
kozieglowy.pl
Wystawy psów rasowych w Gniazdowie
29
maj
2023
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Zakończyła się odbudowa XVII-wiecznego Pałacu Biskupów w Koziegłowach. Zostanie oddany do użytku we wrześniu 2016 r.
Po popadnięciu w ruinę, z oryginalnego obiektu pozostał tylko niewielki fragment, w którym funkcjonowało przedszkole.
Leonard Jagoda, koziegłowski pasjonat historii (autor książki „Koziegłowy i wolna wieś Gniazdów”) ustalił kilka okresów związanych z tym miejscem. W latach 1356-1519 mieścił się tam dwór (zamek) rodu Lisów Koziegłowskich. Lata 1519-1790 to: dwór, zamek, dom pański, dom wielki i pałac biskupów krakowskich. W latach 1807-1813 była to własność francuskiego marszałka Jeana Lannesa, a w latach 1835-1918 rosyjskiego generała Nikity Pankratiewa.
Po I wojnie światowej doszło do pierwszej rewitalizacji uszkodzonego podczas walk obiektu, a od 1927 do 1939 r. działała tam Szkoła Rolnicza Żeńska. W latach 1946-1967 w pałacu mieściło się Liceum Ogólnokształcące. Po jego przeprowadzce budynek Pałacu Biskupów popadał w ruinę, a w 1970 r. większa jego część została rozebrana. Taki stan miał miejsce do 2013 r. Wtedy to bowiem, dzięki uzyskaniu dofinansowania z Unii Europejskiej, Gmina i Miasto Koziegłowy rozpoczęła rewitalizację Pałacu Biskupów, która kosztowała ponad 6 mln zł. Aż 85 procent tej kwoty pochodzi z unijnego dofinansowania.
Większość odbudowanego obiektu zajmie Przedszkole Publiczne w Koziegłowach. Dzieci, nauczyciele i personel będą mieli w nim komfortowe warunki i nowoczesne rozwiązania. Ogrzewanie wspomagane jest powietrznymi pompami ciepła.
Pozostała część budynku przeznaczona zostanie m.in. na cele muzealno-wystawiennicze (Izba Pamięci Ziemi Koziegłowskiej) oraz salę konferencyjną. W zachowanej w stanie oryginalnym piwnicy będzie miało swą siedzibę Bractwo Rycerskie. Taras ma zostać przykryty przezroczystą konstrukcją.
Część terenu obok Pałacu Biskupów zostanie przeznaczona na przedszkolny plac zabaw. W dalszym etapie zagospodarowany zostanie pozostały teren w sąsiedztwie pałacu, łącznie z fragmentem parku po drugiej stronie ulicy. Zniknie sprzed pałacu stary słup energetyczny a droga przy wejściu zostanie przebudowana.
Celem projektu „Rewitalizacja Pałacu Biskupów w Koziegłowach” jest wielofunkcyjne wykorzystywanie zdegradowanych obszarów Gminy i Miasta Koziegłowy na cele edukacyjne, turystyczne, rekreacyjne, społeczne i kulturalne, które w konsekwencji spowodują wykorzystanie potencjału tego obszaru oraz zminimalizuje zagrożenie wykluczeniem społecznym mieszkańców Gminy i Miasta Koziegłowy.
Reportaż Gabrieli Kaczyńskiej z Radia Katowice można wysłuchać TUTAJ oraz TUTAJ
kozieglowy.pl
29
maj
2023
Więcej
kozieglowy.pl
29
maj
2023
Więcej
kozieglowy.pl
29
maj
2023
Więcej
kozieglowy.pl
26
maj
2023
Więcej
kozieglowy.pl
25
maj
2023
Więcej
kozieglowy.pl
23
maj
2023
Więcej
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.
Ukryj moduł.