
kozieglowy.pl
Konkurs „Jurajski Ptak Fantastyczny 2025”
24
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Główną nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim „Polskie więźniarki w Ravensbrück ” dla laureatów i ich opiekunów był wyjazd do Niemiec, którego celem było przede wszystkim poznanie Muzeum Przestrogi i Pamięci Ravensbrück , miejsca uświęconego cierpieniem wielu niewinnych kobiet. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa w Pińczycach. Honorowy patronat obejmuje corocznie dr Wanda Półtawska – była więźniarka obozu w Ravensbrück.
Uczestnicy wyjazdu poznali historię obozu. Był to największy obóz koncentracyjny dla kobiet, który powstał w 1939 roku. Pierwsze więźniarki trafiły do niego wiosną tego roku. Polki przyjechały do Ravensbrück we wrześniu. W tym, jak i w kolejnych transportach znalazły się działaczki społeczne, inteligentki, konspiratorki i uczennice tajnych kompletów. Więźniarki z Polski stanowiły największą grupę. W sumie przez gehennę obozu przeszło ich 40 tysięcy. Przy obozach powstawały hale produkcyjne, w których kobiety były wykorzystywane do prac niewolniczych na rzecz niemieckich firm.
W obozie przeprowadzano na kobietach bestialskie pseudomedyczne eksperymenty. Niemcy nazywali więźniarki „królikami doświadczalnymi”. Najmłodsza z Polek, która stała się ofiarą hitlerowskiego bestialstwa miała 16 lat. Obecnie na terenie byłego obozu działa młodzieżowe schronisko, a dawne budynki, w których mieszkały SS-manki zostały przeznaczone na bazę noclegową.
Podczas pobytu uczniowie zapalili znicz oraz złożyli kwiaty pod pamiątkową płytą ufundowaną przez ocalałe więźniarki i poświęconą przez papieża Jana Pawła II.
Laureaci konkursu zwiedzili również inne miasta na terenie Niemiec, m.in. Drezno, Berlin oraz Poczdam. Tutaj zobaczyli Pałac Cecilienhof. Ogromne wrażenie zrobiła sala z okrągłym stołem, przy którym obradowali przywódcy koalicji antyhitlerowskiej, tzw. wielkiej trójki. W spotkaniu wzięli udział przywódca Związku Radzieckiego Józef Stalin oraz prezydent USA Harry Truman. Trzecim uczestnikiem konferencji był premier Wielkiej Brytanii, Winston Churchill. Celem konferencji było uregulowanie problemów związanych z likwidacją skutków II wojny światowej i organizacją powojennej Europy. Tutaj też został wydany rozkaz zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki.
Wyjazd edukacyjny do Ravensbrück był wspaniałą lekcją historii, która z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.
Materiał został przygotowany w Szkole Podstawowej w Pińczycach
kozieglowy.pl
24
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
21
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
21
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
18
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
17
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
17
mar
2025
Więcej
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.
Ukryj moduł.