Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, pełen miłości, pojednania i wzruszeń, z którymi wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka. Wpisały się one w tradycję przedstawiania ich w Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwanym również Świętem Trzech Króli – 6 stycznia w kościołach parafialnych w Gniazdowie: w Rzymskokatolickim Najświętszego Serca Pana Jezusa, w Starokatolickim Mariawitów Marii Magdaleny oraz w Sanktuarium w Mzykach św. Jana Marii Vianney`a.

Jasełka są prezentowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Gniazdowie, którzy z dużym zaangażowaniem przygotowują się corocznie do tego przedstawienia.

W tym roku również w murach tych kościołów odbyło się, po raz kolejny, ekumeniczne przedstawienie jasełkowe pod kierunkiem katechetek – Anny Noszczyk (religia rzymskokatol.) i Ewy Pruszyńskiej (religia mariawicka). Inscenizacja słowno-muzyczna przypomina wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat jakie miały miejsce w Betlejem Judzkim.

Byli więc…Aniołowie, Pasterze, którzy ścigali się z Królami, aby jak najszybciej znaleźć Dzieciątko. Tegoroczne jasełka, to jasełka żartobliwe. Można było posłuchać „kłótni” Pasterzy i Królów, przedstawione były problemy Heroda, który twierdził, że ma „ciężki żywot”, wszyscy pragną jego abdykacji. A nawet „zgrabna” i „powabna” Jagna próbuje dowiedzieć się o zamierzeniach swego Pana – Heroda. A plan Heroda po rozmowach z Szatanem jest jeden – „zabić Jezusa”. W dalszej części pojawia się postać Hetmana, który ma wykonać okrutny rozkaz Heroda. Jednak targają nim wyrzuty sumienia, bo jakże „zabić Dziecko – ból rozsadza duszę”. I zostajemy przeniesieni w czasy współczesne, bo oto Pasterze stają się agentami ochrony, a Hetman – terrorystą. Jednak Hetman – terrorysta postanawia służyć Jezusowi: „wieczną służbą zbawisz siebie, zmażesz grzechy, będziesz w niebie”. I w ten sposób bohaterowie przedstawienia posyłają w świat przesłanie: „za dobre, święte życie, Bóg nagrodzi nas obficie”.

We współczesnym świecie jest nam bardzo potrzebna wzajemna życzliwość, dobroć i szacunek dla drugiego człowieka, również w każdym dniu nadchodzącego Nowego Roku. Należy jeszcze zwrócić uwagę na radosne i piękne wykonanie kolęd przez uczniów szkoły w Gniazdowie.

„Premiera” tego przedstawienia odbyła się 21 grudnia w Szkole Podstawowej w Gniazdowie. Zaprezentowano je uczniom, pracownikom szkoły, rodzicom oraz gościom. Wśród nich byli ks. Tomasz Nowak – proboszcz parafii w Gniazdowie i w Mzykach, ks. Aliaksej Ramanchuk – proboszcz parafii im. Ducha Świętego w Borysewie na Białorusi, ks. Robert Żaglewski – proboszcz parafii Mariawitów w Gniazdowie, burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, radna Gminy i Miasta  Koziegłowy Jadwiga Balińska. Wszyscy zebrani dużymi brawami nagrodzili występujących.

Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Do życzeń przyłączył również Burmistrz Jacek Ślęczka, który przybył do szkoły, aby z tutejszą społecznością podzielić się opłatkiem. To był bardzo miły i piękny moment w szkolnej rodzinie w Gniazdowie, dobrze przygotowujący do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.

Należy podkreślić, że to „tournee” jasełkowe w parafiach w Gniazdowie i Mzykach odbywa się zawsze przy ogromnej życzliwości i pomocy rodziców. Nie zapomnieli o ciepłej herbacie i poczęstunku. Nad całością przygotowań i ich realizacją czuwa zawsze troskliwa i opiekuńcza dyr Teresa Pakuła- Sosnowska. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym Jasełka powtórzą tegoroczny sukces i skupia liczną widownię.

Materiał przygotowany przez SP w Gniazdowie

 

16

STY

2018

1560

razy

czytano