Skróty klawiszowe:

Międzypokoleniowa integracja i promocja dziedzictwa kultury

Strona główna » Aktualności » Międzypokoleniowa integracja i promocja dziedzictwa kultury

wielkość tekstu: A | A | A

,,Nasze Koziegłowy i okolice" - pod takim hasłem realizowany był od 1 lipca do 1 października tego roku projekt mający na celu promowanie naszego dziedzictwa kulturowego oraz kreowanie nowych liderów, którzy w przyszłości będą jego propagatorami. Kolejnymi celami było nawiązanie międzypokoleniowej integracji i współtworzenie kultury.  Zadanie było realizowane  przez Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy" przy wsparciu MGOPK w Koziegłowach.

Projekt obejmował  zorganizowanie dwóch cyklów warsztatów tematycznych. Pierwsze to warsztaty nauki układania kwiatów z wiór osikowych,  drugie - warsztaty kulinarne, które  miały na celu zgłębić tajniki zdrowej kuchni i nauki lepienia pierogów. Finalnym punktem projektu był zorganizowany  w ramach imprezy plenerowej ,,Nasze Koziegłowy i okolice" Festiwal Pierogów.

Na warsztatach rękodzielniczych uczestniczki zdobywały wiedzę z zakresu rodzimego rękodzieła oraz zapoznały się z materiałem i wzornictwem charakterystycznym dla Gminy Koziegłowy. Efektem końcowym było wspólne wykonanie dekoracji w kształcie koła, całkowicie wypełnionej kwiatami powstałymi podczas warsztatów.

Warsztaty kulinarne ,,Uczymy robić się pierogi" nawiązywały do zdrowej, ekologicznej i tradycyjnej kuchni naszego regionu oraz pokazały  jak smacznie przygotować pierogi, aby cieszyły podniebienia smakoszy, których nie brakuje. Umiejętności nabyte podczas warsztatów kulinarnych zostały wykorzystane w trakcie ,,Festiwalu Pierogów". Okazuje się, że fantazji i pomysłowości przy robieniu i podawaniu pierogów uczestniczkom Festiwalu nie brakuje.

- Realizowane zadanie cieszyło się dużym zainteresowaniem a uczestnicy programu w pozytywny sposób wypowiadali się o przedsięwzięciu. Mamy nadzieję, że w przyszłości godnie zastąpią starsze pokolenie i już same będą propagować nasze dziedzictwo kulturowe, będą się dzielić z młodszym pokoleniem wiedzą i doświadczeniem tak, aby i ono mogło się  utożsamiać ze swą ,,małą ojczyzną” – mówi Renata Garleja, dyrektor MGOPK w Koziegłowach.

Realizacja zadania była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Programu ,,Działaj Lokalnie X" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych ODL w Zawierciu.

Materiał przygotowany przez MGOPK W Koziegłowach

 

czytano: 1362 razy

autor: kozieglowy.pl

data dodania: 2017-10-17 14:26:20

Walory Gminy
  • Dziedzictwo kulturowe i historyczne
  • Bogate zasoby wód głębinowych
  • Malownicze krajobrazy
  • Bogactwo przyrody
  • Strefy aktywności turystycznej
  • Szlaki konne i rowerowe
  • Korzystna lokalizacja
  • Przedsiębiorczość mieszkańców
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook