Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zespół Szkół w Pińczycach realizował w roku szkolnym 2014/2015 projekt „Czasoprzestrzeń Czesława Miłosza”.  „Produktem końcowym” działań projektowych był wyjazd na Litwę – do kraju dzieciństwa Noblisty, bo jak pisał Miłosz: „… w kraju twoich przodków, twego języka, twojej rodziny, został skarb cenniejszy niż wszelkie bogactwo…,

a są nim barwy, kształty, intonacje… wszystko co urabia nas w dzieciństwie”.

Zatem bez trudu można sobie wytłumaczyć, dlaczego dzieciństwo spędzone w Szetejniach zaważyło na całej twórczości Czesława Miłosza.

Swą wędrówkę rozpoczęli od miejscowości Wędziagoły, gdzie pochowany jest Artur Miłosz oraz Eleonora z Sapoćków Miłoszowa. W niedzielny poranek z okazji obchodów 104. rocznicy urodzin poety w kościele pw. św. Trójcy została odprawiona Msza św. w języku polskim. Młodzieżowa gminna orkiestra dęta wykonała w kościele kilka utworów o charakterze patriotycznym.  Uczniowie odwiedzili także Kiejdany, Opitołoki, Świątobrość, by dotrzeć wreszcie do osady, która stanowi „gniazdo rodowe” Miłosza, do osławionych Szetejni.  Tutaj właśnie szukali – podobnie jak autor „Doliny Issy”- pretekstu do rozważań filozoficznych, inspiracji do tworzenia.

Część uczniów tworzyło poezję, której motywem przewodnim stały się litewskie krajobrazy oraz magia autentycznej doliny Niewiaży. Plener malarski nad „Rzeką”, dla grupy uczniów był niezwykłym przeżyciem estetycznym i duchowym. Niewiaża, tocząca swe wody leniwie krętymi  meandrami, dostarczyła uczniom wrażeń, które pamięta się przez całe życie.

Wszystkie te miejsca mogliśmy zobaczyć dzięki wielkiej uprzejmości Pana Ryszarda Jankowskiego- Prezesa Związku Polaków na Litwie oraz Pani Leoni, która gościła nas przez te wszystkie niezapomniane dni w swoim domu, zaadoptowanym na Bibliotekę Polską.

Opiekunami przedsięwzięcia byli Joanna Sularz, Małgorzata Będkowska, Beata Korusiewicz, Sylwia Wrona oraz Jadwiga Balińska. W wyjeździe uczestniczyły również Pani Edyta Wrzosowska oraz Wioletta Solarczyk, które reprezentowały Gminę i Miasto Koziegłowy. Wyprawie w „świat Noblisty” przewodniczył Pan Paweł Rembecki. Informacja przesłana przez ZS w Pińczycach.

 

08

LIP

2015

1956

razy

czytano

2598/4554

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności