Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

 To już XII edycja Jurajskiego Przeglądu Zespołów Ludowych ,,Obrzędy, zwyczaje, tradycje ”Ochrona Gwary Północnej Jury, który odbył się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach. Na jego scenie w dniach 17-18 października zaprezentowało się 12 teatrów wiejskich, grup obrzędowych i zespołów folklorystycznych z terenu województwa śląskiego.

Zespoły pokazały obrzędy związane z dorocznymi świętami, codziennymi zwyczajami towarzyszącymi pracy czy porami roku. I tak zgromadzona publiczność mogła zapoznać się z wykopkami, darciem pierza, wić wianek dożynkowy, uczestniczyć w Babskim Combrze, Andrzejkach czy w Poprawinach.

Tematyka była różnorodna a zespoły je prezentujące wykazały się ogromnym kunsztem, kreatywnością i wiernością tradycji. Jest to bardzo ważne. Wiele zwyczajów, obrzędów, kiedyś funkcjonujących w tradycji chłopskiej, będących nierozerwalnie związanych ze wsią zanika. Młode pokolenie często wręcz nic nie wie o zwyczajach swoich przodków.

Przegląd spełnia również ogromną role edukacyjną zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników, którzy mogą kultywować te piękne tradycje a w przyszłości przekazać kolejnym pokoleniom.

Tegoroczna edycja pokazała, że zespoły przygotowały prawdziwą ucztę dla widza i jurorzy przy ocenie nie mieli łatwego zadania.

Jury: Alicja Zielińska - folklorysta, wykładowca i choreograf, Barbara Drozd - etnomuzykolog i Elżbieta Miszczyńska - etnograf, przyznało:

Grand Prix - Zespołowi ,,Dąbrowianie” z Dąbrowy Zielonej za widowisko ,,Gromniczna”

Pierwsze miejsce zdobył Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy ,,Borowianki” z Borowna za przedstawienie ,,Wicie wieńca dożynkowego”

Dwie równorzędne drugie nagrody przyznano Zespołowi Obrzędowemu ,,Grusza” z Rzerzęczyc za przedstawienie ,,Darcie pierza” i Zespołowi Pieśni i Tańca ,,Wolanie” z Woli za ,,Poprawiny”. Trzecie miejsce powędrowało do Grupy Teatralnej ,,Drabina” z Częstochowy za ,,Babski Comber”.

Jury postanowiło przyznać również wyróżnienia. I tak wyróżnienia otrzymały: Zespół ,,Ryczowianki” z Ryczowa, Zespół Folklorystyczny ,,Karlinianki” z Karlina, Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” z Koziegłów, Zespół Folklorystyczny ,,Kołacz” z Janowa, Zespół ,,Cyganeczki” z Sygontki oraz Zespół Śpiewaczy ,,Mierzęcanki” z Mierzęcic.

Podsumowując Przegląd, Jury pogratulowało wysokiego poziomu przygotowanych widowisk, wytrwałości w poszukiwaniu zapomnianych już zwyczajów, obrzędów, bo dzięki tym zespołom i skupionych wokół nich ludzi, ludzi pełnych pasji, oddania, to co polskie, nasze, rodzinne przetrwa. Nie zginie wraz z odejściem kolejnego pokolenia. Będzie trwało i świadczyło o potędze polskiej wsi. Wsi kiedyś tak pięknej, gdzie każda czynność, każde spotkanie, gest nabierało wręcz magicznego charakteru.

materiał przygotowany przez MGOPK Koziegłowy

 

Organizatorami tegorocznego Przeglądu był Miejsko- Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie , Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Patronat objął Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy pan Jacek Ślęczka.

Zadanie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.

 

22

PAŹ

2015

3575

razy

czytano

2564/4592

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności