Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

To były wyjątkowe dni dla wszystkich Polaków, a w Koziegłowach świętowanie miało  szczególny wymiar. Dzięki działaniom realizowanego w ramach projektu  „W drodze do Wolnej Polski” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, od kilku miesięcy Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach, aktywnie włączał wszystkie pokolenia mieszkańców w przygotowania do tego wielkiego wydarzenia. Finałem projektu „W drodze do Wolnej Polski” był trzydniowy cykl wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

9 listopada odbył się uroczysty koncert pt. „Bo To Polska Właśnie. Wystąpili  artyści Polskiej Opery Kameralnej: Małgorzata Kulińska, Ewa Szpakowska, Małgorzata Kustosik oraz Kazimierz Kowalski, polski śpiewak operowy (bas), związany z Teatrem Wielkim w Łodzi jako solista i wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny – śpiew i prowadzenie. Wysłuchaliśmy najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki „Przybyli ułani pod okienko” „Wojenko, wojenko”, „My Pierwsza Brygada”, arie z dzieł muzyki poważnej „Straszny dwór”, „Halka” i inne utwory związane z historią Polski. Występ spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności, która nagrodziła artystów owacjami na stojąco.

W sobotę Seniorzy z Koziegłowskiego UTW i grupa dzieci,  uczestnicy warsztatów teatralnych, zaprosili na przygotowaną przez nich, pod okiem reżyserki i aktorki Agnieszki Raj-Kubat, emocjonalną podróż do wolności.

„Bajkowy pociąg do wolności” to spektakl pełen autentycznych ludzkich historii, które trafiają do każdego, bez względu na wiek. Przedstawienie to jest kroniką codzienności, wspomnień i marzeń kobiet biorących udział w spektaklu. Odwołują się do swoich zdarzeń z dzieciństwa i młodości. Każda z nich za czymś lub kimś, tęskni. Wspólnie podróżują, spotykają się w jednym miejscu i w tym samym czasie. Podróżują z walizkami jako symbolem swoich wewnętrznych tęsknot, często skrywanych rodzinnych tajemnic. Dla każdej z nich „Bajkowy pociąg do wolności” kojarzy się z czymś innym. Bawiące się beztrosko na scenie szczęśliwe dzieci są ich odzwierciedleniem, a sam tytuł spektaklu został potraktowany tutaj metaforycznie.

W ostatni dzień świętowania tj. w niedzielę 11 listopada zorganizowany został przemarsz „Polonez dla Niepodległej”. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia była Szkoła Podstawowa im. A. Mróz Olszewskiej z Lgoty Górnej. O godz. 12.30 spod MGOPK wyruszył ogromny korowód tańczący poloneza, z udziałem mieszkańców, kół KGW, GZPiT „Koziegłowy”, KUTW, strażaków, pocztów sztandarowych i społeczności ze wszystkich szkół z terenu Gminy i Miasta Koziegłowy.

Zwieńczeniem tego działania było włączenie społeczności uczestniczącej w uroczystej Mszy Świętej w Kościele pw. Św. Marii Magdaleny i Bożego Ciała w Koziegłowach. I tak wspólnie najdłuższy korowód gminny w rytmach polskich polonezów wkroczył na płytę rynku.

Niesamowitym artystycznym wydarzeniem był taniec poloneza z wątkami „Pana Tadeusza” wykonany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej z Lgoty Górnej. Polska szlachecka krew i piękno strojów, kontuszy dopełniło „Poloneza dla Niepodległej”. Następnie na Rynku wszyscy zgromadzeni odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Każdego przepełniała radość i poczucie patriotyzmu. Na zakończenie mowę wygłosił Burmistrz GiM Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka oraz Wicewojewoda Śląski Pan Piotr Kołodziejczyk. Na upamiętnienie tej rocznicy zostały wypuszczone biało-czerwone balony, które symbolizowały odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zwieńczeniem tego przesłania było wspólne zdjęcie uczestników tego niesamowitego wydarzenia.

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości zakończono w Miejsko–Gminnym Ośrodku Promocji Kultury niezwykłym Koncertem Pieśni i Piosenek Niepodległościowych i Patriotycznych. Przygotowany został on z myślą o wspieraniu wychowania patriotycznego młodego i starszego pokolenia przez formy aktywności artystycznej czyli muzykę i śpiew.  Widownia zapełniła się do ostatniego miejsca. Organizatorzy zadbali, aby każdy mógł włączyć się we wspólne śpiewanie dzięki projekcji multimedialnej tekstów.

Koncert „Niepodległa Pieśnią Malowana” zgromadził na scenie ponad 120 wykonawców, którymi byli laureaci Festiwalu Pieśni i Piosenek Niepodległościowych. Wystąpili soliści, zespoły wokalne i Chór Zespołu Szkół w Koziegłowach, od przedszkolaka do seniora. Koncert, przygotowany przez Annę Łuszczyk Matyję był okazją do zaprezentowania szerokiego repertuaru – od pieśni legionowych po współczesne utwory patriotyczne. Koncertowi towarzyszył film obrazujący historię 100 lat niepodległej Polski. Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki.

Jury w składzie Iwona Kołodziejczak –  śpiewaczka operowa, Andrzej Cymer – nauczyciel muzyki, Piotr Mesjasz – nauczyciel szkoły muzycznej, po przesłuchaniu uczestników wyłoniło zwycięzców. W kategorii soliści – w przedszkolu I miejsce otrzymał Wojciech Tyrała wykonując utwór „Szara Piechota”. II miejsce zajęła Nadia Żak, a na trzecim miejscu uplasowały się ex aequo – Anna Królewska i Amelia Kurek. Wyróżnieni zostali: Amelia Fres, Maja Szatan oraz Kacper Machura. W kategorii szkoła podstawowa klasy I-III pierwsze miejsce zajęła Natalia Feret, śpiewając piosenkę „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, drugie miejsce Zuzanna Marchewka, a trzecie – Maja Makuch.

Jury oceniając wykonawców ze szkół podstawowych klas IV-VI miało nie lada kłopot. Nie sposób było wybrać jednego faworyta. Najlepszymi solistami okazali się: Karolina Garleja w utworze „Po ten kwiat czerwony” oraz Igor Jerz „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”. Drugie miejsce przyznano Paulinie Musialik i Roksanie Dyrce, a trzecie Hubertowi Kocotowi i Zuzanna Marczyk. Wyróżnienie trafiło do Martyny Klyty.

Solistką, która zwyciężyła w klasach VII i VIII szkoły podstawowej oraz  klasie III gimnazjum została Wiktoria Cesarz, śpiewając piosenkę „Deszcz, jesienny deszcz”. Kolejne miejsca zajęli Wiktoria Konieczniak oraz Nikola Matyja. Komisja przyznała również wyróżnienie dla Patryka Nowaka, Marii Mordalskiej i Pauliny Urbańczyk.

Klaudii Jagodzie, która zaprezentowała się w utworze „Powrócisz tu” przyznano I miejsce w kategorii Soliści Szkoły Średnie, a drugie miejsce trafiło do Szymona  Matyi.

Najlepszą dorosłą wokalistką okazała się Angelika Krajewska, która zaśpiewała „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Zdobyła ona również Grand Prix Festiwalu.

W kategorii Zespoły Wokalne, Chóry – w przedszkolu zwyciężyły „Wesołe Nutki”.

W kategorii Szkoła Podstawowa klas I-III najlepszy okazał się Zespół Wokalny klasy II SP w Cynkowie, wykonując utwór „Jak szło wojsko raz ulicą”, drugie miejsce zajął Zespół Wokalny klasy I SP w Cynkowie.

Zespół Wokalny SP w Cynkowie klas V-VI wygrał w kategorii Szkoła Podstawowa IV-VI. Zwycięskimi piosenkami były „Echo dawnej piosenki” i „Przybyli ułani pod okienko”.

W Szkole Podstawowej klas VII i VIII oraz Gimnazjum Klasy III najlepszy był Chór Zespołu Szkół w Koziegłowach.

Duet Klaudia Jagoda i Szymon Matyja, którzy zaprezentowali się w utworze „Miasto” zdobył pierwsze miejsce w kategorii Szkoły Średnie.

Najlepszym dorosłym zespołem okazał się Zespół Wokalny Studia Piosenki MGOPK, który zaśpiewał piosenkę „Biały krzyż”, drugie miejsce zajął Zespół „Złoty Kłos”, a trzecie KGW Lgota Górna.

Wydarzeniom towarzyszyła wystawa fotograficzna poświęcona historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz wystawa malarska, przygotowane  w MGOPK Koziegłowy. Podczas wszystkich uroczystości nie zabrakło chwil wzruszeń
i niejedna łezka zakręciła się w oku. Wspólne świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości Polski umożliwiło również przekazanie i pogłębianie wiedzy historycznej, skłaniając nas do refleksji nad cennym darem jakim jest niepodległość.

Dla gości wyłożona została księga pamiątkowa z prośbą  o wpis z życzeniami dla nas Polaków i naszego Kraju na następne sto lat!

Materiał przygotowany został w Bibliotece Publicznej w Koziegłowach

13

LIS

2018

1076

razy

czytano

1586/4449

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności