Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Sarnia Skała, słynąca z pięknej panoramy Podhala oraz wspaniałego widoku na północne ściany Giewontu była celem turystycznym dzieci i młodzieży z Pińczyc. Z Sarniej Skały bardzo imponująco przedstawia się właśnie północna, urwista ściana Giewontu, którą 25 czerwca mogli podziwiać uczestnicy wyprawy. W kierunku zachodnim wznosi się zaś Kominiarski Wierch, natomiast panorama ku Tatrom Wysokim obejmuje między innymi Koszystą, Żółtą Turnię oraz Granaty. Bardzo rozległa panorama rozciąga się na Zakopane oraz Podhale i to nią rozkoszowali się młodzi miłośnicy Tatr.

Sarnia Skała tworzy skalistą grań o długości około 300 m i przebiegu równoleżnikowym. Na południu Czerwona Przełęcz (1301 m) oddziela ją od Suchego Wierchu (1539 m n.p.m.). Ku północy od Sarniej Skały odbiegają dwa grzbiety tworzące obramowanie dla dwóch dolin reglowych znajdujących się poniżej Sarniej Skały: doliny Spadowiec i Doliny ku Dziurze. Obydwa ramiona noszą nazwę Spaleniec. Młodzi  taternicy wybrali szlak prowadzący przez Polanę Kalatówki, a następnie Ściężkę pod Reglami by dotrzeć na szczyt, który zbudowany jest z wapieni dolomitowych. Pod jego skalistymi ścianami znajduje się niewielka, zarastająca kosodrzewiną polana. Dawniej Sarnią Skałę nazywano Małą Świnicą i była ona intensywnie penetrowana przez poszukiwaczy skarbów (na skałach zachowały się do tej pory wyryte przez nich znaki), które zaskoczyły uczestników wędrówki. Na gołych skałach  tego imponującego szczytu pięknie zakwitły gatunki roślin wapieniolubnych, które cieszyły oka pińczyckich turystów.

Wyprawa została zrealizowana w ramach realizacji zadania publicznego przez Stowarzyszenie dla Pińczyc i sfinansowana przez Gminę i Miasto Koziegłowy.

Opiekunami wyprawy była Joanna Sularz oraz Violetta Treścińska.

24

LIP

2018

818

razy

czytano