Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W Pińczycach odsłonili pamiątkowy obelisk

11 listopada podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Pińczycach nastąpiło uroczyste odsłonięcie obelisku upamiętniającego 600 lat tej miejscowości.

Na pamiątkowej tablicy pan Adam Kozieł wygrawerował ,,BY PAMIĘĆ WIECZNIE TRWAŁA”, by pamiętano o rycerzu Janotce, o państwu Bontanich, o Karolinie Stojewskiej – dziedziczce majątku, o wójcie Gminy Adamie Będkowskim. By pamiętano o biskupie kieleckim, Tomaszu Kuklińskim, który dokonał aktu erekcji nowej parafii 23 kwietnia 1903 r., o pierwszym proboszczu Danielu Piotrowskim, Ludwiku Klepaczewskim. By pamiętano o sołtysach Pińczyc, o nauczycielach uczących w miejscowej szkole a w szczególności o Antonim i Benignie Bulanda. O Zenonie Uchnaście, który zawsze myślał i działał dla swoich ukochanych Pińczyc i okolicy. O druhach strażakach.

- Odsłaniając ten obelisk jako symbol pamięci my tutaj zgromadzeni myślimy o przyszłości Pińczyc. Jako radny powiatu myszkowskiego wraz z radnym gminy i miasta Koziegłowy Andrzejem Okularczykiem i panią sołtys Olgą Opiłą cieszymy się że jesteście z nami w tak ważnym dla nas dniu powiedział Józef Lazar, mieszkaniec Pińczyc. - Jak pięknie napisał nam w liście gratulacyjnym Burmistrz Miasta Siewierz pan Zdzisław Banaś na uroczystości 600 lecia Pińczyc „Ważnym atutem Pińczyc są ludzie'. A Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy pan Jacek Ślęczka wraz z Przewodniczącą Rady Gminy i Miasta Koziegłowy, panią Joanną Kołodziejczyk napisali „Wszystkim mieszkańcom Pińczyc życzymy, aby miejscowość była coraz piękniejsza i atrakcyjniejsza jako miejsce do życia i wypoczynku' by „harmonijnie rozwijała się z pożytkiem dla społeczności lokalnej i całej gminy'. Na naszych oczach dokonuje się przemiana wsi na coraz ładniejszą. Dzięki ks. kan. Leonowi Legutce i ks. kan. Tadeuszowi Mikołajczykowi obecnemu proboszczowi naszej parafii mamy piękne dwa kościoły a myślę że plebania też niedługo wróci do swej świetności. Mamy piękną szkołę wraz z otoczeniem dzięki przychylności władz Gminy Koziegłowy. Mamy piękne drogi. Co prawda brakuje nam jeszcze kilka kilometrów asfaltu, trochę chodników czy też lamp, ale znając przychylność obecnych władz Powiatu i Gminy dla Naszej wsi, mamy nadzieję że stopniowo te potrzeby będą zaspokajane i m.in. ta droga, którą jechał przed wiekami król Władysław Jagiełło do Wielkopolski będzie wyremontowana. Tym bardziej, że goście przyjeżdżając na urodziny zazwyczaj przywożą prezenty, a MY w tym roku obchodzimy urodziny.

Przed odsłonięciem obelisku odbyła się w miejscowym kościele uroczysta Msza Święta. Później w Zespole Szkół w Pińczycach dzieci i młodzież śpiewali pieśni patriotyczne.

16

LIS

2015

2425

razy

czytano

2486/4530

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.