Skróty klawiszowe:

Polskie więźniarki w Ravensbrück - podsumowanie konkursu

Strona główna » Aktualności » Polskie więźniarki w Ravensbrück - podsumowanie konkursu

wielkość tekstu: A | A | A

 

Minęło już pięć lat od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Polskie więźniarki w Ravensbrück” organizowanego przez Zespół Szkół w Pińczycach. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Cieszy się wśród młodzieży dużym zainteresowaniem. Honorowy patronat nad konkursem objęła dr Wanda Półtawska, była więźniarka obozu w Ravensbrück.

Uroczyste podsumowanie odbyło się w auli bł. Jakuba Strzemię w Krakowie, gdzie gościliśmy laureatów konkursu, ich opiekunów, zaproszonych gości. Gościem honorowym tegorocznej uroczystości była Kamila Janowicz-Sycz, była więźniarka obozu Ravensbrück.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Jacek Ślęczka – burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Krzysztof Bąk – sekretarz Gminy i Miasta Koziegłowy, Jadwiga Matyja – skarbnik Gminy i Miasta Koziegłowy, Józef Lazar – radny powiatu myszkowskiego, radni Gminy i Miasta Koziegłowy, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Koziegłowy, przedstawiciele Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji więźniarek obozu Ravensbrück. Dalszą część uroczystości stanowiło wręczenie nagród laureatom i ich opiekunom, którzy otrzymali m.in. wyjazd edukacyjny do obozu w Ravensbrück sponsorowany przez Gminę i Miasto Koziegłowy, Starostwo Powiatowe w Myszkowie oraz Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie.

Uroczystość uświetnił występ Angeliki Krajewskiej, Tymoteusza Ślęczki oraz młodzieżowej orkiestry dętej działającej przy Zespole Szkół w Pińczycach pod opieką kapelmistrza Łukasza Nowaka.

Oceniając wartość nadesłanych prac można stwierdzić, że były one bardzo twórcze, wykorzystujące różnorodne źródła historyczne, umiejętność stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Odnosiły się do wycinka historii mało znanej, trudnej, okrutnej. W niemal każdej pracy można odnaleźć spory ładunek emocjonalny towarzyszący ich twórcom w czasie poszukiwania materiałów i konstruowania prac pisemnych oraz prezentacji multimedialnych. Budującym jest fakt, że uczniowie wspierani przez nauczycieli chcą pamiętać o historii, o ludziach, którzy podejmowali nierówną walkę w imię wolności, godności i człowieczeństwa.

Wszyscy jesteśmy świadomi, jak ważne jest kształtowanie świadomości narodowej, budowanie właściwego systemu wartości społecznych i etycznych w kontekście pamiętania
o przeszłości. Nie da się przecież zbudować lepszej przyszłości bez świadomości wspólnego dziedzictwa kulturowego i narodowej tożsamości. To „HISTORIA JEST NAJLEPSZĄ NAUCZYCIELKĄ ŻYCIA.”

Materiał przygotowany przez Zespół Szkół w Pińczycach

 

 

czytano: 1185 razy

autor: kozieglowy.pl

data dodania: 2016-10-10 13:09:22

Walory Gminy
  • Dziedzictwo kulturowe i historyczne
  • Bogate zasoby wód głębinowych
  • Malownicze krajobrazy
  • Bogactwo przyrody
  • Strefy aktywności turystycznej
  • Szlaki konne i rowerowe
  • Korzystna lokalizacja
  • Przedsiębiorczość mieszkańców
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook

Koziegłowy dawno temu
blog historyczny
Leonarda Jagody