Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Współpraca między Gminą Koziegłowy, a Vatra Dornei z Rumunii

W dniu 15.02.2008r.  w Urzędzie Gminy i Miasta Koziegłowy odbyło się spotkanie z Konsulem Honorowym Rumunii w Polsce Władysławem Mirotą i byłym Konsulem RP dr Kazimierzem Jurczakiem. W spotkaniu uczestniczyła również Kazimiera Krzyczman z Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu  Marszałkowskiego, Poseł na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska, władze Gminy i Miasta Koziegłowy, radni, dyrektorzy szkół, przedstawiciele sektora przedsiębiorczości oraz Organizacji Lokalnych działających na terenie Gminy i Miasta Koziegłowy.

 

 

Spotkanie dotyczyło ustalenia propozycji  współpracy międzygminnej Koziegłowy, a Vatra Dornei z Rumunii w związku z podpisanym 6 grudnia 2007r.,  porozumieniem o współpracy miedzy Gminą Koziegłowy i Vatra Dornei z Okręgu Suczawa w Rumunii.
Konsul Honorowy Rumunii w Polsce, Władysław Mirota nakreślił na jakich płaszczyznach może przebiegać współpraca między mieszkańcami zainteresowanych gmin oraz przybliżył, obecnym, informacje o Gminie Vatra Dornei. W dziedzinie biznesu, potencjałem rumuńskiego  partnera jest min. leśnictwo i przetwórstwo drewna, zbieractwo roślin leczniczych, zasoby zwierzyny leśnej, złoża wód węglanowych i torfu do terapii cieplnej, złoża dolomitowe, wody mineralne. Miasto liczy 19 tys. mieszkańców, a słynie również z turystyki i uzdrowisk. Na terenie miasta wojewódzkiego Suczawa w ciągu roku organizowanych jest wiele targów z różnych dziedzin gospodarczych. Konsul zapraszał stowarzyszenia z gminy Koziegłowy do organizowania wspólnych warsztatów  i seminariów, co byłoby wkładem Koziegłów w wdrażaniu systemu pozarządowego dla regionu Bukowiny, ponieważ doświadczenia rumuńskie w tym zakresie są skromne. Bardzo duże możliwości współpracy istnieją, zdaniem Konsula, w zakresie folkloru, etnografii, sportu i kultury. Wymiana młodzieży gimnazjalnej i licealnej, współpraca z klubami sportowymi, wymiana grup muzycznych i twórców ludowych, udział w festiwalach, prezentacjach oraz zawodach pożarniczych. Vatra Dornei to ośrodek sportów zimowych, co może być magnesem dla naszej młodzieży, kolarstwo i piłka nożna, przyciągnie młodzież rumuńską. Folklor natomiast jest bogactwem Rumunii. Dr Kazimierz Jurczak, który 8 lat pełnił funkcję Konsula RP w Bukareszcie, podkreślił, że północna Rumunia, czyli Okręg Suczawa jest oknem na całą Rumunię a nawet Mołdawię i jest dobrym adresem dla ludzi, którzy chcą nawiązać współpracę zwłaszcza w dziedzinie kultury, wyjechać na urlop czy do sanatorium. Praktyczną pomoc  oferuje również  Urząd Marszałkowski. Kazimiera Krzyczman z Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej zapraszając do współpracy, zadeklarowała wsparcie w udrażnianiu tych kontaktów. Dobrym przykładem  dla naszej gminy, może być Urząd Miejski w Bielsku Białej, UM w Leżajsku, Gimnazjum w Rybniku czy Gimnazjum w miejscowości Studzionka k. Pszczyny, które  współpracują z instytucjami partnerskimi w Rumunii. Bożena Kolasa

18

LUT

2008

1960

razy

czytano

4303/4531

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.