
kozieglowy.pl
Przedstawiciele Kółka Rolniczego w Pińczycach na ...
21
wrz
2023
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Gmina i Miasto Koziegłowy zrealizowała projekty zgłoszone przez sołectwa w ramach konkursu Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych na realizację zadań istotnych dla sołectw województwa śląskiego w 2018 r. Zadania współfinansowano przy pomocy środków z budżetu Województwa Śląskiego, w ramach Konkursu Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych, zgodnie z umowami zawartymi 12 lipca 2018 r. pomiędzy Województwem Śląskim, a Gminą i Miastem Koziegłowy.
W ramach konkursu dofinansowanie pozyskały 3 sołectwa z terenu gminy Koziegłowy: Samorząd Mieszkańców Koziegłów, Sołectwo Pińczyce oraz Sołectwo Stara Huta. Wartość realizowanych zadań wynosi 60 000 zł, natomiast pomoc finansowa w formie dotacji celowej z budżetu województwa śląskiego stanowi 80% wartości zadnia.
Samorząd Mieszkańców Koziegłów zrealizował zadanie pn. „Zakup strojów cieszyńskich dla Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca Koziegłowy”, które przyczyni się do promocji Śląska – regionu. Zespół przygotowuje ,,Oczepiny" z terenu Śląska Cieszyńskiego. To barwne widowisko ludowe z przyśpiewkami i tańcem, uzupełnione o stroje z tego regionu, w pełni będzie przemawiało do widza. Będzie to adekwatne z przekazem kulturowym Śląska Cieszyńskiego, jego tradycją i kultywowanymi obrzędami, a odbiorcy przybliży region tak odmienny od naszego. Przygotowywane przez Zespół Pieśni i Tańca Koziegłowy widowisko nauczy szacunku do historii, dziedzictwa kulturowego, pokaże to co nas łączy, a co dzieli, jednocześnie wzmocni wizerunek sceniczny zespołu. W ramach zadania zakupiono stroje cieszyńskie: dziewczęce, męskie oraz stroje damskie.
Sołectwo Pińczyce wnioskowało o „Doposażenie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Pińczyc w nowe instrumenty muzyczne oraz mundur”. Celem zadania jest kultywowanie i promocja lokalnej twórczości. W ramach projektu zakupiono dla orkiestry w 11 instrumentów muzycznych jak: flety, sonor, tuba, klarnety, saksofon, puzon oraz zestaw perkusyjny. Ogłoszono już nabór do orkiestry, aby poszerzyć skład wykorzystać potencjał młodych ludzi i jak najefektywniej wykorzystać wysokiej jakości nowe instrumenty. Ponadto zakupiono mundur młodzieżowy. Uzyskana pomoc finansowa umożliwiająca realizację zadania przyczyni się do rozwoju działalności i podniesienia atrakcyjności oferty muzyczno-kulturalnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Pińczyc oraz stworzy mieszkańcom Pińczyc, ale także gminy ofertę aktywnego spędzania wolnego czasu z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego i umożliwi aktywną integrację środowiska wiejskiego.
Sołectwo Stara Huta zrealizowało zadanie pn. „Jubileusz 80-lecia Zespołu Folklorystycznego „Złoty Kłos” ze Starej Huty”. Z okazji jubileuszu Sołtys wsi Stara Huta oraz członkinie i członkowie zespołu wystąpili o pomoc finansową. Zaplanowano zakup obuwia ludowego – damskiego i męskiego. Zespół posiada nowe stroje regionalne, a zakup obuwia stanowi doposażenie mające na celu poprawę wizerunku scenicznego podczas występów. W ramach zadania odbyła się promocja zespołu i sołectwa – Uroczysty Jubileusz we wsi Stara Huta z udziałem mieszkańców Gminy, którą uświetniły występy ludowych zespołów folklorystycznych. Podczas imprezy uhonorowano członkinie i członków zasłużonych dla Zespołu „Złoty Kłos”.
Realizacja zadania „Jubileusz 80-lecia Zespołu Folklorystycznego Złoty Kłos ze Starej Huty” przyczyniła się do kształtowania świadomości narodowej i obywatelskiej mieszkańców gminy, regionu, ponadto propaguje zachowanie wartości środowiska kulturowego. Przedsięwzięcie jakim były obchody jubileuszu 80-lecia zespołu można zaliczyć do oddolnych inicjatyw dotyczących własnej wsi, przyczyniły się do mobilizacji zasobów wiejskich nie tylko wśród członkiń i członków zespołu, ale także wśród społeczności lokalnej, przy jednoczesnym zachowaniu ich tożsamości i tradycyjnych wartości życia wiejskiego.
Gmina i Miasto Koziegłowy realizując te zadania kształtuje świadomość narodową i obywatelską mieszkańców, wspiera rozwój i promuje twórczość ludową. Realizuje tym samym cele konkursu oraz cele Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2020+ oraz „Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Śląskiego do roku 2030”.
kozieglowy.pl
21
wrz
2023
Więcej
kozieglowy.pl
21
wrz
2023
Więcej
kozieglowy.pl
21
wrz
2023
Więcej
kozieglowy.pl
21
wrz
2023
Więcej
kozieglowy.pl
19
wrz
2023
Więcej
kozieglowy.pl
19
wrz
2023
Więcej