Skróty klawiszowe:

Warsztaty z poetką

Strona główna » Aktualności » Warsztaty z poetką

wielkość tekstu: A | A | A

Społeczność Szkoły Podstawowej w Siedlcu Dużym z inicjatywy Małgorzaty Knapik i Karoliny Gawrońskiej włączyła się 21 lutego w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Tegoroczne uroczystości odbywały się pod hasłem „Poprzez edukację wielojęzyczną ku zrównoważonej przyszłości”. Najważniejszym punktem szkolnych obchodów były warsztaty poetyckie przeprowadzone przez pisarkę Wiolettę Grzegorzewską.

Pierwszym etapem Dnia Języka Ojczystego w SP w Siedlcu Dużym były warsztaty pt. „Elementarne ćwiczenia dykcji” przeprowadzone przez polonistkę Małgorzatę Knapik a przeznaczone dla uczniów kl. V-VI. Po nich odbył się konkurs o tytuł „Mistrza Mowy Polskiej”, w czasie którego uczniowie musieli m. in. zmierzyć się z bardzo trudnymi łamańcami językowymi.  

Najważniejszym, wyczekiwanym momentem tego dnia były warsztaty poetyckie przeprowadzone on-line przez Wiolettę Grzegorzewską ­ pisarkę, która urodziła się w wiosce na Jurze Krakowsko –Częstochowskiej i ukończyła LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Koziegłowach. Debiutowała w kraju książką prozatorską Guguły, która dostała się do finału Nagrody Literackiej Nike. Za poezję wydaną w Wielkiej Brytanii była nominowana do jednej z najbardziej prestiżowych nagród poetyckich ­ Griffin Poetry Prize w Kanadzie. W 2015 r. otrzymała również Złotą Sowę Polonii w Wiedniu, za działalność literacką.  Pisarka dziesięć lat spędziła na wyspie Wight. Teraz mieszka w miasteczku nad rozlewiskami Tamizy.

Na przywitanie pani Wioletta przeczytała dzieciom wiersz amerykańskiej poetki Emily Dickinson „Mieszkam w pałacu możliwości”, aby zainspirować je do szukania odpowiedzi na pytanie: Czym jest poezja? Uczniowie z wielką radością oglądali pokój pani Wioli, w którym tworzy, a następnie dali się porwać do poetyckiej zabawy – gry z wykorzystaniem antologii Czesława Miłosza. Na zakończenie chętnie zadawali pisarce pytania związane z jej twórczością i życiem nad Tamizą.

czytano: 850 razy

autor: kozieglowy.pl

data dodania: 2017-02-27 14:29:21

Walory Gminy
  • Dziedzictwo kulturowe i historyczne
  • Bogate zasoby wód głębinowych
  • Malownicze krajobrazy
  • Bogactwo przyrody
  • Strefy aktywności turystycznej
  • Szlaki konne i rowerowe
  • Korzystna lokalizacja
  • Przedsiębiorczość mieszkańców
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook

Koziegłowy dawno temu
blog historyczny
Leonarda Jagody