Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Jurajski Festiwal Zespołów Ludowych w Koziegłowach

Teatry  wiejskie,  grupy  obrzędowe  i zespoły  folklorystyczne z różnych rejonów województwa śląskiego zaprezentowały 14-15 października na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach obrzędy związane z dorocznymi świętami i codziennymi zwyczajami jakie towarzyszyły w pracy mieszkańcom wsi. Prezentacje odbyły się w ramach XIII Jurajskiego Festiwalu Zespołów Ludowych „Obrzędy, zwyczaje, tradycje”.

Tematyka wystawianych przedstawień była bardzo różnorodna. Można było zobaczyć jak mieszkańcy dawniej spędzali jesienno-zimowe wieczory, jak wyglądały oczepiny panny młodej, zapomniany już zwyczaj darcia pierza czy coraz rzadziej widywany zwyczaj kiszenia kapusty na zimę.

A zachowanie tych obrzędów i obyczajów jest dla kultury bardzo ważne. Kiedyś były one nieodłącznym elementem  funkcjonowania mieszkańców wiosek. To one wyznaczały kalendarz prac, zachowań, stanowiły o egzystencji społeczności wiejskiej i podkreślały jej charakter. Wpływały na relacje sąsiedzkie, łączyły społeczności w swoich „małych ojczyznach"  i były,  jakbyśmy to współcześnie powiedzieli, wizerunkiem  danej społeczności na zewnątrz.

Tegoroczny przegląd stał na bardzo wysokim poziomie. Zespoły które występowały  wykazały się wielkim kunsztem  i  dbałością o wierność tradycji. Jury w składzie: Alicja Zielińska-Złahoda ­– folklorysta, choreograf, Barbara Drozd – muzyk  i Elżbieta Miszczyńska – etnograf, nie miało więc łatwego zadania.

Ostatecznie postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix dla Zespołu Pieśni i Tańca „Wolanie" z Woli – za widowisko „Zimowy wieczór na Woli".

Pierwsze miejsce zdobył Zespół Obrzędowy „Grusza" z Rzerzęczyc  – za  „Tajemnice różańcowe".

Trzy równorzędne drugie nagrody przyznano:

Zespołowi Teatralnemu „Dąbrowianie" z Dąbrowy Zielonej za widowisko „Downi w wiejskiej chałupie",  Zespołowi Folklorystycznemu „Karlinianki" z Karlina - za „Jesienny wieczór w zagrodzie" oraz Zespołowi Obrzędowo- Ludowemu „Cyganeczki" z Sygontki - za „Majówkę".

Przyznano również dwa równorzędne trzecie miejsca: Zespołowi  Ludowemu Śpiewaczo-Obrzędowemu „Borowianki" z Borowna – za „Siekarki" i Zespołowi Folklorystycznemu  Ziemi Lelowskiej – za widowisko „U Marcina w starym młynie".

Wyróżnienie za „Zwyczaje weselne" trafiło do Zespołu „Blachowianki" i Kapeli „Blachownia" z Blachowni.

Jury pogratulowało wysokiego poziomu przygotowanych widowisk. Było pod wrażeniem  dbałości i staranności przygotowanych przedstawień.

– Poszukiwanie zapomnianych już zwyczajów i obrzędów stanowi dla członków zespołów wielkie wyzwanie, ale to właśnie dzięki nim i ich zaangażowaniu  zachowujemy dla przyszłych pokoleń  najpiękniejsze fragmenty naszej ludowej kultury. Mamy nadzieję, że będzie trwała przez kolejne lata a każde nowe pokolenie z szacunkiem pochyli głowę nad dokonaniami swych przodków – mówi Renata Garleja, dyrektor MGOPK w Koziegłowach. – Na prośbę zespołów, Jurajski Festiwal Zespołów Ludowych odbywać się będzie co rok, a nie – jak do tej pory – co dwa lata. Wydarzenie zostanie wpisane w stały  kalendarz imprez MGOPK.  

Organizatorem tegorocznego Przeglądu byli: MGOPK w Koziegłowach, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Jacek Ślęczka.

Realizacja zadania była możliwa dzięki współfinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.

30

PAŹ

2017

1716

razy

czytano