Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Pałac Biskupów skończony - czeka na wyposażenie

Zakończyła się odbudowa XVII-wiecznego Pałacu Biskupów w Koziegłowach. Zostanie oddany do użytku we wrześniu 2016 r.

Po popadnięciu w ruinę, z oryginalnego obiektu pozostał tylko niewielki fragment, w którym funkcjonowało przedszkole.

Leonard Jagoda, koziegłowski pasjonat historii (autor książki „Koziegłowy i wolna wieś Gniazdów”) ustalił kilka okresów związanych z tym miejscem. W latach 1356-1519 mieścił się tam dwór (zamek) rodu Lisów Koziegłowskich. Lata 1519-1790 to: dwór, zamek, dom pański, dom wielki i pałac biskupów krakowskich. W latach 1807-1813 była to własność francuskiego marszałka Jeana Lannesa, a w latach 1835-1918 rosyjskiego generała Nikity Pankratiewa.

Po I wojnie światowej doszło do pierwszej rewitalizacji uszkodzonego podczas walk obiektu, a od 1927 do 1939 r. działała tam Szkoła Rolnicza Żeńska. W latach 1946-1967 w pałacu mieściło się Liceum Ogólnokształcące. Po jego przeprowadzce budynek Pałacu Biskupów popadał w ruinę, a w 1970 r. większa jego część została rozebrana. Taki stan miał miejsce do 2013 r. Wtedy to bowiem, dzięki uzyskaniu dofinansowania z Unii Europejskiej, Gmina i Miasto Koziegłowy rozpoczęła rewitalizację Pałacu Biskupów, która kosztowała ponad 6 mln zł. Aż 85 procent tej kwoty pochodzi z unijnego dofinansowania.

Większość odbudowanego obiektu zajmie Przedszkole Publiczne w Koziegłowach. Dzieci, nauczyciele i personel będą mieli w nim komfortowe warunki i nowoczesne rozwiązania. Ogrzewanie wspomagane jest powietrznymi pompami ciepła.

Pozostała część budynku przeznaczona zostanie m.in. na cele muzealno-wystawiennicze (Izba Pamięci Ziemi Koziegłowskiej) oraz salę konferencyjną. W zachowanej w stanie oryginalnym piwnicy będzie miało swą siedzibę Bractwo Rycerskie. Taras ma zostać przykryty przezroczystą konstrukcją.

Część terenu obok Pałacu Biskupów zostanie przeznaczona na przedszkolny plac zabaw. W dalszym etapie zagospodarowany zostanie pozostały teren w sąsiedztwie pałacu, łącznie z fragmentem parku po drugiej stronie ulicy. Zniknie sprzed pałacu stary słup energetyczny a droga przy wejściu zostanie przebudowana.

Celem projektu „Rewitalizacja Pałacu Biskupów w Koziegłowach” jest wielofunkcyjne wykorzystywanie zdegradowanych obszarów Gminy i Miasta Koziegłowy na cele edukacyjne, turystyczne, rekreacyjne, społeczne i kulturalne, które w konsekwencji spowodują wykorzystanie potencjału tego obszaru oraz zminimalizuje zagrożenie wykluczeniem społecznym mieszkańców Gminy i Miasta Koziegłowy.

Reportaż Gabrieli Kaczyńskiej z Radia Katowice można wysłuchać TUTAJ oraz TUTAJ

22

GRU

2015

2518

razy

czytano

2477/4570

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.