
kozieglowy.pl
Wielkanocne warsztaty w MGOPK
29
mar
2023
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Wędrówki górskie są sposobem na nauczenie się tego, czego brakuje w materialistycznej, hołdującej niezdrowej rywalizacji kulturze. Dlatego właśnie 4 lutego r. uczniowie Zespołu Szkół w Pińczycach wybrali się po raz kolejny pod okiem ratownika TOPR w Tatry. Tym razem na Halę Kondratową, której płaskie dno doliny było niegdyś stawem morenowym. Znajduje się ona na wysokości 1333 m n.p.m. Jest to również brama wypadowa rozlicznych szlaków turystycznych – na Giewont, w Czerwone Wierchy czy w puste, dalekie doliny Tatr Zachodnich. Na Kondratowej znajduje się schronisko PTTK i jest najmniejszym schroniskiem w Tatrach. Pierwsze wzmianki o Hali Kondratowej pochodzą z 1636 r.Ten maleńki kawałek Tatr Zachodnich obfituje w wydarzenia, które na zawsze wpisały się w historię Tatr. To tędy w 1901 r. górale wnosili krzyż na szczyt Giewontu. W 1954 r. schronisko o mało nie zostało zmiecione przez lawinę skalną, która oderwała się od grani Długiego Giewontu. Kamień o ogromnych rozmiarach i wadze 30 ton stoczył się z Giewontu ku Kondratowej. Z wielką siłą wbił się w narożnik jadalni. Ten niesamowity głaz z przerażeniem w oczach obserwowali uczniowie…zastanawiając się nad słusznością tezy, że to nie lawiny zabijają, to ludzie giną w lawinach. Kolejne głazy z lawiny leżą nieopodal schroniska. Młodzi adepci górscy zostali przeszkoleni na wypadek znalezienia się w lawinie. Poznali zasady działania detektorów i sond lawinowych oraz plecaków wypornościowych. Wysłuchali także prelekcji dotyczącej czynników warunkujących powstawanie lawin a także przeciwdziałania ich skutkom. Czynnikiem radykalnie zwiększającym zagrożenie lawinowe jest silny wiatr w połączeniu z opadem śniegu, czego jednak młodzi miłośnicy Tatr uniknęli, gdyż wędrówce sprzyjała piękna, słoneczna pogoda.
W tej niecodziennej aurze uczestnicy wyprawy mogli się przekonać, że góry nie są zwykłym pięknem, są pięknem ponad inne piękna. A tam, gdzie łączy się ono z tęsknotą za nim, rodzi się miłość. Góry trzeba pokochać. Jeżeli kochamy góry, to wszystko w nich jest piękniejsze - miłość, przyjaźń i sami jesteśmy lepsi. Ale nie każdego na to stać, nie każdemu się chce.
ZS w Pińczycach
kozieglowy.pl
29
mar
2023
Więcej
kozieglowy.pl
28
mar
2023
Więcej
kozieglowy.pl
27
mar
2023
Więcej
kozieglowy.pl
24
mar
2023
Więcej
kozieglowy.pl
24
mar
2023
Więcej
kozieglowy.pl
21
mar
2023
Więcej
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.
Ukryj moduł.