
kozieglowy.pl
Wzruszający spektakl o życiu w świecie ...
25
wrz
2023
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
W listopadzie uczniowie szkoły w Pińczycach odbyli kolejną zimową wyprawę górską. Tym razem, ze względu na zagrożenie lawinowe, poruszali się wyłącznie po dolinach tatrzańskich.
W pierwszej kolejności przemierzyli Dolinę Strążyską, aby dotrzeć do wodospadu Siklawica, położonego w jej górnej części, pod północną ścianą Giewontu. Wodospad opada z dwóch prawie pionowo nachylonych ścian (pod kątem 80°). Łączna wysokość wodospadu wynosi
23 metry (wysokość ściany dolnej wynosi 13 m, a ściany górnej 10 m). Pomiędzy górną i dolną jego częścią istnieje skalna półka, w której w skale wymyte zostało siłą uderzenia wody i niesionych przez nią odłamków skalnych wgłębienie wypełnione wodą, tzw. kocioł eworsyjny. Dolina Strążyska urzeka swym pięknem. Jej wylot znajduje się na wysokości 900 m przy Drodze pod Reglami. Sama dolina prowadzi aż do ścian masywu Giewontu ograniczającego ją od południowej strony. Zachodnie obramowanie doliny tworzą Grzybowiec i Łysanki z SamkowąHYPERLINK "https://pl.wikipedia.org/wiki/Samkowa_Czuba" Czubą, wschodnie odchodzący od Juhaskiej Kopy w Długim Giewoncie skalny filar, dalej grzbiet od Wyżniej Suchej Przełęczy do Niżniej Suchej Przełęczy, Suchy Wierch, Sarnia Skała i jej grzbiet Grześkówki. Powstała ona w wyniku uskoku tektonicznego przecinającego w tym miejscu, poczynając od Żlebu Kirkora całe regle. Ma powierzchnię ok. 4 km² i długość 3 km.
W całości zbudowana jest ze skał osadowych. Dolinę porastają lasy, jednak na obu jej stromych zboczach uczniowie szkoły w Pińczycach mogli podziwiać liczne skaliste turnie. W czasie wędrówki uczestnicy wyprawy podziwiali wartki Strążyski Potok, płynący dnem doliny. Józef Ignacy Kraszewski pisał o dolinie: „kraj milczenia i marzenia, a tak piękny”. Obecnie nic nie straciła na swojej urodzie, krajem milczenia jest już jednak bardzo rzadko, jest bowiem jedną z najliczniej odwiedzanych dolin tatrzańskich.
Kolejnym punktem górskiej wędrówki była Dolina ku Dziurze, czyli dolinka reglowa w Tatrach Zachodnich o długości 1,6 km i powierzchni 85 ha. Swoje zmagania młodzi turyści zakończyli warsztatami w Jaskini Dziura, znajdującej się na końcu udostępnionej części doliny, mającej 43 m deniwelacji i 180 m długości ciągów. Wysłuchali również legendy o jednym z największych zbójników tatrzańskich – Wojtku Matei.
Wyprawa odbywała się pod okiem ratownika TOPR. Opiekę podczas wyjazdu sprawowały: Violett Treścińska oraz Joanna Sularz.
kozieglowy.pl
25
wrz
2023
Więcej
kozieglowy.pl
25
wrz
2023
Więcej
kozieglowy.pl
25
wrz
2023
Więcej
kozieglowy.pl
21
wrz
2023
Więcej
kozieglowy.pl
21
wrz
2023
Więcej
kozieglowy.pl
21
wrz
2023
Więcej