Skróty klawiszowe:

Wiosna w szkole w Gniazdowie

Strona główna » Aktualności » Wiosna w szkole w Gniazdowie

wielkość tekstu: A | A | A

20 i 21 marca  to „Dni Otwarte” w naszej szkole, w które zaangażowali się wszyscy uczniowie, rodzice i nauczyciele. W przeddzień kalendarzowej wiosny, 20 marca 2018 r., kiedy to po zimowym śnie szukamy oznak wiosny i z utęsknieniem czekamy na nią. W naszej szkole uczniowie wzięli udział w  warsztatach z wióra osikowego i wykonywali przepiękne palmy wielkanocne.

Warsztaty powadziła Pani Izabela Churas,  która przypomniała tradycje sięgające XIX w. Z tego materiału wykonywano  kwiaty, kapelusze, palemki, dywany ścienne, koguciki, bombki na choinkę. Dzieci zapoznały się z technologią powstawania łyka ,,od drzewa do gotowego produktu”. Technologia polegała na ręcznym struganiu odpowiednimi heblami drewna osikowego na bardzo cienkie łyko (wióry). Z nich były wycinane, wyplatane i formowane poszczególne elementy, a później tworzone wyroby i różne kompozycje.

Osikowe warsztaty wpłynęły na rozwój, kreatywności i zdolności manualne każdego ich uczestnika. Były możliwością stworzenie jedynego i  niepowtarzalnego dzieła. W tym roku to palma wielkanocna,  którą każdy uczestnik mógł zabrać ze sobą wraz z pozytywną energią jaką dał czas spędzony wśród kolegów, koleżanek, rodziców, nauczycieli i kolorowych wiór.

W związku z nadchodzącą wiosną świeży oddech pragnie stworzyć również zespół Pieśni i Tańca „Koziegłowy”, który wraz ze swoimi opiekunami przybył do naszej szkoły w swoich pięknych krakowskich strojach i zaprezentował się muzycznie i tanecznie przed naszymi uczniami i rodzicami zapraszając do nowej dziecięcej grupy tworzonej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach. Dzieci wraz z kolegami z zespołu mogły spróbować zatańczyć przy wspaniałym akompaniamencie akordeonu pod okiem choreografa grupy oraz wspólnie zaśpiewać pieśni ludowe.

Warsztaty zakończyły się późnym wieczorem w wyjątkowej, świątecznej już atmosferze i po raz kolejny uświadomiły nam, jak potrzebne są tego typu działania.

Dzień 21 marca to kolejny „Dzień Otwarty”,  gdzie uczniowie mogli zaprezentować się w wiosennej odsłonie. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem zorganizował konkurs na najładniejszy strój wiosenny. Każdy z uczniów przygotował piękny strój z elementami wiosny w kolorach soczystej zieleni, pięknych kolorowych kwiatów wplecionych w wianki, kapelusze, peleryny, ubrania. Aby tradycji stało się zadość wszyscy wyszli na podwórko, aby rozprawić się ze srogą zimą. Wokół Marzanny - kukły ze słomy przedstawiającej okrutną zimę, zdobioną wstążkami i koralami zebrali się uczniowie i spalili słomianą pannę, aby przywołać ciepłą wiosnę. Mamy nadzieję, że teraz wiosna już w pełni do nas zwita i będzie cieszyć każdego ciepły dniem.

Materiał przygotowany został w SP w Gniazdowie

 

czytano: 446 razy

autor: kozieglowy.pl

data dodania: 2018-03-29 09:58:21

Walory Gminy
  • Dziedzictwo kulturowe i historyczne
  • Bogate zasoby wód głębinowych
  • Malownicze krajobrazy
  • Bogactwo przyrody
  • Strefy aktywności turystycznej
  • Szlaki konne i rowerowe
  • Korzystna lokalizacja
  • Przedsiębiorczość mieszkańców
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook

Koziegłowy dawno temu
blog historyczny
Leonarda Jagody