Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Białoruski pisarz gościł w Koziegłowach

Uładzimir Prakopawicz Niaklajeu, białoruski poeta, prozaik i działacz społeczno-polityczny, przyjechał do Częstochowy na zaproszenie Towarzystwa Wzajemnej Adoracji Li-TWA i miasta. 17 listopada przed południem był gościem Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, a po południu odwiedził Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach. Towarzyszyli mu: Bogdan Knop, prezes Li-TWY, tłumacz Jazep Januszkiewicz oraz pisarz Wojciech Pestka.

W ciepły i nastrojowy klimat zebranych w Galerii Promo Arte w Koziegłowach wprowadził minikoncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Angeliki Krajewskiej i Tymoteusza Ślęczki. Podczas spotkania w Koziegłowach poeta w sposób niezwykły i ekspresyjny czytał swoje wiersze, prezentował twórczość, poprzez którą, jak wyjaśniał, stara się zmienić spojrzenie na politykę. Zrobiło to niesamowite wrażenie na odbiorcach o czym świadczy spontaniczny dialog, który nawiązał się między odbiorcami a gościem.

Pytania dotyczyły zarówno literatury jak i zmian kulturowych i politycznych na Białorusi. „Poczta gołębia”- to pierwszy w Polsce tak obszerny wybór wierszy Uładzimira Niaklajewa. "Pożegnalny gest Zugmunta" to następny, przetłumaczony na język polski tom wierszy, które recytował poeta. Czego nie można było wyrazić wierszem, pisarz ujął w powieści "Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez" czyli powieści ukazującej Mińsk w czasach odwilży lat 60. XX wieku, środowisko stiljagów – ówczesnych hipsterów, ale i kagiebistów czy milicjantów, wyróżniona Nagrodą im. Jerzego Giedroycia.

Zainteresowanie i żywe reakcje osób przybyłych na spotkanie świadczyły o tym, że ta niezwykła literatura i niezwykły sposób prezentowania jej przez poetę, dla słuchaczy staje się bliska i zrozumiała. Dowodzi o tym również ilość egzemplarzy książek białoruskiego pisarza zakupionych podczas spotkania w Koziegłowach. Społeczność Koziegłów pokazała, że i mniejsze ośrodki mogą zapewnić znakomitą atmosferę i frekwencję w czasie wieczorów poetyckich - stwierdził po spotkaniu prezes Towarzystwa Literackiego Li-TWA, Bogdan Knop.

Wszystkie prezentowane pozycje, ufundowane przez burmistrza Jacka Ślęczkę, dostępne są również w Bibliotece w Koziegłowach.

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Koziegłowy

23

LIS

2015

1913

razy

czytano

2540/4594

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.