jej egzemplarz ocalał w zbiorze darowanym przez bibliofila, Jana Kazimierza Grabskiego. Szybko ją przeczytał profesor historii literatury polskiej Roman Pollak z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i równie szybko doprowadził do nowego wydania (320 stron) w 1936 roku.
 Bliska nam Gmina Koszęcin ogłosiła rok 2012, rokiem Walentego Roździeńskiego. Ta ze wszech miar godna uznania inicjatywa, której autorem jest Pan Jan Myrcik nie może pozostać bez echa w Koziegłowach. Tym bardziej, że ślady bytności mistrza Walentego w naszym mieście są wysoce oczywiste, a i okazja szczególna, bo to przecież okrągłych lat czterysta, jak wydany został ten pouczający poemat ( …). Kim był Walenty Roździeński i co łączyło go z Koziegłowami? Leonard Jagoda pisze o tym  w swym artykule pt. Koziegłowy nasz Roździeński, w pełnej objętości do pobrania tutaj (format PDF).

 

10

GRU

2012

1572

razy

czytano

3057/4576

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.