kozieglowy.pl
V Sesja Rady Gminy i Miasta Koziegłowy - 17 ...
10
paź
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Uczniowie z Zespołu Szkół w Pińczycach uczestniczyli w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów” realizowanym przez IPN w Warszawie.
Pierwszym etapem w projekcie była wizyta w miejscu pamięci na terenie gminy, kolejnym udział w warsztatach dotyczących kształtowania umiejętności wykonania notacji historycznej oraz przeprowadzenia wywiadu ze świadkiem historii.
Uczniowie gimnazjum w składzie: Maja Mieszkowska, Weronika Marcoń, Katarzyna Uchnast, Kamil Kruz uczestniczyli w warsztatach we Wrocławiu, odwiedzili miejsce pamięci historycznej w Siedlcu Dużym. Zapalili znicz pod Pomnikiem poświęconym ofiarom II wojny światowej, który znajduje się przed Kościołem p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dotarli również do informacji iż pięć kobiet z Siedlca Dużego trafiło w czasie II wojny światowej do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Były to: Waleria Będkowska, Bronisława Filipczyk, Józefa Janicka, Stefania Orda, Helena Rarok. Jedna z nich, pani Józefa, nie wróciła.
Uczniowie przeprowadzili również i zarejestrowali kamerą wywiad z byłą więźniarką obozu KL Ravensbrück – panią Kamilą Janowicz-Sycz – mieszkanką Krakowa. 16 maja uczestniczyli w finałowej prezentacji przygotowanych notacji historycznych, która odbyła się w „Przystanku Historia” w Biurze Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Odnieśli tam wielki sukces – zajęli pierwsze miejsce.
Udział w powyższym projekcie przyniósł uczniom wymierne korzyści a zgromadzony materiał notacyjny stał się punktem wyjścia do refleksji na temat konsekwencji społecznych i psychologicznych ustroju totalitarnego. Otrzymali oni też w nagrodę wyjazd edukacyjny do Ravensbrück wraz z opiekunami, którymi były Joanna Sularz i Małgorzata Będkowska.
kozieglowy.pl
10
paź
2024
Więcej
kozieglowy.pl
10
paź
2024
Więcej
kozieglowy.pl
9
paź
2024
Więcej
kozieglowy.pl
7
paź
2024
Więcej
kozieglowy.pl
7
paź
2024
Więcej
kozieglowy.pl
4
paź
2024
Więcej