
kozieglowy.pl
Ogólnopolskie konkursy KRUS rozstrzygnięte
2
cze
2023
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Teatry wiejskie, grupy obrzędowe i zespoły folklorystyczne z różnych rejonów województwa śląskiego zaprezentowały 14-15 października na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach obrzędy związane z dorocznymi świętami i codziennymi zwyczajami jakie towarzyszyły w pracy mieszkańcom wsi. Prezentacje odbyły się w ramach XIII Jurajskiego Festiwalu Zespołów Ludowych „Obrzędy, zwyczaje, tradycje”.
Tematyka wystawianych przedstawień była bardzo różnorodna. Można było zobaczyć jak mieszkańcy dawniej spędzali jesienno-zimowe wieczory, jak wyglądały oczepiny panny młodej, zapomniany już zwyczaj darcia pierza czy coraz rzadziej widywany zwyczaj kiszenia kapusty na zimę.
A zachowanie tych obrzędów i obyczajów jest dla kultury bardzo ważne. Kiedyś były one nieodłącznym elementem funkcjonowania mieszkańców wiosek. To one wyznaczały kalendarz prac, zachowań, stanowiły o egzystencji społeczności wiejskiej i podkreślały jej charakter. Wpływały na relacje sąsiedzkie, łączyły społeczności w swoich „małych ojczyznach" i były, jakbyśmy to współcześnie powiedzieli, wizerunkiem danej społeczności na zewnątrz.
Tegoroczny przegląd stał na bardzo wysokim poziomie. Zespoły które występowały wykazały się wielkim kunsztem i dbałością o wierność tradycji. Jury w składzie: Alicja Zielińska-Złahoda – folklorysta, choreograf, Barbara Drozd – muzyk i Elżbieta Miszczyńska – etnograf, nie miało więc łatwego zadania.
Ostatecznie postanowiło przyznać następujące nagrody:
Grand Prix dla Zespołu Pieśni i Tańca „Wolanie" z Woli – za widowisko „Zimowy wieczór na Woli".
Pierwsze miejsce zdobył Zespół Obrzędowy „Grusza" z Rzerzęczyc – za „Tajemnice różańcowe".
Trzy równorzędne drugie nagrody przyznano:
Zespołowi Teatralnemu „Dąbrowianie" z Dąbrowy Zielonej za widowisko „Downi w wiejskiej chałupie", Zespołowi Folklorystycznemu „Karlinianki" z Karlina - za „Jesienny wieczór w zagrodzie" oraz Zespołowi Obrzędowo- Ludowemu „Cyganeczki" z Sygontki - za „Majówkę".
Przyznano również dwa równorzędne trzecie miejsca: Zespołowi Ludowemu Śpiewaczo-Obrzędowemu „Borowianki" z Borowna – za „Siekarki" i Zespołowi Folklorystycznemu Ziemi Lelowskiej – za widowisko „U Marcina w starym młynie".
Wyróżnienie za „Zwyczaje weselne" trafiło do Zespołu „Blachowianki" i Kapeli „Blachownia" z Blachowni.
Jury pogratulowało wysokiego poziomu przygotowanych widowisk. Było pod wrażeniem dbałości i staranności przygotowanych przedstawień.
– Poszukiwanie zapomnianych już zwyczajów i obrzędów stanowi dla członków zespołów wielkie wyzwanie, ale to właśnie dzięki nim i ich zaangażowaniu zachowujemy dla przyszłych pokoleń najpiękniejsze fragmenty naszej ludowej kultury. Mamy nadzieję, że będzie trwała przez kolejne lata a każde nowe pokolenie z szacunkiem pochyli głowę nad dokonaniami swych przodków – mówi Renata Garleja, dyrektor MGOPK w Koziegłowach. – Na prośbę zespołów, Jurajski Festiwal Zespołów Ludowych odbywać się będzie co rok, a nie – jak do tej pory – co dwa lata. Wydarzenie zostanie wpisane w stały kalendarz imprez MGOPK.
Organizatorem tegorocznego Przeglądu byli: MGOPK w Koziegłowach, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Jacek Ślęczka.
Realizacja zadania była możliwa dzięki współfinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.
kozieglowy.pl
2
cze
2023
Więcej
kozieglowy.pl
1
cze
2023
Więcej
kozieglowy.pl
1
cze
2023
Więcej
kozieglowy.pl
1
cze
2023
Więcej
kozieglowy.pl
31
maj
2023
Więcej
kozieglowy.pl
31
maj
2023
Więcej