Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Starosta Myszkowski, Dariusz Lasecki gościł na Sesji Rady Gminy i Miasta Koziegłowy. To jego pierwsza wizyta w kadencji na sesji w Koziegłowach.

Starosta poinformował, że nie ma co w najbliższych latach liczyć na znaczące dofinansowanie do dróg powiatowych, jak miało to miejsce dotychczas. Właściwie dofinansowanie może pochodzić jedynie ze „schetynówek” lub ewentualnie środków popowodziowych (gdyby tego typu zdarzenia miały miejsce). A akurat w wyniku dofinansowania związanego ze szkodami spowodowanymi powodzią w ostatnich latach udało się w gminie poprawić infrastrukturę.

– Gdyby nie powódź, nie bylibyśmy w stanie zrobić tylu dróg. A pozyskaliśmy na nie około 20 milionów złotych – poinformował starosta. – Był planowany remont drogi Lgota Mokrzesz–Nowa Kuźnica, ale pieniądze będą dzielone dopiero w drugim rozdaniu. W latach 2014-2020 żaden powiat nie dostanie pieniędzy na drogi powiatowe. Dużo pójdzie za to na tory i drogi wojewódzkie. Jest natomiast wstępne zapewnienie wicemarszałka województwa, Stanisława Dąbrowy, że na 51 procent remontowana będzie droga wojewódzka z Woźnik do Lgoty Nadwarcie. Do 14 października ma zostać rozstrzygnięty przetarg na budowę obwodnicy Myszkowa.

Starosta rozmawiał ze Zbigniewem Taborem, dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, by przy okazji budowy obwodnicy, która ma od strony gminy Koziegłowy łączyć się z drogą wojewódzką 791 w rejonie Postępu, wyremontować odcinek DW 791 przez Postęp do Lgoty Nadwarcie. Dodał, że jeżeli powiat będzie budował chodniki przy drogach powiatowych w poszczególnych gminach, to na zasadzie finansowania 50/50 procent z gminami.

Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy, Joanna Kołodziejczyk stwierdziła, że Gmina Koziegłowy od dawna stosuje tego typu rozwiązania i wyraziła nadzieję, że w tym roku zostanie wyremontowana przynajmniej jedna droga powiatowa w gminie Koziegłowy.

Starosta zasugerował, by gmina przejęła od powiatu gruntowe drogi powiatowe. Uzasadnił to faktem, że obecnie gminy mają większe możliwości pozyskania dofinansowania na remont tego typu dróg niż powiat.

Dariusz Lasecki wypowiedział się także na temat remontu ul. Siewierskiej w Pińczycach.

– Podczas konwentu w Pszczynie dowiedziałem się, że podczas budowy autostrady A2 cały transport ma iść ulicą Siewierską. Wykonawcy A2 zobowiązali się zrobić podbudową Siewierskiej, my tylko położylibyśmy asfalt – powiedział starosta.

– Zasady współfinansowania inwestycji, które od lat stosowała Gmina Koziegłowy zaczynają obowiązywać we wszystkich gminach. Chcielibyśmy, żeby zawsze jedna z dróg ze „schetynówek” trafiała do naszej gminy – powiedział burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Jacek Ślęczka. – Regionalne Programy Operacyjnie skutecznie nas blokowały jeżeli chodzi o drogi. A nie ulega wątpliwości, że do równomiernego rozwoju kraju niezbędne są drogi lokalne. Dobrze by było, by powiat wnioskował do ZDW o modernizację dróg wojewódzkich na terenie naszego powiatu. Istotna jest nie tylko budowa dróg ale i infrastruktury, m.in. dróg rowerowych, co pozwoli na rozwój turystyki.

– Zapraszamy na każda naszą sesję. Nie zamierzamy przejmować od powiatu dróg, ale, tak jak dotychczas, je współfinansować – stwierdziła Joanna Kołodziejczyk.

29

WRZ

2015

2348

razy

czytano

2488/4490

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.