Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Uczniowie Zespołu Szkół w Pińczycach uczestniczyli 9 stycznia w zimowej wyprawie wspinaczkowej na Sokolicę (747 m) – szczyt w pn.-wsch. części Pienin Środkowych. Wyprawie przewodniczył ratownik TOPR i jednocześnie wielki miłośnik gór, który zarażał wszystkich uczestników swoją pasją.

- Góry bowiem zachwycają, inspirują, porządkują wiele ludzkich spraw. O górach można mówić bez końca – przekonywał uczniów ratownik.

Powołując się na słowa Romana Kordysa mówił: „Góry rozpalają w sercach naszych przepotężny ogień namiętności, największego skarbu, danego człowiekowi. Bo tylko wielka namiętność potrafi oderwać życie człowieka od szarzyzny bytowania i podnieść je ku wyżynom, skąd widać już jasne zorze nieśmiertelności".

Wyprawa była połączona z instruktażem turystyki górskiej, dotyczącym zachowań w terenie trudnym. Pierwszym punktem wyprawy było zdobycie Obłazowej – izolowanej skały wapiennej wznoszącej się na lewym brzegu Białki na wysokość 670 m n.p.m. Było to zadanie trudne i wymagające, ale wszyscy uczestnicy wyprawy poradzili sobie z tym wyzwaniem.

Kolejnym etapem zmagań uczniów była Sokolica, którą zdobywali oni w uprzężach biodrowych z wykorzystaniem przyrządów zaciskowych, pętli, taśm, lonż i lin asekuracyjnych. W oblodzonej części góry uczestnicy poruszali się w rakach.

Wyprawa była dla gimnazjalistów wielkim sprawdzianem możliwości, gdyż „...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..." – jak twierdził Jacek Teler, uczestnik międzynarodowej wyprawy na himalajski ośmiotysięcznik Nanga Parbat.

Uczniowie zrozumieli, że świat wartości w górach jest prosty i przejrzysty dla każdego. Ale jest to z pewnością absolut piękna i estetycznych doznań. Przekonali się także, że

"…w górach trzeba wykonać pewien wysiłek bez zapłaty. Jest to mistyka, szukanie czegoś wyjątkowego. Do tego trzeba mieć wyobraźnię i filozofię życiową. Nie każdego na to stać, nie każdemu się chce. Bo w górach nie ma granic, tam się szuka wolności. A samo przebywanie w górach łagodzi, eliminuje agresję. Są elementy rywalizacji ale rywalizacji z wyznaczonym celem, a nie z przeciwnikiem." (Krzysztof Wielicki)

Opiekunami podczas zimowej wędrówki na Sokolicę były: Joanna Sularz, Danuta Jastrzębska, Violetta Treścińska, Magdalena Duda oraz Katarzyna Zychowicz.

Wyjazd ten mógł się odbyć dzięki finansowemu wsparciu udzielonemu przez firmę Centrum Nakładania Powłok, której właścicielem jest Pan Leszek Rak.

Materiał nadesłany przez ZS w Pińczycach

18

STY

2016

1941

razy

czytano

2289/4397

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.