
kozieglowy.pl
Narciarski obóz Szkoły Podstawowej w Pińczycach
20
mar
2023
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Poniedziałek 9 maja okazał się szczęśliwym dniem dla koziegłowskich badmintonistów. Po raz kolejny już w tym roku w hali sportowej Zespołu Szkół w Koziegłowach rozegrano turniej. Tym razem odbyły się zawody rejonowe badmintona szkół gimnazjalnych w kategorii dziewcząt
i chłopców.
Do zawodów zakwalifikowali się chłopcy oraz dziewczęta z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Koziegłowach: Konrad Muchla, Dawid Jagusiak, Magdalena Myrcik, Wiktoria Sapota. Opiekunem drużyny jest Marcin Gwardyś. Ich przeciwnikami byli uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Zawierciu oraz uczennice z Gimnazjum nr 3 w Zawierciu.
Po zaciętych bojach najwyżej uplasowali się chłopcy z koziegłowskiego gimnazjum pokonując drużynę z Zawiercia. I to oni godnie będą reprezentować rejon zawierciański w zawodach wojewódzkich. Niestety szczęścia brakło naszym zawodniczkom, które pomimo zaciętej walki zostały pokonane przez kadrę z Zawiercia.
Jak zawsze można było liczyć na naszych sędziów - Sandrę Churas, Paulinę Zenderowską, Kacpra Zenderowskiego, Magdalenę Nowak, Radosława Machowskiego, Michała Pakułę.
Chyba nie ma osoby, która choć raz w życiu nie grałaby w badmintona. Być może odbijając rakietą lotkę, nie mieliśmy nawet świadomości, że mamy do czynienia z prastarą dyscypliną sportową, która w dodatku od 1988 roku należy do olimpijskiej rodziny. Dlatego zwykło się mawiać, że jest to jedna z najlepiej rozpoznawanych na świecie konkurencji, ale na poziomie... zabawy podwórkowej. W naszym kraju, chcąc zmienić nazwę, próbowano nadać jej polskie brzmienie i zaproponowano "kometkę". Jednakże na całym świecie gra ta nosi nazwę "badminton" i taką nazwą obecnie określa się ją także w Polsce. Badminton jest typową grą halową, stąd nazwę "kometka" zarezerwowano dla rekreacyjnego odbijania lotki na świeżym powietrzu na plaży lub "przez trzepak". Wyczynowcy grają z niebywałą siłą i precyzją. Prędkość lotki po smeczu przekracza 300 km/h! Jak mówią znawcy badmintona szybsze są jedynie... bolidy Formuły 1. Rekord prędkości początkowej lotki odbitej przez Malezyjczyka Tana Boon Heonga we wrześniu 2009 roku to - uwaga - 421 km/h (dla porównania: piłka tenisowa po rekordowym uderzeniu Australijczyka Samuela Grotha pędziła z prędkością 263 km/h, zawodnicy squasha rozpędzają piłeczkę do ok. 240 km/h, a pingpongiści - ok. 180 km/h)! W badmintonie największe sukcesy osiągają zawodnicy i zawodniczki, którzy są nienagannie wyszkoleni pod kątem technicznym, przygotowani kondycyjnie oraz potrafią na korcie myśleć i przewidywać uderzenia przeciwnika. Należy szybko reagować na taktykę rywala i wykorzystywać jego słabości. Tak trzeba zmieniać rodzaj uderzeń, nadawać lotce odpowiednią prędkość i rotację, aby odnaleźć na boisku fragment, który nie jest broniony. W cenie są: szybkość, siła, wytrwałość, technika, precyzja, spryt, refleks, a w przypadku gier podwójnych dodatkowo zgranie i umiejętność współpracy z partnerem.
Aneta Myrmus
kozieglowy.pl
20
mar
2023
Więcej
kozieglowy.pl
17
mar
2023
Więcej
kozieglowy.pl
16
mar
2023
Więcej
kozieglowy.pl
16
mar
2023
Więcej
kozieglowy.pl
14
mar
2023
Więcej
kozieglowy.pl
14
mar
2023
Więcej
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.
Ukryj moduł.