Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Polskie więźniarki w Ravensbrück”.

Wszyscy zapewne jesteśmy świadomi, jak ważne jest kształtowanie świadomości narodowej, budowanie właściwego systemu wartości społecznych i etycznych w kontekście pamiętania o przeszłości. Nie da się przecież zbudować lepszej przyszłości bez świadomości wspólnego dziedzictwa kulturowego i narodowej tożsamości. To „HISTORIA JEST NAJLEPSZĄ NAUCZYCIELKĄ ZYCIA.”

Żyjemy w zawrotnym tempie, czasami szaleńczo goniąc za czymś, co ulotne, mało ważne, nijakie. Potrzebujemy więc znaleźć czas na refleksję, na przypomnienie tego, co naprawdę ważne, pamięci o wielkiej ofierze tych, którym zawdzięczamy życie w wolnym kraju.

Winniśmy zachęcać młodzież do podejmowania poszukiwań, wnikania w istotę procesów społecznych i historycznych.

Dla takich oto celów jest organizowany Ogólnopolski Konkurs Historyczno-Literacki Polskie Więźniarki w Ravensbrück”

Podsumowanie tegorocznej IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego odbyło się tradycyjnie w auli bł. Jakuba Strzemię w Krakowie

18 września 2015 r. Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji więźniarek celebrowana przez ks. Tadeusza Mikołajczyka – proboszcza parafii pińczyckiej oraz ks. Artura Wyrobka – wikariusza Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.

Honorowy patronat nad konkursem objęła, od pierwszej jego edycji, dr Wanda Półtawska – była więźniarka obozu w Ravensbrück.

Pani doktor, nie mogąc osobiście uczestniczyć w uroczystości, przesłała wszystkim zgromadzonym nagrany wykład, którego treścią było człowieczeństwo, miłość i budowanie wzajemnych relacji. Zwróciła się do młodych ludzi z przesłaniem, aby zawsze pamiętali o zachowaniu godności, stawiali sobie cele zgodne z nauką Jana Pawła II.

W uroczystości udział wzięli laureaci konkursu wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście, a wśród nich: Grzegorz Baran - Małopolski Wicekurator Oświaty, Anna Gamalczyk – rzecznik do spraw dyscyplinarnych nauczycieli województwa śląskiegow, Ojciec Roman Banasik – przełożony Klasztoru Franciszkanów, Zenon Jarecki – wiceprzewodniczący Rady Gminy i Miasta Koziegłowy wraz z radnymi – Jadwigą Balińką, Andrzejem Okularczykiem oraz Krzysztof Bąk – sekretarz Gminy i Miasta Koziegłowy, Anna Socha-Korendo – wicestarosta powiatu myszkowskiego, Józef Lazar – radny powiatu myszkowskiego, Zofia Jakubczyk – prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie, Barbara Oratowska- kierownik Muzeum Lubelskiego-Muzeum Martyrologii Pod Zegarem, Kamila Janowicz – była więźniarka obozu w Ravensbrück.

W dalszej części uroczystości uczniowie Zespołu Szkół w Pińczycach zaprezentowali program artystyczny nawiązujący do piękna polskiej ziemi, patriotyzmu i solidarności.

Trzeba przyznać, że było to niezwykłe 30 minut – refleksyjne, poruszające serca i umysły, pozwalające uciec od wiru życia codziennego a skupić się na tym, co ważne. Ten czas był wytchnieniem, momentem zadumy słuchaczy.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród rzeczowych laureatom konkursu i ich opiekunom wśród których znaleźli się uczniowie z całej Polski. Otrzymali oni również w nagrodę-wyjazd edukacyjny do obozu w Ravensbrück.

Komisja Konkursowa oceniająca prace w podsumowaniu stwierdziła, że mimo trudnej materii, z jaką przyszło się zmierzyć młodzieży, ta poradziła sobie w sposób nadzwyczajny. Prace były krytyczne, z dużym ładunkiem emocjonalnym, twórcze, odtwarzające przecież tę część historii, której nie ma w podręcznikach szkolnych.

Całą uroczystość zakończył występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Zespole Szkół w Pińczycach.

 

Materiał opracowany przez Zespół Szkół w Pińczycach

 

08

PAŹ

2015

1921

razy

czytano

2577/4594

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.