Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Podsumowali projekt z Czesławem Miłoszem

Uczniowie Zespołu Szkół w Pińczycach podsumowali realizowany w roku szkolnym 2014/2015 projekt „Czasoprzestrzeń Czesława Miłosza”. Efektem końcowym działań był wyjazd na Litwę – do kraju dzieciństwa noblisty, bo jak pisał Miłosz: „… w kraju twoich przodków, twego języka, twojej rodziny, został skarb cenniejszy niż wszelkie bogactwo…,a są nim barwy, kształty, intonacje… wszystko co urabia nas w dzieciństwie”.

Klamrą spinającą podjęte działania był wyjazd do Krakowa, do mieszkania przy ulicy Bogusławskiego 6, należącego do polskiego noblisty Czesława Miłosza, gdzie twórca spędził swoje ostatnie lata życia. Mieszkaniem poety opiekuje się Agnieszka Kosińska, była asystentka Czesława Miłosza, która pracowała z nim przez osiem lat. To niezwykłe uczucie móc poznać twórcę „wielkiego formatu” od strony „kuchni”. Poza tym pani Kosińska opowiadała o wielkim poecie, jak o zwykłym człowieku. Okazał się on bardzo barwnym, pełnym poczucia humoru człowiekiem, a przede wszystkim niezwykle mądrym obserwatorem świata ludzi i świata przyrody. Pani Kosińska zachęcała gimnazjalistów do tego, aby częściej sięgali po poezję noblisty, gdyż wiersze Czesława Miłosza są intelektualne, a metafory jakich używa – sugestywne. Dominuje w niej rozmach, metaforyczność, rytmiczność oraz treści filozoficzne i intelektualne. W twórczości noblisty odnajdziemy także utwory opisujące zwykłe piękno świata, który – mogłoby się wydawać – nigdy nie zaznał wojny – mówią Joanna Sularz oraz Małgorzata Będkowska z ZS w Pińczycach, opiekunki projektu.

„Dobrze jest urodzić się w małym kraju, gdzie przyroda jest ludzka, na miarę człowieka[….]. Mam na myśli Litwę, ziemię mitów i poezji”- pisał Miłosz w swym odczycie z okazji otrzymania Nagrody Nobla.

Następnie uczniowie Zespołu Szkół w Pińczycach zwiedzali Kraków śladem Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II

Materiał nadesłany przez ZS Pińczyce


16

LIS

2015

1699

razy

czytano

2548/4594

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.