Skróty klawiszowe:

Wyprawa w Tatry

Strona główna » Aktualności » Wyprawa w Tatry

wielkość tekstu: A | A | A

Uczniowie Zespołu Szkół w Pińczycach uczestniczyli w III zimowej wyprawie górskiej, która odbyła się w 12 listopada. Tym razem celem wyprawy była Hala Gąsienicowa (1505 m n.p.m.), której nazwa pochodzi od góralskiego rodu Gąsieniców z Zakopanego. W potocznym rozumieniu jest to nazwa północnej częśc i Doliny Gąsienicowej w Tatrach obejmującej Królowe Rówienki, Stawiańskie Rówienki i otoczenie schroniska „Murowaniec” oraz kilka innych budynków: szałasy, leśniczówkę, strażniczówkę TPN „Gawra”, Stację Obserwacyjną Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN i bazę taterników, tzw. „Betlejemkę”.

Młodzi miłośnicy gór wybrali trasę przez Boczań i Skupniów Upłaz, szlakiem niebieskim. Uczniowie mogli poznać specyfikę górskich terenów, gdyż Hala Gąsienicowa to hala wybitnie wysokogórska, zawalona olbrzymimi głazami poprzerastanymi kosówką, położona w otoczeniu wysokich masywów skalnych i licznych stawów. W zimowych warunkach dojście do celu było trudne i wymagające. Grupie przewodniczył więc ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zwracał szczególną uwagę na zasady bezpieczeństwa w górach w porze zimowej. Trudy wędrówki rekompensowały piękne widoki (choć częściowo przesłonięte mgłą), gdyż hala jest miejscem bardzo malowniczym. Górują nad nią wspaniałe szczyty polskiej części Tatr wysokich - od Świnicy przez Kościelec, Kozi Wierch, Granaty po Koszystą. Uczniowie byli wyposażeni w raki, co znacznie poprawiło bezpieczeństwo, zwłaszcza przy schodzeniu bardziej stromym szlakiem, bo wiodącym przez urokliwą Dolinę Jaworzynki. W okolicy uczestnicy wyprawy mogli spotkać znaki ostrzegające przed niedźwiedziami. Samego misia nie udało się spotkać.

Kolejna wyprawa planowana jest w styczniu – tym razem na Halę Kondratową, która znajduje się na wysokości 1333 m n.p.m. Będzie ona połączona z warsztatami terenowymi dotyczącymi stabilności pokrywy śnieżnej, prawdopodobieństwa wyzwolenia lawiny oraz posługiwania się detektorami lawinowymi oraz sondą.

Opiekunami podczas wyprawy były Joanna Sularz oraz Violetta Treścińska.

czytano: 1172 razy

autor: kozieglowy.pl

data dodania: 2016-11-21 11:16:54

Walory Gminy
  • Dziedzictwo kulturowe i historyczne
  • Bogate zasoby wód głębinowych
  • Malownicze krajobrazy
  • Bogactwo przyrody
  • Strefy aktywności turystycznej
  • Szlaki konne i rowerowe
  • Korzystna lokalizacja
  • Przedsiębiorczość mieszkańców
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook

Koziegłowy dawno temu
blog historyczny
Leonarda Jagody