Skróty klawiszowe:

Z wizytą w Ravensbrück

Strona główna » Aktualności » Z wizytą w Ravensbrück

wielkość tekstu: A | A | A

Główną nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim „Polskie więźniarki w Ravensbrück ” dla laureatów i ich opiekunów był wyjazd do Niemiec, którego celem było przede wszystkim poznanie Muzeum Przestrogi i Pamięci Ravensbrück , miejsca uświęconego cierpieniem wielu niewinnych kobiet. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa w Pińczycach. Honorowy patronat obejmuje corocznie dr Wanda Półtawska – była więźniarka obozu w Ravensbrück.
Uczestnicy wyjazdu poznali historię obozu. Był to największy obóz koncentracyjny dla kobiet, który powstał w 1939 roku. Pierwsze więźniarki trafiły do niego wiosną tego roku. Polki przyjechały do Ravensbrück we wrześniu. W tym, jak i w kolejnych transportach znalazły się działaczki społeczne, inteligentki, konspiratorki i uczennice tajnych kompletów. Więźniarki z Polski stanowiły największą grupę. W sumie przez gehennę obozu przeszło ich 40 tysięcy. Przy obozach powstawały hale produkcyjne, w których kobiety były wykorzystywane do prac niewolniczych na rzecz niemieckich firm.
W obozie przeprowadzano na kobietach bestialskie pseudomedyczne eksperymenty. Niemcy nazywali więźniarki „królikami doświadczalnymi”. Najmłodsza z Polek, która stała się ofiarą hitlerowskiego bestialstwa miała 16 lat. Obecnie na terenie byłego obozu działa młodzieżowe schronisko, a dawne budynki, w których mieszkały SS-manki zostały przeznaczone na bazę noclegową.
Podczas pobytu uczniowie zapalili znicz oraz złożyli kwiaty pod pamiątkową płytą ufundowaną przez ocalałe więźniarki i poświęconą przez papieża Jana Pawła II.
Laureaci konkursu zwiedzili również inne miasta na terenie Niemiec, m.in. Drezno, Berlin oraz Poczdam. Tutaj zobaczyli Pałac Cecilienhof. Ogromne wrażenie zrobiła sala z okrągłym stołem, przy którym obradowali przywódcy koalicji antyhitlerowskiej, tzw. wielkiej trójki. W spotkaniu wzięli udział przywódca Związku Radzieckiego Józef Stalin oraz prezydent USA Harry Truman. Trzecim uczestnikiem konferencji był premier Wielkiej Brytanii, Winston Churchill. Celem konferencji było uregulowanie problemów związanych z likwidacją skutków II wojny światowej i organizacją powojennej Europy. Tutaj też został wydany rozkaz zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki.
Wyjazd edukacyjny do Ravensbrück był wspaniałą lekcją historii, która z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

Materiał został przygotowany w Szkole Podstawowej w Pińczycach

czytano: 420 razy

autor: kozieglowy.pl

data dodania: 2018-10-09 13:26:48

Walory Gminy
  • Dziedzictwo kulturowe i historyczne
  • Bogate zasoby wód głębinowych
  • Malownicze krajobrazy
  • Bogactwo przyrody
  • Strefy aktywności turystycznej
  • Szlaki konne i rowerowe
  • Korzystna lokalizacja
  • Przedsiębiorczość mieszkańców
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook