Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Uczniowie i nauczyciele przeszkoleni z pierwszej pomocy

Uczniowie Zespołu Szkół w Koziegłowach przeszli szkolenie z przeprowadzania pierwszej pomocy medycznej. W szkoleniu uczestniczyli zarówno uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum jak i liceum. Jeszcze przed wakacjami przeszkoleni zostali nauczyciele z tej szkoły. Inicjatorką akcji była Agnieszka Wołczenko.szkolenie przeprowadzili członkowie Maltańskiej Służby Medycznej.

– Zostaliśmy poproszeni o przeprowadzenie szkolenia z udzielania pierwszej pomocy dla uczniów klas podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Zarówno my jak i organizatorzy tej akcji uważamy, że pierwsza pomoc jest bardzo ważna i bez tych umiejętności nie możemy się czuć tak pewnie, jak po przeszkoleniu. Pogotowie ratunkowe ma natomiast wtedy większe szanse na udzielenie skutecznej pomocy osobie, która jej potrzebuje – mówi Amadeusz Zadeberny, komendant Oddziału Katowice Maltańskiej Służby Medycznej, która przeprowadzała szkolenie. – Wszystko zaczęło się tak naprawdę za sprawą Agnieszki Wołczenko, która sprowadziła nas w czerwcu do szkolenia nauczycieli w Zespole Szkół w Koziegłowach. Tak się później zdarzyło, że doszło w Koziegłowach do wypadku i trzeba było udzielić uczniowi pierwszej pomocy. Nauczycielka, która jej udzielała czuła się po szkoleniu pewnie w tym, co robiła. To zdarzenie przyspieszyło też przeprowadzenie tutaj szkoleń wśród dzieci i młodzieży.

Jak podkreśla Amadeusz Zadeberny, w przypadku osób dorosłych, które kiedyś przeszły szkolenia, najczęściej opierają się one na przestarzałych wytycznych, które zmieniły się już kilka razy. Coś na temat udzielania pomocy wiedzą, ale z praktycznym wykorzystaniem tego mieliby problem. Zauważa, że ludzie nie chcą się doszkalać. A pierwsza pomoc nie jest jak jazda na rowerze, którą pamięta się do końca życia Tu jeżeli się nie wykorzystuje nabytej wiedzy, zapominamy co mamy robić. Co rok lub dwa powinno się tę wiedzę odnawiać. Z obserwacji wynika, że, dzieci mają największą wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy. Uczą się tego na spotkaniach dotyczących bezpieczeństwa czy zajęciach z przysposobienia obronnego.

– Szkolenia, które prowadzimy są ważne, ponieważ podczas 45-minutowej lekcji nie da się nauczyć udzielania pomocy całej klasy. Nie tylko dorośli ratują życie, ale dzieci również. Dlatego stawiamy na to, żeby dzieci nauczyły się udzielać pierwszej pomocy, aby poznały to, niekiedy poprzez formę zabawy, a niekoniecznie przechodząc całe szkolenie teoretyczne, i zapamiętały to. Nieraz poprzez dzieci można dotrzeć do osób dorosłych, które uważają czasem, że nie jest to im potrzebne. Czasem dzieci zadają w domu pytania co do udzielania pierwszej pomocy, a rodzice nie wiedzą, co im odpowiedzieć, więc mobilizuje ich to do udziału w szkoleniu. Działamy w ten sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób i nauczyć udzielania pierwszej pomocy, by mogli uratować drugiego człowieka – mówi Amadeusz Zadeberny.

07

GRU

2016

2413

razy

czytano