Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Ogień niszczy życie w lesie i osłabia ocalałe rośliny

Przed nami jedna z najpiękniejszych pór roku – wiosna. Każdego dnia możemy obserwować coraz więcej rozwijających się pąków na drzewach i krzewach. Coraz śmielej zieleni się trawa. Niestety, z uwagi na pożary, dla lasów i łąk to jeden z najtrudniejszych okresów. Są one pełne suchych, zeszłorocznych traw i opadłych liści. Duża ilość nagromadzonego, łatwopalnego materiału decyduje o ogromnym zagrożeniu pożarowym.

Ogień w lesie to ekologiczna katastrofa. Pożar zmienia mikroklimat, którego las jest regulatorem. Powierzchnia do tej pory porośnięta roślinnością leśną zostaje jej pozbawiona. Ogień, wypalając próchniczną warstwę gleby, zakwasza ją. Zmianie ulegają stosunki wodne – gleba ulega przesuszeniu lub zabagnieniu, zdecydowanie łatwiej ulega erozji.

Zazwyczaj ogień niszczy całkowicie warstwę runa i poszytu, jednak nierzadko i drzewa padają jego ofiarą. Na pożarzysko wkraczają rośliny charakterystyczne dla terenów otwartych i suchych – trawy, pionierskie drzewa, wrzosy. Ocalałe w pożarze drzewa są osłabione, a tym samym zwiększa się ich podatność na ataki szkodliwych grzybów lub owadów.

Przypłaszczek granatek jest jednym z najgroźniejszych szkodników sosny. Bardzo często atakuje wcześniej osłabione pożarem drzewa i dobija je.

Jednak las to nie tylko roślinność runa i drzewa oraz krzewy. To miejsce, w którym żyje mnóstwo zwierząt. A te w starciu z ogniem nie mają szans. Ludzie sądzą, że duże zwierzęta – jelenie, sarny, dziki – uciekają przed pożarem. Często zapomina się jednak o nieporadnych młodych. Przestraszone zwierzęta w popłochu nierzadko wpadają wprost w płomienie. Małe zwierzęta – krety, jeże, ryjówki, lisy, borsuki, gniazdujące na ziemi ptaki oraz ich lęgi, a także płazy i gady – nie są wstanie uciec przed żywiołem. Podobnie jak cała masa owadów żyjących w ściółce - mrówki, trzmiele czy pszczoły. Ocalałe z pożaru zwierzęta są bardzo często poparzone, osłabione i częściej chorują.

Pamiętajmy, że wypalanie traw nie przynosi przyrodzie żadnych korzyści, a stanowi zniszczenie tysięcy istnień zamieszkujących łąki i nieużytki. Niekontrolowany pożar terenów nieleśnych bardzo często przenosi się do lasu.

Spacerując po lesie pamiętajmy, by nie posługiwać się otwartym ogniem. Kiedy zauważymy pożar od razu alarmujmy odpowiednie służby. Dzięki Wam może uda się pożar ugasić w zarodku!


Tekst: Agnieszka Zawada-Piątkowska - Specjalista Służby Leśnej PGL LP Nadleśnictwo Siewierz

Zdjęcie: Wiktor Krychowski

 

29

MAR

2016

1561

razy

czytano

2317/4490

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.