Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W miesiącu wrześniu 2013r. został rozstrzygnięty II Ogólnopolski Konkurs Historyczno-Literacki pod hasłem Polskie więźniarki w Ravensbrück pod patronatem dr Wandy Połtawskiej. Główną nagrodą dla laureatów był dwudniowy wyjazd edukacyjny do obozu w Ravensbrück, który odbył się w dniach 22-23 września 2013r.

Sponsorem nagród był Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka. Pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia (konkursu, uroczystego podsumowania, które odbyło się w Krakowie oraz wyjazdu edukacyjnego), to dyrektor Zespołu Szkół w Pińczycach – Pani mgr Joanna Sularz, której wielkie zaangażowanie wkład pracy przekłada się na duży sukces edukacyjny konkursu.
 Pierwszy dzień wyjazdu przeznaczony został na zwiedzanie dawnego miejsca zbrodni hitlerowskich, a obecnie muzeum w Ravensbrück.
Obejrzenie filmu dokumentalnego o życiu więźniarek w obozie było pierwszym punktem zapoznania się z przeszłością tego miejsca. Spośród nielicznych świadectw tamtych okrutnych lat pozostały: budynek więzienny, krematorium oraz budynki mieszkalne byłych SS-manów, które obecnie służą jako baza noclegowa.
W czasie zwiedzania mieliśmy okazję obejrzeć pamiątki, rysunki i dokumenty z tamtych lat. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się jedna z izb pamięci poświęcona polskim więźniarkom, w której znajduje się m.in. imienna lista więzionych i zamordowanych tu kobiet. Młodzi uczestnicy wyjazdu odnaleźli na niej numer z nazwiskiem panieńskim pani
dr Wandy Półtawskiej, a jeden z laureatów odnalazł numer obozowy wraz z imieniem
i nazwiskiem swojej babci.
Zwiedzanie obozu zakończyliśmy nad jeziorem Schwedt przy pomniku ,,Niosąca”.
Resztę popołudnia spędziliśmy spacerując po malowniczych ulicach Fürstenbergu, miejscowości położonej po drugiej stronie jeziora Schwedt, nieopodal Ravensbrück.
 W drugim dniu udaliśmy się do stolicy Niemiec – Berlina, gdzie w godzinach dopołudniowych mieliśmy okazję obejrzeć Bramę Brandenburską – najbardziej znany symbol Berlina, pomnik pomordowanych Żydów Europy – upamiętniający zagładę Żydów w czasie II wojny światowej, Katedrę Berlińską czy Gandarmenmarkt – jeden z najpiękniejszych placów w Europie, Arexanderplatz, fontannę Neptuna i XIII-wieczny kościół Najświętszej Maryi Panny.
 Kolejnym punktem zwiedzania był Poczdam - miasto niezwykle urodziwe, leżące w Brandenburgii nad rzeką Hawelą. Jako miasto tolerancji religijnej przyciągał Poczdam i inne/ różne narodowości, w związku z czym pozostały po nich osiedla: rosyjska kolonia Aleksandrowa, czeskie osiedle tkaczy i Dzielnica Holenderska (XVIIIw.)
z antykwariatami , restauracjami i kawiarniami – które mieliśmy okazję obejrzeć. Największe jednak wrażenie zrobił na nas wielki zespół parkowo-pałacowy z Pałacem Sanssonci. Cały park otaczający pałac zajmuje 290 ha i składa się z kilku różnorodnych ogrodów, które skrywają liczne obiekty: pawilony, kościoły, belwedery itp. Na terenie parku znajdują się, wybudowane przez Fryderyka II Wielkiego, m.in. Grota Neptuna, Nowe Komnaty, Pawilon Chiński, Nowy Pałac, który miał pokazać siłę ekonomiczną Prus.
Wyjazd ten okazał się prawdziwą lekcją historii, szczególnie pobyt w Ravensbrück. Jak powiedziała była więźniarka tego obozu Pani dr Wanda Półtawska ,Wiedza o Ravensbrück, pamięć historyczna jest przyczynkiem do zrozumienia zadań wobec ludzkości i narodu.
Wszyscy uczestnicy wycieczki wracali z niej pełni wrażeń, niesamowitych przeżyć i przemyśleń.
W wyjeździe wzięli udział laureaci:
Agnieszka Pilak – I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej wraz z opiekunem Małgorzatą Sobczyk
Aleksandra Zielińska – LO im. mjr H. Sucharskiego w Sierpcu wraz z opiekunem Marleną Bogucką
Krzysztof Popławski – VIII LO im. Władysława IV w Warszawie  wraz z opiekunem Renatą Karwowską
oraz lauretka Wojewódzkiego konkursu Ravensbrück – miejsce zbrodni, pamięci i przebaczenia - Barbara Mądra wraz z opiekunem Hanną Rusek
W wyjeździe wzięli udział również uczniowie Zespołu Szkół w Pińczycach wraz z opiekunami.
 

10

LIS

2013

1959

razy

czytano

2840/4549

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.