Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Tradycje Ziemi Koziegłowskiej - palma wielkanocna

Tradycje Ziemi Koziegłowskiej to cykl spotkań, które organizuje przed Świętami Wielkanocnym działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach Pracownia ,,Pod Koziołkami".

­Chcemy w ten sposób pokazać tradycje rękodzielnicze naszej ziemi. Wykonując kolorowe kwiaty i palmy wielkanocne przybliżamy odbiorcy to, co stanowi piękno tej ziemi. Pierwsze spotkania już za nami. Gościliśmy w Zespole Szkół im Agaty-Mróz- Olszewskiej w Lgocie Górnej, gdzie uczniowie klasy czwartej własnoręcznie wykonywali palmy z kwiatów osikowych ­ mówi Renata Garleja, dyrektor MGOPK Koziegłowy.

3 kwietnia na zaproszenie Pracowni Orange w Lgocie Mokrzesz przeprowadzone zostały warsztaty dla mieszkańców. Wspólnie spędzony czas był okazją do opowieści o symbolice śląskiej palmy wielkanocnej, zdobieniu jajek-kraszanek, a na zakończenie spotkania każda z uczestniczek wykonała wielkanocną palmę z wiór osikowych.

5 kwietnia Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zorganizował w MGOPK spotkane, na które zaprosił przedstawicieli Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego z rejonów: Pszczyna, Żywiec, Tarnowskie Góry, Mikołów, Częstochowa, Myszków i Janów. W spotkaniu wziął udział Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, dyrektor ŚODR w Częstochowie Marek Dziubek, wicedyrektor SODR w Częstochowie Tomasz Wiekiera, dyrektor MGOPK w Koziegłowach Renata Garleja oraz organizatorki spotkania: Beata Fąfera ­ kierownik działu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Częstochowie i Iwona Chmurzewska ­ główny specjalista ds. Przedsiębiorczości i WGDiA w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Myszkowie.

Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać walory przyrodniczo-gospodarcze oraz tradycje rękodzielnicze Gminy Koziegłowy, która słynie z wyrobów z wiór osikowych. Kolorowe kwiaty, koguty, koty, papużki są jej wizytówką i znakiem rozpoznawczym.

Podczas spotkania był więc czas na poznanie tego unikalnego rękodzieła oraz wykonanie wielkanocnej palmy z wiór osikowych, znalazł się również czas na wymianę doświadczeń i pomysłów. Uczestniczkami spotkania były panie z różnych miejscowości województwa śląskiego i, jak zgodnie przyznały, wykonane palmy zaprezentują z dumą w swoich parafiach.

 

12

KWI

2017

1259

razy

czytano