Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Uczniowie z Pińczyc w nagrodę pojadą do Ravensbrück

Uczniowie z Zespołu Szkół w Pińczycach uczestniczyli w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów” realizowanym przez IPN w Warszawie.

Pierwszym etapem w projekcie była wizyta w miejscu pamięci na terenie gminy, kolejnym udział w warsztatach dotyczących kształtowania umiejętności wykonania notacji historycznej oraz przeprowadzenia wywiadu ze świadkiem historii.

Uczniowie gimnazjum w składzie: Maja Mieszkowska, Weronika Marcoń, Katarzyna Uchnast, Kamil Kruz uczestniczyli w warsztatach we Wrocławiu, odwiedzili miejsce pamięci historycznej w Siedlcu Dużym. Zapalili znicz pod Pomnikiem poświęconym ofiarom II wojny światowej, który znajduje się przed Kościołem p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dotarli również do informacji iż pięć kobiet z Siedlca Dużego trafiło w czasie II wojny światowej do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Były to: Waleria Będkowska, Bronisława Filipczyk, Józefa Janicka, Stefania Orda, Helena Rarok. Jedna z nich, pani Józefa, nie wróciła.

Uczniowie przeprowadzili również i zarejestrowali kamerą wywiad z byłą więźniarką obozu KL Ravensbrück – panią Kamilą Janowicz-Sycz – mieszkanką Krakowa. 16 maja uczestniczyli w finałowej prezentacji przygotowanych notacji historycznych, która odbyła się w „Przystanku Historia” w Biurze Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Odnieśli tam wielki sukces – zajęli pierwsze miejsce.

Udział w powyższym projekcie przyniósł uczniom wymierne korzyści a zgromadzony materiał notacyjny stał się punktem wyjścia do refleksji na temat konsekwencji społecznych i psychologicznych ustroju totalitarnego. Otrzymali oni też w nagrodę wyjazd edukacyjny do Ravensbrück wraz z opiekunami, którymi były Joanna Sularz i Małgorzata Będkowska.19

MAJ

2016

1348

razy

czytano

2321/4534

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.