Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Polskie więźniarki w Ravensbrück - podsumowanie konkursu

 

Minęło już pięć lat od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Polskie więźniarki w Ravensbrück” organizowanego przez Zespół Szkół w Pińczycach. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Cieszy się wśród młodzieży dużym zainteresowaniem. Honorowy patronat nad konkursem objęła dr Wanda Półtawska, była więźniarka obozu w Ravensbrück.

Uroczyste podsumowanie odbyło się w auli bł. Jakuba Strzemię w Krakowie, gdzie gościliśmy laureatów konkursu, ich opiekunów, zaproszonych gości. Gościem honorowym tegorocznej uroczystości była Kamila Janowicz-Sycz, była więźniarka obozu Ravensbrück.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Jacek Ślęczka – burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Krzysztof Bąk – sekretarz Gminy i Miasta Koziegłowy, Jadwiga Matyja – skarbnik Gminy i Miasta Koziegłowy, Józef Lazar – radny powiatu myszkowskiego, radni Gminy i Miasta Koziegłowy, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Koziegłowy, przedstawiciele Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji więźniarek obozu Ravensbrück. Dalszą część uroczystości stanowiło wręczenie nagród laureatom i ich opiekunom, którzy otrzymali m.in. wyjazd edukacyjny do obozu w Ravensbrück sponsorowany przez Gminę i Miasto Koziegłowy, Starostwo Powiatowe w Myszkowie oraz Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie.

Uroczystość uświetnił występ Angeliki Krajewskiej, Tymoteusza Ślęczki oraz młodzieżowej orkiestry dętej działającej przy Zespole Szkół w Pińczycach pod opieką kapelmistrza Łukasza Nowaka.

Oceniając wartość nadesłanych prac można stwierdzić, że były one bardzo twórcze, wykorzystujące różnorodne źródła historyczne, umiejętność stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Odnosiły się do wycinka historii mało znanej, trudnej, okrutnej. W niemal każdej pracy można odnaleźć spory ładunek emocjonalny towarzyszący ich twórcom w czasie poszukiwania materiałów i konstruowania prac pisemnych oraz prezentacji multimedialnych. Budującym jest fakt, że uczniowie wspierani przez nauczycieli chcą pamiętać o historii, o ludziach, którzy podejmowali nierówną walkę w imię wolności, godności i człowieczeństwa.

Wszyscy jesteśmy świadomi, jak ważne jest kształtowanie świadomości narodowej, budowanie właściwego systemu wartości społecznych i etycznych w kontekście pamiętania
o przeszłości. Nie da się przecież zbudować lepszej przyszłości bez świadomości wspólnego dziedzictwa kulturowego i narodowej tożsamości. To „HISTORIA JEST NAJLEPSZĄ NAUCZYCIELKĄ ŻYCIA.”

Materiał przygotowany przez Zespół Szkół w Pińczycach

 

 

10

PAŹ

2016

1556

razy

czytano

2201/4494

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.