Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Działająca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach ,,Pracownia pod Koziołkami" zorganizowała cykl rodzinnych  warsztatów, na których można było nie tylko własnoręcznie przyozdobić piernikową chatkę, ale poznać również przepis na pyszne piernikowe ciasto,  technikę wykonywania chatki i wyrobu lukru. W warsztatach wzięły udział dzieci, ich rodzice i dziadkowie. Zabawa była przednia a piernikowe chatki zachwycały kolorem, wzornictwem i tą świąteczną, bożonarodzeniową magią. Powstały małe piernikowe cuda, dzieła sztuki zachwycające precyzją i przyciągające wzrok błyszczącymi ozdobami. Ta magia bogato zdobionego piernika, towarzyszącego kolacji wigilijnej i Świętom jest również symbolem dostatku i obfitości w Nowym Roku.

W polskiej tradycji piernikowe wypieki są ozdobą stołów bożonarodzeniowych i elementem zdobniczym świątecznych choinek. Kiedyś bardzo popularne, wieszane były obok orzechów, jabłuszek, cukierków, aby zapewnić szczęście i dostatek w nadchodzącym roku. Ten polski zwyczaj w wielu domach jest podtrzymywany. Może już rzadziej spotyka się piernikowe gwiazdki, mikołaje, dzwoneczki wiszące na choince, jednak ich magia pozostaje. Coraz częściej na świątecznych bożonarodzeniowych kiermaszach  można kupić piernikowe chatki.

Ten   zwyczaj warto kontynuować i pokazywać młodemu pokoleniu piękno tej tradycji. Drugą, jakże ważną stroną, jest wspólnie spędzony z Rodziną czas. Ta magia wypieku piernikowych domków, zapach cynamonu i słodki lukier pozwalają oderwać się od codzienności i przenieś w czas dzieciństwa, żartów i wesołej zabawy. Rodzice, dziadkowie razem ze swoimi pociechami mają okazję po prostu pobyć ze sobą.

02

STY

2018

972

razy

czytano

1874/4549

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności