Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

INFORMACJA WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORATU OCHRONY ŚRODOWISKA W KATOWICACH DOTYCZĄCA GŁÓWNYCH PRZYCZYN ZŁEJ JAKOŚCI POWIETRZA W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

 

Każdego roku w okresie sezonu grzewczego, trwającego od września do kwietnia, stacje monitoringowe jakości powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach wykazują przekraczanie dopuszczalnych norm dla pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(α)piranu. Przy szczególnie niekorzystnych warunkach pogodowych (niskie temperatury i bezwietrznie) stężenia pyłu zawieszonego przekraczają wielokrotnie dopuszczalną normę i każdego roku ostrzegamy społeczeństwo o niebezpieczeństwie przekroczenia wartości progowej 200 μg/m3 wskazującej na niebezpieczeństwo wystąpienia poziomu alarmowego (od 300 μg/m3), który również jest przekraczany.

 

Główną przyczyną złej jakości powietrza w okresie sezonu grzewczego jest emisja z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych, czyli tzw. „niska emisja” ze względu na małą wysokość kominów, z których emitowane są zanieczyszczenia.

Ta szkodliwa emisja powodowana jest głównie spalaniem paliw złej jakości, w bardzo wielu przypadkach w starych paleniskach, o słabych parametrach energetycznych. Podobny problem występuje również w małych firmach produkcyjno- usługowych, z których emisja nie wymaga uzyskania pozwolenia.

W województwie śląskim, w okresie ostatnich 10 lat, emisja pyłów do powietrza z zakładów szczególnie uciążliwych spadła z poziomu 27 tys. ton/rok (2004) do poziomu ok. 11 tys. ton/rok (lata 2012- 2014).

 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach od wielu lat w bardzo szeroki sposób informuje społeczeństwo o bieżącej, jakość powietrza jak również o prognozowanej, jakości powietrza na kolejną dobę. Na bieżąco, na stronie internetowej www.katowice.wios.gov.pl, podawane są informacje dotyczące, jakości powietrza na terenie całego województwa śląskiego. Dane bieżące pochodzą z 18 automatycznych stacji monitoringu powietrza. Codziennie o godz. 19.20 na antenie TVP Katowice w programie „Eko prognoza” emitowany jest komunikat ekologiczny, w którym podawana jest informacja, o jakości powietrza w minionej dobie i o przewidywanej, jakości na dobę kolejną.

 

Więcej informacji na stronie www.katowice.wios.gov.pl w zakładce, „Jakość powietrza i informowanie” (pasek menu po prawej stronie ekranu).

21

WRZ

2015

1707

razy

czytano

2575/4569

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności