Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zbudowali gliniany piec w Lgocie Mokrzesz

Pracownię Orange w Lgocie Mokrzesz odwiedziło jeżdżące laboratorium z widniejącym na nim hasłem „Owszem robimy niesamowite rzeczy”. Zespół kryjący się pod nazwą FabLab Trójmiasto w ramach projektu pt. „FabLab w Drodze” sponsorowanego przez Fundację Orange odwiedza wybrane w drodze konkursu Pracownie Orange i prowadzi szkolenia z kreatywnego wykorzystywania technologii. FabLab to rodzaj pracowni, w której poprzez majsterkowanie i użycie technologii cyfrowych tworzyć można prawie wszystko w myśl idei „zrób to sam”.

Jako nieliczni, bo do udziału w projekcie zakwalifikowano tylko 10 z 77 Pracowni Orange, przedstawiciele pracowni z Lgoty Mokrzesz mieli okazję uczestniczyć w niezwykłych, dwudniowych warsztatach, w ramach których powstały dwie wspaniałe budowle.

Dzięki ekipie FabLabu składającej się z: Krzysztofa Kossaka, Mateusza Dyrdy, Grzegorza Łużeckiego, w przeciągu dwóch dni powstał drugi w Polsce i pierwszy będący w posiadaniu Pracowni Orange gliniany piec do pizzy. Jego projektantem i osobą nadzorującą pracę osiemnastoosobowego zespołu był pan Grzegorz. Piec budowany był od podstaw, warstwa po warstwie, przez mieszkańców Lgoty Mokrzesz, którzy teraz z dumą obserwują efekt naszej wspólnej pracy, nie mogąc się doczekać pierwszego wypieku pizzy. Niestety na to poczekać trzeba do sierpnia, bo piec musi sobie spokojnie schnąć przez trzy miesiące.

W czasie, gdy dorośli budowali piec, dzieci w Pracowni Orange pod okiem panów Krzysztofa i Mateusza uczyły się modelować w programie Tinkercad. Zaczynając od zasad powstawania zwykłych puzzli, poprzez przeobrażenie modelu 3D w puzzle, uczestnicy doszli do etapu składania gotowego wyciętego modelu 3D. Podczas tych zajęć w Pracowni powstał lis, struktura samonośna, tzw. model Lowpoly, składający się z około 200 trójkątnych paneli ze sklejki ciętych na ploterze laserowym. Jest to pierwszy w Polsce lis wykonany tą techniką i trzeci tak duży zwierzak (figura ma bowiem przeszło metr wysokości) powstały w Polsce.

Zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci chwile spędzone z ekipą FabLabu to niesamowite przeżycie, zwłaszcza iż w trakcie ich wizyty w Pracowni Orange mieli okazję zwiedzić jeżdżące laboratorium. W małym busie na niewielkiej powierzchni mieści się drukarka 3D, ploter laserowy, cała masa laptopów, tabletów itp. sprzętów cyfrowych, zwykłych kołków, gwoździ, desek i taśm. Jest tam wszystko o czym można zamarzyć, gdyż FabLab to otwarty warsztat cyfrowy, dzięki któremu można zrobić wszystko.

Dzięki wsparciu po raz kolejny przez Fundację Orange i dzięki wspólnej pracy mieszkańców Lgoty Mokrzesz w naszej Pracowni Orange powstał gliniany piec do pizzy i niezwykły lis.

 


16

MAJ

2016

1692

razy

czytano

2321/4530

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.