
kozieglowy.pl
6 grudnia otwarcie lodowiska w Koziegłowach
30
lis
2023
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Uczniowie Zespołu Szkół w Pińczycach podsumowali realizowany w roku szkolnym 2014/2015 projekt „Czasoprzestrzeń Czesława Miłosza”. Efektem końcowym działań był wyjazd na Litwę – do kraju dzieciństwa noblisty, bo jak pisał Miłosz: „… w kraju twoich przodków, twego języka, twojej rodziny, został skarb cenniejszy niż wszelkie bogactwo…,a są nim barwy, kształty, intonacje… wszystko co urabia nas w dzieciństwie”.
Klamrą spinającą podjęte działania był wyjazd do Krakowa, do mieszkania przy ulicy Bogusławskiego 6, należącego do polskiego noblisty Czesława Miłosza, gdzie twórca spędził swoje ostatnie lata życia. Mieszkaniem poety opiekuje się Agnieszka Kosińska, była asystentka Czesława Miłosza, która pracowała z nim przez osiem lat. To niezwykłe uczucie móc poznać twórcę „wielkiego formatu” od strony „kuchni”. Poza tym pani Kosińska opowiadała o wielkim poecie, jak o zwykłym człowieku. Okazał się on bardzo barwnym, pełnym poczucia humoru człowiekiem, a przede wszystkim niezwykle mądrym obserwatorem świata ludzi i świata przyrody. Pani Kosińska zachęcała gimnazjalistów do tego, aby częściej sięgali po poezję noblisty, gdyż wiersze Czesława Miłosza są intelektualne, a metafory jakich używa – sugestywne. Dominuje w niej rozmach, metaforyczność, rytmiczność oraz treści filozoficzne i intelektualne. W twórczości noblisty odnajdziemy także utwory opisujące zwykłe piękno świata, który – mogłoby się wydawać – nigdy nie zaznał wojny – mówią Joanna Sularz oraz Małgorzata Będkowska z ZS w Pińczycach, opiekunki projektu.
„Dobrze jest urodzić się w małym kraju, gdzie przyroda jest ludzka, na miarę człowieka[….]. Mam na myśli Litwę, ziemię mitów i poezji”- pisał Miłosz w swym odczycie z okazji otrzymania Nagrody Nobla.
Następnie uczniowie Zespołu Szkół w Pińczycach zwiedzali Kraków śladem Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II
Materiał nadesłany przez ZS Pińczyce
kozieglowy.pl
30
lis
2023
Więcej
kozieglowy.pl
29
lis
2023
Więcej
kozieglowy.pl
29
lis
2023
Więcej
kozieglowy.pl
28
lis
2023
Więcej
kozieglowy.pl
28
lis
2023
Więcej
kozieglowy.pl
27
lis
2023
Więcej
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.
Ukryj moduł.