Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Magiczna impreza zatytułowana „Słowiańska Noc Zakochanych” dopełniła się w sobotni wieczór 21 czerwca, zorganizowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach przy akwenie wodnym Orlika.
Patronat honorowy objął Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka. Słowiańska Noc Zakochanych to święto wody, ognia, powietrza i miłości. Przepełnione magią i  ukrytymi marzeniami.
Mieszkańcy Gminy Koziegłowy  spotkali się przed zachodem słońca  w ten magiczny czas by uczcić to święto.
W taką noc nie mogło zabraknąć  Królowej  i Króla, którzy jak na prawdziwych Słowian przystało ubrani byli w szykowne szaty. W te rolę wcielili się Adrianna Pala i Radosław Sapota. Słowiańska para królewska przepłynęła łódką przez jezioro i dobiła do brzegu aby stanąć przed zgromadzonymi i tym wspaniałym akcentem otworzyć całą imprezę i powitać wszystkich zgromadzonych.
Po tym powitaniu, w tematykę i klimat przedsięwzięcia wprowadziła nas mitologia Słowian, która przybliżyła nam wszystkie zwyczaje i obrzędy oraz uświadomiła nam poco spotkaliśmy się w tę noc, co nam w duszy gra.
Jako że miłość jest tematem przewodnim tej imprezy przyszedł czas na  pierwszy organizowany w  tę noc Konkurs Piosenki Miłosnej „Jak Anioła Głos”, który cieszył się dużym zaangażowaniem uczestników oraz liczną widownią.
Mogliśmy podziwiać wykonania, w których przedstawione zostały różne barwy miłości. Ta „niedorosła miłość” i ta całkiem dojrzała, miłość tragiczna prosto
z musicalu „Romeo i Julia” i ta szczęśliwa, miłość jak z bajki.

W międzyczasie trwał konkurs na „Najpiękniejszy Wianek Świętojański”. Zgłoszonych zostało aż 41 wianków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, Świetlice oraz osoby indywidualne.
Mogliśmy podziwiać wianki wykonane z różnych ziół i kwiatów.
Każdy wianek miał ukryty wiersz miłosny skierowany do ukochanej osoby. Fantazja liryk miłosnych jak przystało na prawdziwych Słowian była finezyjna, romantyczna, refleksyjna jak np. jeden z nich:

„Mój wianek ruciany
Pewnie nie utonie
Bo moje Kochanie
Ujmie go w swe dłonie.”

Jury aby wyłonić te najpiękniejsze wianki długo obradowało.
Wianki były przepiękne, magiczne z zachowaniem pięknej tradycji wg. wytycznych zawartych w opisie konkursowym.
Podczas gdy jurorzy obu konkursów wybrali się na narady my mogliśmy podziwiać mini pokaz mody Słowiańskiej zaprezentowany przez uczestników konkursu na „Strój Słowiański”. Stroje naszych modelek i modeli były bardzo starannie wykonane  i nadały całej imprezie niezwykłego klimatu, podziwiać można było zarówno małych jak i dorosłych słowian.

Ogromnym zaskoczeniem była prezentacja  pań z Markowic, które w jednorodnych strojach i wiankach z dębowych liści zachwyciły wszystkich i spotkały się z ogromnym uznaniem. To niesamowite, że duch słowiański jest tak wielki w naszej Gminie. Inspiracją dla uczestników w pięknych strojach słowiańskich były różne motywy począwszy od „Starej Baśni” do motywów etnicznych naszej ziemi. Wyniki wszystkich konkursów dostępne na stronie: www.dk-kozieglowy.pl.
Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród w poszczególnych konkursach przyszedł czas na cos dla ludzi o mocnych nerwach.
Pokaz walk rycerskich i strojów dawnych wykonała Drużyna Milites Christi.
42 Chorągiew Krystyna z Koziegłów zbudowała osadę rycerską z atrakcjami dla dzieci. Osada była bardzo klimatyczna z drewnianą wieżą, na której godnie prezentował się Herb z tej epoki, na ogrodzeniu wisiały przepiękne skóry z różnego leśnego zwierza.  
Nie zabrakło m.in. strzelania z łuku czy udziału w walkach rycerskich. Każdy mógł przebrać się w zbroję i poczuć jak prawdziwy rycerz.
Aby wprowadzić klimat magii i czarów dostępny był Salon wróżb „Agata”, gdzie każdy mógł poznać swoją przyszłość „…bo karta prawdę ci powie…” , w Salonie „Czarciej Urody” natomiast każdy mógł przeobrazić się w tematyczną postać. Słowianki na twarzach dzieci tworzyły wspaniałe makijaże, można było zakupić także tematyczne stroje, dzięki czemu wśród nas pojawiło się więcej barwnych postaci m.in. elfy i czarownice. Nasze Panie tj.: Dagmara Radosz, Danuta Skwiercz, Danuta Bajor, Magdalena Lipecka, Agnieszka Będkowska, Beata Muchla, na co dzień pracujące ze swoimi pociechami w Świetlicach terenu Gminy Koziegłowy w sposób znakomity kreowały różne postacie słowiańskie.
Zresztą one same w pięknych strojach Słowiańskich, zwiewnych, lekkich z wielką fantazją wprowadziły nas w zachwyt i podziw.
Na warsztatach florystycznych pt. ”Wianki, wianuszki, kwiatuszki” można było nauczyć się techniki wicia wianków oraz doboru odpowiednich ziół i kwiatów tak żeby nasz wianek był zgodny z tradycją i gotowy do puszczania na wodę, a to za sprawą Kwiaciarni „Bella Rosa”.
Jak zrobić najpiękniejsze kwiaty których nie może zabraknąć przy wiciu wianków można było nauczyć się dzięki Osikowej Dolinie w Warsztatach rękodzieła z wiórków drewna osikowego pt. „Lilie z Giverny”.
Na warsztatach powstały najpiękniejsze lilie prosto z obrazu Moneta.
Ich urok można było podziwiać przy puszczonych na wodę wiankach.Na temat właściwości leczniczych ziół można było dowiedzieć się od Firmy  Sanus Vita „Żyj zgodnie z naturą”, pod taką nazwą kryło się stoisko w którym zgłębiane były najskrytsze tajemnice prawdy o ziołach i ich „magicznych” właściwościach. Zioła są nieodzownym elementem nocy kupały, ponieważ już od dawna wierzono, że picie ziół czy okłady mogą wyleczyć najgorsze choroby, a palenie ziół
w ognisku szczególnie podczas nocy Świętojańskiej odpędza wszystkie złe duchy i czarownice, więc żeby tradycji stało się zadość podczas Słowiańskiej Nocy Zakochanych wszyscy Słowianie razem z tymi, którzy wzięli udział w konkursie na „Strój Słowiański”, Panem Burmistrzem Gminy i Miasta Koziegłowy Jackiem Ślęczką oraz Królową i Królem Nocy Świętojańskiej rozpalili ognisko na otwarcie sezonu letniego imprez plenerowych Gminy Koziegłowy, a Koła Gospodyń Wiejskich z Cynkowa, Gniazdowa, Krusina, Lgoty górnej, Lgoty Mokrzesz, Markowic, Mysłowa, Mzyk, Pustkowia Lgockiego, Rzeniszowa, Starej Huty, Winowa oraz Koło Gospodyń „Ziemianki”, zaprezentowały Widowisko Muzyczno- Obrzędowe  „Niech bylicy gałąź pęka”.
Mogliśmy podziwiać  magiczny obrzęd palenia ziół i odpędzania złych czarownic i demonów.
Jednak niespodziewanie złe duchy i czarownice przepędzone ogniem i zapachem ziół przeniosły się na drugą stronę (pod scenę) by tam pokazać na co je stać. Ten moment w Widowisku Muzyczno- Tanecznym „A taka dusza we mnie tańczy” zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Koziegłowy wraz z formacją taneczną Pokusa.
Dzieci w strojach czarownic tańczyły i czarowały publiczność, jednak w efekcie końcowym jak zwykle dobro zwyciężyło i czarownice odeszły bezsilne.

Nie zabrakło także szukania kwiatu paproci, symbolu szczęścia i miłości, którego znalazca otrzymał wspaniałą słodką nagrodę, czyli ogromny kosz z różnymi słodyczami ufundowany przez Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Pana Jacka Ślęczkę. Niegdyś legendarny kwiat paproci kusił śmiałków obietnicą bogactwa i zaklętych skarbów. Ciekawe czy naszemu znalazcy spełni się ta przepowiednia? Ale to był dopiero początek atrakcji święta Słowian. Na scenie zaprezentował się Zespół „Złoty Kłos” we wspaniałym  Widowisku Muzycznym „Noc tajemna magiczna”, nawiązującym do naszej magicznej nocy zakochanych. Zespół zaśpiewał piękne pieśni o wiankach i związanej z nimi tradycji,  po czym  wszyscy razem w przepięknym,  korowodzie z muzyką
i śpiewem na ustach wyruszyli z pochodniami i kolorowymi wiankami, które zostały uwite przez uczestników konkursu na „Wianek Świętojański” oraz
z ogromnym wiankiem Gminnym niesionym na przedzie przez Słowianki, aby spotkać się nad jeziorem i tam dopełnić kolejnej tradycji. 
Nasz Gminny wianek dobrych życzeń zwiastujący dla całej Gminy i jej mieszkańców pomyślność, bogactwo i szczęście popłynął w towarzystwie wianków przygotowanych na konkurs na „Najpiękniejszy wianek Świętojański” oraz innych wianków przyniesionych przez mieszkańców Gminy.
Wzorem starosłowiańskich zwyczajów rzucone do rzeki przepowiadają szczęście lub nieszczęście w miłości. Świece zapalone przy wiankach wprowadziły uczestników w magiczny nastrój.
Również teatr „Proscenium” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury
w Koziegłowach dostarczył nam niesamowitych emocji prezentując Spektakl Teatralny Zakochania i Miłości w toni wody i magii światła pn. ”Porwanie dziewoi”. Wszystko to na najwyższym poziomie aktorskim i przy profesjonalnej muzycznej oprawie. Scenariusz widowiska oraz kompozycje zostały przygotowane  specjalnie na potrzeby naszego przedsięwzięcia. Jak zawsze miłość zwyciężyła i dziewczyna została uratowana przez ukochanego. 

A Słowianie dalej rozgrzewali emocje a to za sprawą Tancerzy Ognia i Światła Prym Artu w Spektaklu „Magia Ognia” z pirotechniką, pokazując ogień jako najpiękniejszą sztukę, a zaraz potem mogliśmy posłać swoje najskrytsze marzenia  do nieba puszczając lampiony szczęścia przy dźwiękach muzyki.
Po tylu niesamowitych i wspaniałych emocjach, kiedy czarownice zostały już odpędzone i diabły posłane na swoje miejsce przyszedł wreszcie czas na zabawę z „Grupą Romana” z Częstochowy, która porwała wszystkich spragnionych tańca i muzyki. Na zakończenie zagrała nam Kapela z Czatachowy.
Wiele zakochanych par wyszło z naszej imprezy trzymając się za ręce, co świadczy o tym, że magia nocy cały czas krążyła wśród nas.
Mamy nadzieję, że życzenia wszelkiej pomyślności wypowiedziane przez Pana Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Jacka Ślęczkę i Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach Panią Renatę Garleję oraz wszystkie inne wypowiedziane i pomyślane w tę noc życzenia spełnią się.
Dziękujemy pięknie wszystkim, którzy przyczynili się do współtworzenia tego wspaniałego przedsięwzięcia.
Patronat Medialny sprawowali:
Telewizja Orion, Gazeta Myszkowska, Dziennik Zachodni, Głos Regionu, twojemiasto.info. Bardzo dziękujemy, że zechcieli Państwo objąć Patronatem tę „Słowiańską Noc Zakochanych”. To dzięki Wam o naszej imprezie mogli usłyszeć także ludzie spoza Gminy Koziegłowy.
Podziękowania składamy także na ręce organizacji współpracujących z nami, które zadbały o bezpieczeństwo i porządek oraz tych, które stworzyły fantastyczne atrakcje dla dzieci i dorosłych tj.:
Koło Amur w Koziegłowach
Ochotnicza Straż Pożarna w Koziegłowach
Kwiaciarnia „Bella Rosa” Częstochowa ul. Palmowa 6
ZUK Koziegłowy
Milites Christi

42 Chorągiew Krystyna z Koziegłów
Osikowa Dolina
Mona Vie
Sanus Vita

Taka impreza nie mogłaby się odbyć gdyby nie nasi wspaniali sponsorzy, którym równie mocno z tego miejsca chcemy podziękować, a byli to:
Firma Sona
Restauracja EM
Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie
FHU „ODYS” Włodzimierz Zemła
Sklep Spożywczy „ABC”  Ewa i Krzysztof Kuwak
„Ula Styl” Urszula Bryłka
„Magiczny Zakątek” Elżbieta Czechowska
Salon Fryzjerski Jadwiga
Piekarnia Jolanta Cierpiał
FHU „ESSA” Elżbieta Flacha
PH „Jola” - Jolanta Błońska
„Natura  & Człowiek” Dominika Puszczewicz
„ANNART” Anna Bańdo
PPHU „MAX” Jarosław Rarok
Firma Mona

Dziękujemy wszystkim zgromadzonym za wspaniałą zabawę i zapraszamy za rok na kolejną Słowiańską Noc Zakochanych.

 

 

25

CZE

2014

3285

razy

czytano

2584/4397

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.