Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Stowarzyszenie EKOGMINA zablokowało modernizację drogi nr 789

W najbliższym czasie nie dojdzie do planowanej przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach modernizacji drogi wojewódzkiej nr 789, która miała zostać przeprowadzona na odcinku od Gniazdowa do Lgoty Nadwarcie. Tę niezmiernie istotną dla Gminy Koziegłowy inwestycję zablokowały działania Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju „EKOGMINA” Gminy Koziegłowy Komitet Społeczny.

W jaki stanie znajduje się DW 789, wszyscy doskonale wiedzą. Zniekształcenia drogi są w niektórych miejscach tak poważne, że zagrażają bezpieczeństwu osób nią jeżdżących. Droga została wyremontowana już wcześniej na odcinku od Lgoty Nadwarcia do granicy z Gminą Myszków a ostatnio na odcinku od skrzyżowania z ul. Słowackiego w Myszkowie do Żarek. Komfort jazdy na tych odcinkach DW 789 jest nieporównywalny do tego z jakim mieliśmy do czynienia poprzednio. Droga pozbawiona kolein, dziur i stojącej w nich wody jest też znacznie bezpieczniejsza. Podobną metamorfozę mógł przejść w najbliższej przyszłości odcinek DW 789 pomiędzy Gniazdowem a Lgotą Nadwarcie. Dodatkowo była szansa na wybudowanie przy ruchliwej drodze ścieżki pieszo-rowerowej. W obecnej sytuacji mieszkańcy mogą liczyć jednak jedynie na standardowe naprawy drogi, które niewiele zmienią.

  Wszystkie miejscowości przez które przebiega  droga DW 789 zaakceptowały projekt, a oprotestowało go kilku mieszkańców Koziegłów. Zarząd Województwa Śląskiego nie ma więc pełnej dokumentacji, by mógł aplikować o środki i zadanie to jest na liście rezerwowej, ale środków raczej nie wystarczy. Protesty kilku mieszkańców spowodowały wstrzymanie inwestycji drogowej – wyjaśnia Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Jacek Ślęczka.

Burmistrz wydał w 2016 r. decyzję o braku potrzeby przeprowadzenia w związku z planowaną inwestycją oceny jej oddziaływania na środowisko. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Częstochowie, do którego złożyło skargę Stowarzyszenie „EKOGMINA” podtrzymało decyzję Burmistrza. Stowarzyszenie złożyło więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Burmistrz już pod koniec ubiegłego roku przestrzegał, że działania podjęte przez Stowarzyszenie mogą skutecznie zablokować modernizację drogi. Okazało się, że dopięły one celu, tyle że kosztem pozostałych mieszkańców i wszystkich korzystających z DW 789. Przy okazji modernizacji ulicy Woźnickiej można by było położyć w niej kanalizację sanitarną. W obecnej sytuacji ZDW nie wyraża jednak zgody na wykopy w ulicy. ­

Komitet Społeczny Stowarzyszenia, który prowadzi działania przeciwko przebudowie DW 789 apelował do ZDW o budowę obwodnicy Koziegłów i Gniazdowa. ZDW przygotowało kilka koncepcji, ale żadna z nich nie została zaakceptowana przez mieszkańców. Na razie nie zapowiada się więc ani na szybką modernizację DW 789 ani na budowę obwodnicy Koziegłów i Gniazdowa.

Efekt działań Stowarzyszenia „EKOGMINA” i reprezentującego je Antoniego Bieleckiego jest więc taki, że samochody nadal tłuc się będą przez Koziegłowy, tyle że po zrujnowanej, a nie po wyremontowanej drodze.

 

14

GRU

2017

1675

razy

czytano

1941/4594

kozieglowy.pl