Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Tysiące osób obejrzało Festiwal Z Kopyta

Podczasy weekendu 3-4 września Gniazdów koło Koziegłów przeżywał istny najazd a imprezy związane z II Festiwalem Miłośników Koni i Muzyki „Z Kopyta” oglądały tysiące widzów. W ramach festiwalu odbyły się koncerty, m.in. Urszuli, Gangu Marcela, Tomasza Szweda, Mariusza Kalagi. Niestety, ze względu na niedzielną, wieczorną ulewę i zalanie aparatury nagłaśniającej musiał zostać odwołany koncert zespołu IRA. IRA ma przyjechać do Gniazdowa za rok.

Pierwszym elementem festiwalu były biegi przeznaczone dla uczestników ze wszystkich kategorii wiekowych – od przedszkolaków do dorosłych. Dzieci i młodzież do lat 16 rywalizowali na tartanowej nawierzchni stadionu w Gniazdowie. Starsi mieli możliwość sprawdzenia swych możliwości w biegach ulicznych na 10 km, 5 km oraz w nordic walking na dystansie 5 km. W kategorii open mężczyzn na 10 km triumfował Paweł Kosek z Tychów przed reprezentującym Myszków Piotrem Magierą oraz Grzegorzem Pituchem (KS Wysoka). Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Tamara Koczur (Myszków), która była generalnie 11. Drugie miejsce wywalczyła Agnieszka Jeż (Lelów) a trzecie Agnieszka Janocha (Żarki Letnisko). Uczestnicy wszystkich biegów otrzymali pamiątkowe medale z logo festiwalu a najlepsi dodatkowo - złote, srebrne i brązowe medale, dyplomy i nagrody (na dystansie 10 km), które osobiście wręczał burmistrz Jacek Ślęczka. Paweł Kosek i Tamara Koczur pojadą dodatkowo na zaproszenie Jadwigi Wiśniewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego na pięciodniową wycieczkę do Strasburga. Na bieg przyjechali zawodnicy nawet z odległych miejscowości jak Puławy czy Zakopane.

Popołudniowy blok imprez rozpoczęła parada konnicy w historycznych strojach. Licznie przybyłej publiczności zaprezentowali się: Drużyna Drogosława z Koziegłów, Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej, Milites Christi ze Starej Huty, husaria Chorągwi Sandomierskiej i ułani z Poręby. Byli także przedstawiciele policji konnej z komendy w Częstochowie oraz panie uprawiające jeździectwo turystyczne. Osobno odbyła się parada pojazdów mających wziąć udział w zawodach off road.

Po paradzie na torze jeździeckim T.R.E.C. zaprezentowała się husaria, która w ponadpółgodzinnym występie pokazała znakomite wyszkolenie i próbkę swych bojowych możliwości. Husaria zrobiła na licznie zgromadzonych widzach ogromne wrażenie. Tym bardziej, że narrator opowiadał przybyłym o walkach w jakich uczestniczyła, jaką rolę odegrała w historii Europy, objaśniał poszczególne manewry. Później na torze T.R.E.C. swe wielkie umiejętności prezentowali do zmroku ułani. Husaria wystąpiła przed publicznością jeszcze raz w niedzielę, w programie "W drodze na Wiedeń", z okazji 333. rocznicy odsieczy wiedeńskiej. Tym razem w towarzystwie Daniela Olbrychskiego przebranego za króla Jana III Sobieskiego. Znakomity aktor wcielił się także w rolę narratora.

W sobotę równolegle do pokazów historycznych rozgrywane były zawody off road. W trudnym terenie zawodnicy ścigali się na motocyklach crossowych, quadach i w samochodach terenowych. Kolejnym punktem programu były pokazy kulinarne Remigiusza Rączki. Cieszyły się wielkim powodzeniem, tym bardziej, że na zakończenie odbyła się degustacja potraw przygotowanych przez znakomitego śląskiego kucharza. Po zapadnięciu zmroku rozstrzygnięte zostały na scenie konkursy na strój w stylu country oraz na „Menu Z Kopyta”. W pierwszym z nich w kategorii mężczyzn triumfował Grzegorz Jachymczyk z Balina a wśród kobiet Bożena Bąkowska z Sosnowca. A rywalizowało w nim ponad 20 uczestników. Zespołowo Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy uhonorował KGW Markowice. Nagrodzono także najlepsze stroje w kategorii dziecięcej. W tej kategorii zwyciężyła Kinga Duda. Rywalizację kulinarna wygrało KGW Wojsławice. Niejako ukoronowaniem pierwszego dnia festiwalu były znakomite koncerty Gangu Marcela oraz gwiazdy wieczoru, którą była Urszula.

Niedziela w Gniazdowie rozpoczęła się od Mistrzostw Polski Seniorów T.R.E.C. PTTK oraz Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych. Mistrzowski tytuł w T.R.E.C. PTTK wywalczył Marcin Kaszyca, srebrny medal – Grzegorz Grodzicki a brązowy – Anna Szwrethalter. Nagrody wręczał uczestnikom mistrzostw Daniel Olbrychski. Efektowne i niepowtarzalne statuetki dla medalistów wykonane przez artystę-plastyka Mariusza Chrząstka ufundował Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy. Otrzymali je także najlepsi w pozostałych konkursach i zawodach.

W popołudniowym bloku muzycznym odbyły się koncerty: Mariusza Kalagi, Marysi Gorajskiej, Zespołu Niespokojnych Nóg, Ochotniczej Grupy Rockowej oraz wokalistów Studia Piosenki MGOPK Koziegłowy.

Organizatorami II Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki „Z Kopyta” byli: Gmina i Miasto Koziegłowy, MGOPK Koziegłowy i ZUK Koziegłowy.

Galerie zdjęciowe oraz więcej informacji o festiwalu na stronie: festiwalzkopyta.pl

 

06

WRZ

2016

2750

razy

czytano

2036/4311

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.