Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

 

Ocalić od zapomnienia
 
 
„Wiedza o Ravensbrück, pamięć historyczna jest przyczynkiem do zrozumienia zadań wobec ludzkości i narodu” - powiedziała dr Wanda Półtawska. Mając na uwadze te słowa, po raz drugi Zespół Szkół w Pińczycach zorganizował Ogólnopolski Konkurs Historyczno-Literacki „Polskie więźniarki w Ravensbrück”. Celem tego konkursu jest kształtowanie świadomości narodowej i ukazanie, że doświadczenia historyczne wpływają na postawy, mentalność kolejnych pokoleń i są podstawą systemu wartości społecznych i etycznych. Konkurs ma także zachęcać młodzież do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych oraz wnikania w istotę procesów historycznych.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 20. 09. 2013 r. w auli bł. Jakuba Strzemię w Krakowie. Uroczystość poprzedziła msza św. w intencji więźniarek odprawiona w Bazylice Franciszkanów. Honorowym patronatem objęła konkurs Pani dr Wanda Półtawska – była więźniarka obozu w Ravensbrück, jedna z tzw. „królików doświadczalnych”, poddanych pseudomedycznym operacjom. W uroczystości także wzięli udział: Burmistrz G i M Koziegłowy Jacek Ślęczka, Sekretarz G i M Koziegłowy Krzysztof Bąk, Skarbnik G i M Koziegłowy Jadwiga Matyja, Dyrektor ZEAOS Katarzyna Zychowicz, radni G iM Koziegłowy, Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego Zofia Jakubczyk, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Pińczycach.
Podobnie jak w poprzedniej edycji prace na konkurs napłynęły z całej Polski. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą znajomością tematu.
Laureatami konkursu zostali:
Agnieszka Pilzak – I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej
Aleksandra Zielińska – LO im. mjr H. Sucharskiego w Sierpcu
Krzysztof Popławski – VIII LO im. Władysława IV w Warszawie
Jury wyróżniło także prace uczniów:
Aleksandra Tomczak – LO im. K. K. Baczyńskiego z Nowej Soli
Magdalena Wojewoda – LO im. M. Kopernika w Katowicach
Gabriela Białek – I LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie
Agata Rudzińska – I LO w Zabrzu
Aleksandra Zaczyńska – ZS nr 10 im. J. Groszkowskiego w Zabrzu
Patrycja Janiak - I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej 
Magdalena Łączyńska – LO im. Marszałka J. Piłsudskiego w Garwolinie
Nadia Woźniak – LO im. mjr H. Sucharskiego w Myszkowie
Agata Królik - LO im. mjr H. Sucharskiego w Myszkowie 
 
Zwycięzcy konkursu wraz z opiekunami otrzymali w nagrodę wyjazd edukacyjny do obozu koncentracyjnego do Ravensbrück. Wyróżnieni i ich opiekunowie otrzymali zaś nagrody w postaci zestawów piśmienniczych i wspomnień obozowych dr Wandy Półtawskiej „I boję się snów”. Nagrody sfinansował Zespół Szkół w Pińczycach oraz Gmina i Miasto Koziegłowy.
Po wręczeniu nagród laureatom i wyróżnionym, wystąpiła dr Wanda Półtawska z wykładem, którego bardzo ważnym elementem był motyw pamięci i tożsamości narodowej. Dr Półtawska starała się też przekazać młodym wartości, którymi powinni się kierować w swoim życiu. Mamy nadzieję, że słowa skierowane do młodego pokolenia pozostaną na długo w ich pamięci.
Całą uroczystość uświetnił występ orkiestry dętej oraz recytatorów z Zespołu Szkół w Pińczycach, oraz występ absolwentek naszej szkoły Weroniki Będkowskiej i Angeliki Krajewskiej. Gościnnie wystąpił także młody raper z Myszkowa – Mikołaj Kosno – z repertuarem własnym, o tematyce chrześcijańskiej Dyrektor Joanna Sularz zapewniła, że podjęta przez naszą szkołę inicjatywa organizowania konkursu „Polskie więźniarki w Ravensbrück” na pewno będzie kontynuowana, gdyż budzi duże zainteresowanie wśród uczniów, nauczycieli i władz oświatowych, a pamięć historyczna jest warunkiem porozumienia między narodami.

18

PAŹ

2013

3106

razy

czytano

2616/4304

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.