Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Gmina uczciła Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach odbyły się w piątek 24 lutego obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odbyły się one z inicjatywy Jadwigi Wiśniewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Jacka Ślęczki, Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy. Sala widowiskowa wypełniona została do ostatniego miejsca. Przybyli m.in. członkowie Stowarzyszenia „Narodowy Myszków”. Obecny był też wicewojewoda śląski Mariusz Trepka.

Serdecznie dziękuję pani poseł, że możemy być współorganizatorem tego wyjątkowego wydarzenia. Chciałbym powitać w szczególny sposób rodziny naszych niezłomnych, naszych niepokornych, naszych wyklętych, o których chcemy pamiętać i wpisać ich na karty historii naszej ojczyzny powiedział Burmistrz Jacek Ślęczka.

W uroczystości uczestniczył m.in. jeden z żołnierzy wyklętych – Zdzisław Wronka ps. „Czarnota”, mieszkaniec Myszkowa, który opowiedział swą historię z okresu ukrywania się przed władzą ludową i aresztowaniem.

Inicjatywę ustawodawczą ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podjął świętej pamięci prezydent, profesor Lech Kaczyński. To był początek 2010. 1 marca będziemy oddawać hołd żołnierzom wyklętym, niezłomnym bohaterom. My tu w Koziegłowach już dzisiaj zaczynamy te uroczystości – stwierdziła Jadwiga Wiśniewska. – 1 marca oddamy hołd żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, stanęli do heroicznej walki z komunistycznym okupantem. Mieli być wykleci, mieli być zapomniani, wrzuceni do bezimiennych dołów. Komuniści grzebiąc niezłomnych w bezimiennych dołach zasadzili ziarno, z którego wyrosło nowe pokolenie Polaków, poszukujących prawdy o Wyklętych Bohaterach. My jesteśmy tym pokoleniem – ludzi, którzy chcą aby przywrócić godność  i honor tym, którzy w godzinie próby wiedzieli, jak się zachować. Oni ginąc myśleli o nas, my żyjąc pamiętajmy o nich.

Jadwiga Wiśniewska wręczyła Burmistrzowi Jackowi Ślęczce i jego zastępcy Piotrowi Kołodziejczykowi ryngrafy żołnierzy wyklętych. W ramach uroczystości odbył się wykład dotyczący żołnierzy wyklętych działających w rejonie częstochowskim. Artystycznym akcentem był koncert rockowego zespołu historyczno-patriotycznego Forteca

 

28

LUT

2017

1488

razy

czytano