Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Ravensbrück jako miejsce pamięci i przebaczenia

W dniach 23 – 25 września 2014 roku odbył się wyjazd edukacyjny do obozu
w Ravensbrück. Wyjazd ten wiązał się ze zorganizowanym już po raz trzeci przez Zespół Szkół
w Pińczycach Ogólnopolskim Konkursem Historyczno – Literackim „Polskie więźniarki 
w Ravensbrück”. Honorowy patronat nad konkursem objęła pani dr Wanda Półtawska. Konkurs ten ma na celu kształtowanie świadomości narodowej wśród młodzieży i zachęcanie do samodzielnych  poszukiwań badawczych oraz wnikania w istotę procesów historycznych.
 W wyjeździe uczestniczyli zarówno zwycięzcy konkursu wraz z opiekunami jak i uczniowie Zespołu Szkół w Pińczycach oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żelisławicach wraz
z opiekunami.
 Pierwszy dzień pobytu w Niemczech rozpoczęliśmy od zwiedzania miasteczka Fürstenberg, które graniczy z Ravensbrück. W pierwszych latach wojny to właśnie w Fürstenbergu zatrzymywały się transporty kolejowe z więźniarkami. Tutaj właśnie 23 IX 1941 r. dotarł pierwszy transport lubelski, a wraz z nim pani dr Wanda Półtawska.  Stamtąd więźniarki udawały się  do obozu w Ravensbrück.
Resztę dnia spędziliśmy na zwiedzaniu obozu koncentracyjnego. Obóz ten przeznaczony był dla kobiet różnych narodowości. Trafiły do niego również Polki zaangażowane
w działalność niepodległościową. To właśnie na nich dokonywano eksperymentów medycznych.
W obozie mogliśmy zobaczyć budynki, w których mieszkali SS-mani, strażniczki, budynek więzienny oraz krematorium.
Niestety nie zachował się żaden z baraków, w których mieszkały więźniarki – mogliśmy zobaczyć je tylko na archiwalnych fotografiach.
Podziwialiśmy także niezwykle wymowny pomnik „Niosąca” znajdujący się nad brzegiem jeziora Schwedt, w którym znajdują się prochy więźniarek poddanych kremacji.
 Dzień zakończyliśmy na oglądaniu filmu dokumentalnego, w którym o swoim pobycie
w obozie opowiadają ocalone kobiety z całej Europy.
 Niezwykłym przeżyciem był dla nas nocleg w domach, w których mieszkały strażniczki obozowe. Ponadto uderzało nas piękno tego miejsca i cisza, która mu towarzyszy. Obóz ulokowany jest nad jeziorem Schwedt, pośród lasu, w oddaleniu od zabudowań, stanowił miejsce zbrodni, okrucieństwa i pogardy dla tysięcy kobiet i dziewcząt.
 Drugi dzień spędziliśmy na zwiedzaniu stolicy Niemiec – Berlina oraz Poczdamu.
W Berlinie mogliśmy podziwiać  m.in. Bramę Brandenburską, fontannę Neptuna, katedrę Berlińską, Uniwersytet, wieżę telewizyjną, pomnik Marksa i Engelsa, Reichstag, siedzibę kanclerz Angeli Merkel.
Po południu udaliśmy się do Poczdamu – miejsca znanego nam z konferencji z 1945 roku, podczas której ustalono granice Polski.
Znajduje się tu przepiękny zespół pałacowo – parkowy z Pałacem SansSouci, który mogliśmy podziwiać oraz gród pomysłodawcy tego miejsca- króla Fryderyka II Wielkiego. Urzekła nas jego prostota, a zaskoczył fakt, że jego grób znajduje się obok pochowanych wcześniej psów króla.
Mogliśmy podziwiać rozległy park z jego roślinnością, Pawilon Chiński – pełen przepychu i złoceń,  zabytkowy młyn zaprojektowany i wykonany przez Holendrów.
 Wyjazd ten stanowił niezapomnianą, pełną wrażeń lekcję historii, tolerancji i pokory. Wskazał tragiczną przeszłość całych narodów, dał też nadzieję na przyszłość oraz porozumienie międzynarodowe.

W wyjeździe wzięli udział laureaci:
Joanna Prokopenko - Publiczne Gimnazjum SPSK im. św. Józefa w Częstochowie z opiekunem mgr Mariolą Janik
Małgorzata Szewczyk - Zespół Szkół Katolickich w Piekarach Śląskich z opiekunem
mgr Dominiką Ogrodnik – Jendrzejczak
Alicja Trojan - I LO im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach z opiekunem
mgr Andrzejem Eclerem
Joanna Kaleta - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie z opiekunem dr Marcinem Chruścielem.
Szczególne podziękowania składamy sponsorom: Gminie i Miastu Koziegłowy oraz  Międzypowiatowemu Bankowi Spółdzielczemu w Myszkowie.
 

20

PAŹ

2014

1977

razy

czytano

2638/4490

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.