Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Uczniowie klasy pierwszej LO wraz z nauczycielem biologii, Urszula Grabiszewską,  uczestniczyli  12 stycznia w Ogólnopolskiej Nocy Biologów na wydziale BiOŚ Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Woda to Życie”.

 Akcja ta jest nie­pow­ta­rzal­ną oka­zją do za­po­zna­nia się z pra­co­wni­ka­mi Wy­dzia­łu Biologii i Ochrony Środowiska, la­bo­ra­tor­ia­mi i ich wy­po­sa­że­niem, a tak­że z te­ma­ty­ką pro­wa­dzo­nych tam ba­dań.

Uczniowie zobaczyli różne rodzaje roślinnych kultur, jakie prowadzi się w Katedrze Genetyki. Wzięli udział w laboratorium  „Życie roślin w szklanej kapsule”,  gdzie mieli okazję zapoznać się z hodowlą roślin w warunkach sterylnych oraz z metodami ich masowego rozmnażania. Założyli także własne, sterylne hodowle rośliny Zygocactuc, które zabrali na pamiątkę do domu.

W trakcie warsztatów „Tajemniczy świat wakuoli”  mieli okazję zajrzeć do wnętrza wakuoli na własnoręcznie wykonanych preparatach mikroskopowych oraz poznać znaczenie tych struktur w komórce roślinnej. Rywalizowali o najlepiej wykonane preparaty, które oglądali pod mikroskopem fluorescencyjnym.

By zajrzeć w głąb materii, tej żyjącej na lądzie lub w wodzie, by zobaczyć to, czego nie widzimy gołym okiem, musimy sięgnąć po zaawansowane mikroskopy elektronowe. Na warsztatach „Elektrony fruwają i świat wody podglądają” odbył się pokaz pracy mikroskopu skaningowego najnowszej generacji i jego możliwości badawczych w różnych dziedzinach nauki na podstawie  preparatów samodzielnie wykonanych przez  naszych uczniów.  Uczniowie mieli możliwość obsługi takiego mikroskopu. Dodatkowo otrzymali oni mikrofotografie z tego mikroskopu.

Wycieczka edukacyjna zakończyła się krótko przed północą. Uczniowie zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń zaplanowali następny taki nocny wyjazd – za rok.

 

17

STY

2018

988

razy

czytano

1754/4445

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.