Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Uczniowie Zespołu Szkół w Pińczycach uczestniczyli w III zimowej wyprawie górskiej, która odbyła się w 12 listopada. Tym razem celem wyprawy była Hala Gąsienicowa (1505 m n.p.m.), której nazwa pochodzi od góralskiego rodu Gąsieniców z Zakopanego. W potocznym rozumieniu jest to nazwa północnej częśc i Doliny Gąsienicowej w Tatrach obejmującej Królowe Rówienki, Stawiańskie Rówienki i otoczenie schroniska „Murowaniec” oraz kilka innych budynków: szałasy, leśniczówkę, strażniczówkę TPN „Gawra”, Stację Obserwacyjną Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN i bazę taterników, tzw. „Betlejemkę”.

Młodzi miłośnicy gór wybrali trasę przez Boczań i Skupniów Upłaz, szlakiem niebieskim. Uczniowie mogli poznać specyfikę górskich terenów, gdyż Hala Gąsienicowa to hala wybitnie wysokogórska, zawalona olbrzymimi głazami poprzerastanymi kosówką, położona w otoczeniu wysokich masywów skalnych i licznych stawów. W zimowych warunkach dojście do celu było trudne i wymagające. Grupie przewodniczył więc ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zwracał szczególną uwagę na zasady bezpieczeństwa w górach w porze zimowej. Trudy wędrówki rekompensowały piękne widoki (choć częściowo przesłonięte mgłą), gdyż hala jest miejscem bardzo malowniczym. Górują nad nią wspaniałe szczyty polskiej części Tatr wysokich - od Świnicy przez Kościelec, Kozi Wierch, Granaty po Koszystą. Uczniowie byli wyposażeni w raki, co znacznie poprawiło bezpieczeństwo, zwłaszcza przy schodzeniu bardziej stromym szlakiem, bo wiodącym przez urokliwą Dolinę Jaworzynki. W okolicy uczestnicy wyprawy mogli spotkać znaki ostrzegające przed niedźwiedziami. Samego misia nie udało się spotkać.

Kolejna wyprawa planowana jest w styczniu – tym razem na Halę Kondratową, która znajduje się na wysokości 1333 m n.p.m. Będzie ona połączona z warsztatami terenowymi dotyczącymi stabilności pokrywy śnieżnej, prawdopodobieństwa wyzwolenia lawiny oraz posługiwania się detektorami lawinowymi oraz sondą.

Opiekunami podczas wyprawy były Joanna Sularz oraz Violetta Treścińska.

21

LIS

2016

1539

razy

czytano

2162/4490

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.