
kozieglowy.pl
Weź udział w Festiwalu Artystycznym „Scena dla ...
18
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
W dniach 23 – 25 września 2014 roku odbył się wyjazd edukacyjny do obozu
w Ravensbrück. Wyjazd ten wiązał się ze zorganizowanym już po raz trzeci przez Zespół Szkół
w Pińczycach Ogólnopolskim Konkursem Historyczno – Literackim „Polskie więźniarki
w Ravensbrück”. Honorowy patronat nad konkursem objęła pani dr Wanda Półtawska. Konkurs ten ma na celu kształtowanie świadomości narodowej wśród młodzieży i zachęcanie do samodzielnych poszukiwań badawczych oraz wnikania w istotę procesów historycznych.
W wyjeździe uczestniczyli zarówno zwycięzcy konkursu wraz z opiekunami jak i uczniowie Zespołu Szkół w Pińczycach oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żelisławicach wraz
z opiekunami.
Pierwszy dzień pobytu w Niemczech rozpoczęliśmy od zwiedzania miasteczka Fürstenberg, które graniczy z Ravensbrück. W pierwszych latach wojny to właśnie w Fürstenbergu zatrzymywały się transporty kolejowe z więźniarkami. Tutaj właśnie 23 IX 1941 r. dotarł pierwszy transport lubelski, a wraz z nim pani dr Wanda Półtawska. Stamtąd więźniarki udawały się do obozu w Ravensbrück.
Resztę dnia spędziliśmy na zwiedzaniu obozu koncentracyjnego. Obóz ten przeznaczony był dla kobiet różnych narodowości. Trafiły do niego również Polki zaangażowane
w działalność niepodległościową. To właśnie na nich dokonywano eksperymentów medycznych.
W obozie mogliśmy zobaczyć budynki, w których mieszkali SS-mani, strażniczki, budynek więzienny oraz krematorium.
Niestety nie zachował się żaden z baraków, w których mieszkały więźniarki – mogliśmy zobaczyć je tylko na archiwalnych fotografiach.
Podziwialiśmy także niezwykle wymowny pomnik „Niosąca” znajdujący się nad brzegiem jeziora Schwedt, w którym znajdują się prochy więźniarek poddanych kremacji.
Dzień zakończyliśmy na oglądaniu filmu dokumentalnego, w którym o swoim pobycie
w obozie opowiadają ocalone kobiety z całej Europy.
Niezwykłym przeżyciem był dla nas nocleg w domach, w których mieszkały strażniczki obozowe. Ponadto uderzało nas piękno tego miejsca i cisza, która mu towarzyszy. Obóz ulokowany jest nad jeziorem Schwedt, pośród lasu, w oddaleniu od zabudowań, stanowił miejsce zbrodni, okrucieństwa i pogardy dla tysięcy kobiet i dziewcząt.
Drugi dzień spędziliśmy na zwiedzaniu stolicy Niemiec – Berlina oraz Poczdamu.
W Berlinie mogliśmy podziwiać m.in. Bramę Brandenburską, fontannę Neptuna, katedrę Berlińską, Uniwersytet, wieżę telewizyjną, pomnik Marksa i Engelsa, Reichstag, siedzibę kanclerz Angeli Merkel.
Po południu udaliśmy się do Poczdamu – miejsca znanego nam z konferencji z 1945 roku, podczas której ustalono granice Polski.
Znajduje się tu przepiękny zespół pałacowo – parkowy z Pałacem SansSouci, który mogliśmy podziwiać oraz gród pomysłodawcy tego miejsca- króla Fryderyka II Wielkiego. Urzekła nas jego prostota, a zaskoczył fakt, że jego grób znajduje się obok pochowanych wcześniej psów króla.
Mogliśmy podziwiać rozległy park z jego roślinnością, Pawilon Chiński – pełen przepychu i złoceń, zabytkowy młyn zaprojektowany i wykonany przez Holendrów.
Wyjazd ten stanowił niezapomnianą, pełną wrażeń lekcję historii, tolerancji i pokory. Wskazał tragiczną przeszłość całych narodów, dał też nadzieję na przyszłość oraz porozumienie międzynarodowe.
W wyjeździe wzięli udział laureaci:
Joanna Prokopenko - Publiczne Gimnazjum SPSK im. św. Józefa w Częstochowie z opiekunem mgr Mariolą Janik
Małgorzata Szewczyk - Zespół Szkół Katolickich w Piekarach Śląskich z opiekunem
mgr Dominiką Ogrodnik – Jendrzejczak
Alicja Trojan - I LO im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach z opiekunem
mgr Andrzejem Eclerem
Joanna Kaleta - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie z opiekunem dr Marcinem Chruścielem.
Szczególne podziękowania składamy sponsorom: Gminie i Miastu Koziegłowy oraz Międzypowiatowemu Bankowi Spółdzielczemu w Myszkowie.
kozieglowy.pl
18
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
17
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
17
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
14
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
12
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
11
mar
2025
Więcej
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.
Ukryj moduł.