Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Tradycje Ziemi Koziegłowskiej - Palma Wielkanocna

W pierwszy dzień wiosny w Zespole Szkół im Agaty Mróz- Olszewskiej w Lgocie Górnej, na zaproszenie wychowawcy, Katarzyny Bednarczyk i  uczniów klasy IV Szkoły Podstawowej, Pracownia ,,Pod Koziołkami" zorganizowała warsztaty rękodzielnicze, na których młodzi ludzie nie tylko zapoznali się z historią rękodzieła wiórowego, ale samodzielnie wykonali palmy z łyka osikowego.

Dwugodzinne spotkanie pokazało, że młodzi ludzie cenią sobie tradycję, ważny dla nich jest przekaz pokoleniowy i historia regionu, a wykonane palmy udowodniły jak utalentowaną plastycznie mamy młodzież.

Wiosna to  piękna pora roku. Do życia budzi się przyroda, świat robi się bardziej kolorowy, pachnący. To czas topienia marzanny i zabaw na świeżym powietrzu. To również czas przygotowania do Świąt Wielkanocnych i poprzedzającej je Niedzieli Palmowej zwanej często Kwietną. Symbolem tej niedzieli są palmy, jakie święcimy w kościele na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

W Polsce tradycja wykonywania palm jest głęboko zakorzeniona. Mamy palmy kurpiowskie, góralskie, wileńskie a nasza gmina piękne palmy z wiór osikowych.

Tradycja wykonywania palm z wiór osikowych jest stosunkowo młoda, jednak z roku na rok obserwujemy coraz większe nimi zainteresowanie. Młodzi ludzie coraz chętniej uczestniczą w warsztatach, na których poznają nasze rodzime rękodzieło i zafascynowani ich pięknem uczą się trudnej sztuki układania kwiatów. A stąd tylko krok do robienia wielkanocnych palm.

27

MAR

2017

1059

razy

czytano

2058/4490

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.