Skróty klawiszowe:

Poznawali Grecję i jej historię

Strona główna » Aktualności » Poznawali Grecję i jej historię

wielkość tekstu: A | A | A

 W dniach 8-17 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Pińczycach wraz z kolegami i koleżankami ze szkół w: Cynkowie, Koziegłówkach i Koziegłowach wzięli udział w wyjeździe rekreacyjno-edukacyjnym do Leptokarii w Grecji.

Leptokaria to jeden z największych kurortów położonych w południowej części Riwiery Olimpijskiej, na wysokości ok. 300 m n.p.m , u wschodnich zboczy masywu Olimpu, w odległości ok. 30 km na południe od stolicy regionu Katerini. Niegdyś miasteczko rolnicze i handlowe, dziś ośrodek turystyczny z pamiątką przeszłości - starochrześcijańską bazyliką.  W centrum miasteczka mały ryneczek otoczony parkiem oraz sklepikami i tawernami. Miejscowość jest świetnym punktem wypadowym do zwiedzania wnętrza kraju. 

W czasie wyjazdu uczniowie uczestniczyli w realizacji programu edukacyjnego – „ Wierzenia starożytnych Greków”.  U podnóża Olimpu zapoznawali się z historią Grecji, ich wierzeniami i mitami oraz współczesnością. Olimp uważany jest za siedzibę Zeusa i dwunastu bogów starożytnej Grecji i najbardziej tajemniczą górę w całym kraju. Pasmo gór Olimpu rozciąga się na długości ok. 20 km. Najwyższy szczyt masywu Olimpu, niegdyś helleński Pantheon, stanowi Mitikas (2917 m n.p.m). Trzy kolory są charakterystyczne dla okolicy: błękit morza, zieleń gór i złocistość piaszczystych plaż. Być może z powodu tych niesamowitych kolorowych kontrastów na najwyższej górze Grecji - Olimpie, widocznej z miasteczka Panteleimonas ulokowali swą siedzibę bogowie. 

Panteleimonas to miejscowość położona na południe od Katerini, w odległości ok. 33 km (nowa część wioski, przy plaży) i 37 km (stara wioska, na wzniesieniu), pomiędzy ośrodkami Platamonas i Paralia Skotinas. Niewielka wioska turystyczna posiadająca historyczne korzenie, jej protoplastą jest stara górska wioska Paleos Panteleimonas, którą obecnie odwiedzają turyści z powodu jej naturalnego piękna, wyjątkowej architektury oraz wspaniałych widoków.  I te wszystkie cuda podziwiali uczniowie wraz z opiekunami. Mieli okazję wędrować śladami bogów greckich, spacerować kamiennymi uliczkami urokliwej wioski Platamonas położonej w pobliżu Olimpu, z malowniczym, charakterystycznym zamkiem wzniesionym w XI w. przez krzyżowców, podziwiać ruiny starożytnego miasta oraz muzeum z ekspozycją poświęconą wykopaliskom w Dion, czy odwiedzić Paralia Skotinas - tradycyjną miejscowość wypoczynkową. Uczestnicy wyjazdu brali także udział w grze miejskiej, przygotowywali scenki z życia mitologicznych bogów, układali wiersze i piosenki o tematyce greckiej.

 Ponieważ pogoda zachęcała do opalania, i tej czynności wszyscy się poddawali. Zażywano kąpieli wodnych i słonecznych pod czujnym okiem ratownika na plaży u wybrzeży Morza Egejskiego. Obserwowano wschody słońca rozkoszując się prześlicznymi widokami i szumem fal morskich. Czas upływał przyjemnie i twórczo. Po 9 -dniowym pobycie wszyscy pełni wrażeń, wypoczęci i wzbogaceni o nową wiedzę i doświadczenia wrócili do kraju.

Organizatorem wyjazdu była dyrektor Szkoły Podstawowej w Pińczycach Pani Joanna Sularz, a opiekę nad uczestnikami sprawowały: Jadwiga Balińska, Stefania Lech i Małgorzata Waś.

Materiał przygotowany został w SP w Pińczycach

 

czytano: 710 razy

autor: kozieglowy.pl

data dodania: 2018-07-05 12:42:12

Walory Gminy
  • Dziedzictwo kulturowe i historyczne
  • Bogate zasoby wód głębinowych
  • Malownicze krajobrazy
  • Bogactwo przyrody
  • Strefy aktywności turystycznej
  • Szlaki konne i rowerowe
  • Korzystna lokalizacja
  • Przedsiębiorczość mieszkańców
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook

Koziegłowy dawno temu
blog historyczny
Leonarda Jagody